Jak wybrać dobry system ERP

Wybranie dobrze zaprojektowanego i skutecznego systemu ERP dla naszego przedsiębiorstwa nie zawsze jest łatwym zadaniem. Każda firma jest inna, a systemy takie to często gotowe produkty, niekoniecznie idealnie dopasowane do naszych potrzeb. Wybór odpowiedniego to zadanie dla specjalisty, warto jednak przyjrzeć się nieco bliżej tej kwestii.

Idealny system ERP – jak powinien działać?

Idealnie zaprojektowany i dostosowany ERP, to rozwiązanie, które bardzo często pozwala na skuteczne poradzenie sobie z problemami związanymi z zarządzaniem dużym, działającym wielotorowo przedsiębiorstwem. Systemy takie służą koordynowaniu działań poszczególnych jego części, zastępując całość, lub część rozwiązań informatycznych stosowanych w przedsiębiorstwie.

Dobrze dobrany system ERP powinien pozwalać na sprawne i działające bez przeszkód gromadzenie danych z poszczególnych działów firmy, w celu umożliwienia skuteczniejszego zarządzania całością. Ważnym aspektem jego działania powinna być również możliwość przeprowadzania szczegółowych analiz działania firmy na poziomie meta, a także gromadzenia związanych z tym danych.

Dostosowanie systemu do potrzeb firmy

Jak wspomniano we wstępie, każde przedsiębiorstwo jest inne, a więc również używane systemy ERP mogą się znacznie pomiędzy sobą różnić. Warto o tym pamiętać, ponieważ system taki jest dla przedsiębiorstwa dużą inwestycją, a jego wdrożenie to najczęściej długi proces, wymagający pracy całego sztabu informatyków.

Stosowane w firmie rozwiązanie ERP powinno mieć możliwości dostosowane do faktycznych potrzeb poszczególnych działów, w zależności od ich wielkości, ilości realizowanych zadań i skomplikowania struktury. Bardzo ciekawym i skutecznym rozwiązaniem okazują się tu być systemy modułowe.

Modułowe systemy ERP

Systemy ERP o strukturze modułowej to doskonała odpowiedź na potrzeby zróżnicowanych i ciągle zmieniających się przedsiębiorstw dzisiejszych czasów. Systemy takie składają się z osobnych części, które jednak mogą być ze sobą bardzo łatwo zintegrowane.

Dzięki takiemu rozwiązaniu ten sam produkt, może być bardzo łatwo dostosowany do potrzeb różnorodnych firm. Kiedy dane przedsiębiorstwo się rozwija, czy powstają w nim nowe działy, system może być łatwo rozbudowany o dodatkowe moduły, które poszerzają zakres jego działania.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here