Oczyszczacz powietrza – sprawdź co musisz o nim wiedzieć

Czym jest oczyszczacz powietrza: jak działa, przed czym chroni i w jakich mieszkaniach będzie najbardziej przydatny? Sprawdź, czym różnią się poszczególne oczyszczacze powietrza między sobą i na co zwrócić uwagę, aby kupić najlepszy model, dopasowany do indywidualnych oczekiwań?

Czym jest oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie odfiltrowujące powietrze z najbardziej szkodliwych zanieczyszczeń zawartych w smogu. Jest to sprzęt wyposażony w czujniki zanieczyszczenia oraz w wysokiej jakości filtry, pobieraki powietrza i wyziewy. Oczyszczacz ustawiamy najczęściej w domu – wówczas ma on za zadanie oczyścić powietrze, którym oddychamy na co dzień, przyczyniając się do znacznego podniesienia komfortu życia. Warto ustawić go również w pracy (np. w biurze) i w miejscu, w którym spędzamy znaczną część swojego czasu wolnego – w warsztacie lub na prywatnej siłowni, czy w pomieszczeniach gospodarczych.

Jak działa oczyszcza powietrza?

Oczyszczacz powietrza, dzięki złożonym filtrom wbudowanym w jego konstrukcję, ma za zadanie wyłapać te substancje, które krążą w powietrzu i które skracają nam życie. Często kierujemy się mitem, że wchodząc do naszego mieszkania, spalimy i dymy z kominków sąsiadów zostawiamy za zamkniętymi drzwiami, na zewnątrz. Łatwo jest popaść w takie wrażenie szczególnie wtedy, gdy w naszym domu przyjemnie pachnie odświeżaczami. W rzeczywistości jednak składniki smogu przedostają się do wnętrz naszego mieszkania lub domu przez otwory kominowe, szpary w drzwiach, okresowo otwierane okna. Nasz dom nigdy nie jest stuprocentowo szczelny, a my tak naprawdę przez całą noc snu swobodnie wchłaniamy wszystko to, co powoduje, że nasz mózg gorzej działa, nasza skóra szarzeje, nasze płuca się zanieczyszczają… skutków działania smogu jest niezliczona ilość.

Stężenie smogu w atmosferze jest największe zimą, gdy rozpoczyna się sezon grzewczy, jednak tak naprawdę oczyszczacze powietrza mogą być włączone przez cały rok. Większość z nich bowiem ma szereg dodatkowych, uzdrawiających funkcji: jonizacja powietrza, nawilżanie, zasysanie drobnoustrojów, a to jest potrzebne nam również latem. Więcej o funkcjach poszczególnych modeli przeczytacie tutaj: https://www.castorama.pl/.

Jakie korzyści daje oczyszczacz powietrza?

Dzięki instalacji tego urządzenia w pomieszczeniach, w których na co dzień żyjemy, mamy realny wpływ na zmniejszenie ilości szkodliwych związków organicznych oraz trujących pyłów krążących w powietrzu. Głownie chodzi o PM 10 oraz PM2,5. Niektóre modele mogą także nawilżać powietrze w pomieszczeniu. Dodatkowo, po zakupie oczyszczacza powietrza, znacznie zmniejsza się ilość wirusów, grzybów oraz bakterii krążących w domu. Ma to istotne znaczenie dla alergików, ale również dla osób o obniżonej odporności. Wspieranie się oczyszczaczem jest zalecane szczególnie wtedy, gdy w domu są małe dzieci oraz osoby starsze: to właśnie one najszybciej reagują na smog. Odświeżacz spełnia swoje funkcje najlepiej, gdy okna są zamknięte, a wentylacja nieco wyciszona.

Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Po pierwsze: sprawdź filtr

Przeglądając oferty sklepowe, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj zastosowanego filtra w konkretnym modelu oczyszczacza. Standardowe oczyszczacze zbierają z pomieszczenia pyły zawieszone, pozbywają się alergenów i jonizują powietrze. Taki jest np. model Metrox ME-1522 za ok. 150 zł.

Natomiast te modele, które mają dodatkowo filtr węglowy, mają zdolność ściągania z powietrza szkodliwe związki organiczne „rozpuszczone“ w powietrzu. Filtr węglowy umożliwia też zbieranie nieprzyjemnych zapachów z pomieszczenia, co jest nie bez znaczenia, gdy mamy kuchnię otwartą na salon.

Przed zakupem należy także zdać sobie sprawę z tego, że decydując się na oczyszczacz, godzimy się na konieczność okresowego wymieniania filtra. Im zanieczyszczenie powietrza jest większe (lub: im częściej oczyszczać jest włączany), tym częściej będziemy zmieniać nasz filtr. Istnieją reklamy mówiące o tym, że filtr Hepa w oczyszczaczu można myć, jednak takie rewelacje należy przepuścić przez sito zdrowego rozsądku. Żadne pranie filtra nie jest w stanie wyeliminować nagromadzonych weń drobnoustrojów.

Wodne oczyszczacze powietrza

Przeglądając oferty, często zetkniemy się również z oczyszczaczami z filtrem wodnym, deponującym zanieczyszczenia w wodzie. W przypadku tych urządzeń kluczowe jest jednak,czy potrafimy na bieżąco dbać o nieskazitelną higienę naszego urządzenia oraz o regularne wymienianie wody (zastana, zanieczyszczona woda może spowodować, że oczyszczacz będzie rozprowadzał po pomieszczeniu szkodliwe grzyby i drobnoustroje).

Moc urządzenia

Istotną wartością, określającą wydajność i skuteczność naszego urządzenia, jest jego moc, określana w kilowatogodzinach. Moc powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia, w którym oczyszczacz będzie filtrował powietrze. Producenci w większości określają na etykiecie, jaka jest wielkość pomieszczenia, w której oczyszczacz będzie optymalnie spełniał swoje funkcje.

*szeroki wybór oczyszczaczy powietrza znajdziesz w ofercie sklepu Castorama na stronie: https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/wentylacja-i-klimatyzacja/uzdatnianie-powietrza/oczyszczacze.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here