depresja

Stres, przemęczenie, zbyt wielka ilość obowiązków, a następnie poczucie bezradności, rozbicia i poważnego przeciążenia doskwierają niejednemu z nas. Nie oznacza to jednak, iż każdy cierpi na depresję. Jak ją rozpoznać, a tym bardziej jak ją leczyć? Aby się o tym przekonać, najlepiej skorzystać z konsultacji z psychologiem.

Depresja – choroba cywilizacyjna

Zgodnie z opracowanymi przez WHO danymi, depresja jest jedną z najczęściej spotykanych obecnie chorób. Dotyka osób w każdym wieku, sprawiając, iż pozostają one niezdolne do pracy lub uczęszczania do szkoły, a także do wykonywania swoich obowiązków społecznych i rodzinnych. Co znamienne, znacznie częściej dotyka ona kobiet,

Wiele osób, które borykają się z licznymi chorobami fizycznymi, posiada także objawy depresji, często pełnoobjawowe, a czasem pojedyncze. Niestety, pomimo tak zatrważających, wszystkich statystyk, jedynie połowa chorych jest poprawnie zdiagnozowana, a jedynie jedna czwarta z nich otrzymuje naprawdę skuteczne leczenie.

Jak rozpoznać depresję?

Depresja to choroba, która dotyka ludzkiej psychiki. Wiąże się z utratą poczucia radości życia i niezdolnością do odbierania różnorodnych sytuacji jako radosne. W pewnej chwili zdolność ta, po stopniowym zmniejszaniu się, całkowicie zanika. Jednocześnie następuje poważne obniżenie nastroju i pojawia się poczucie zobojętnienia. Z ust pacjentów niejednokrotnie padają takie słowa jak „nic mi się nie chce, nie ma znaczenia, co się stanie”.

Obniżenie nastroju jest często związane także z obniżeniem poczucia własnej wartości i zaburzonym postrzeganiem własnych możliwości. Pacjent często obrzuca się winą za wszystkie porażki, nawet te, na które nie miał wpływu. Może przy tym odczuwać, że dotyka go za coś kara.

Depresji często towarzyszą zmiany w zachowaniu, które łatwo zauważają osoby z otoczenia chorego. Oprócz ogólnego obniżenia nastroju i poczucia „beznadziejności”, częstym symptomem jest drażliwość, połączona z płaczliwością i niemożnością kontrolowania własnych emocji. Często rodzina chorego dostrzega także zmiany w codziennej rutynie, aż do skrajnej niemożności podjęcia zwykłych działań – nawet takich, jak wstanie z łóżka oraz umycie się, czy zjedzenie śniadania. W tej sytuacji praktycznie niemożliwe wydaje się dla chorego pójście do pracy czy szkoły, a cała aktywność życiowa zostaje skrajnie ograniczona.

Kolejnymi symptomami są pojawiające się lęki, a także myślenie depresyjne (skrajnie pesymistyczne). Pociąga ono za sobą niemożność poradzenia sobie z losem, często fikcyjnie uważanym za wyjątkowo zły. Z czasem dołączają do nich także myśli samobójcze.

Konsultacja ze specjalistą. Pomoc psychologiczna – Warszawa

Jeśli zauważasz u siebie lub u swoich bliskich przynajmniej niektóre z tych objawów, dobrym rozwiązaniem może być konsultacja ze specjalistą. Pomoc psychologiczna jest jedną z dróg na znalezienie rozwiązania, a przede wszystkim na skuteczne zdiagnozowanie i wyleczenie choroby. Dzięki konsultacji psychologicznej zostanie wstępnie oceniony stan pacjenta, a specjalista może pokierować go dalej – na przykład do lekarza psychiatry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here