opony do samochodu

Opona oponie nierówna. Z tym prostym hasłem zgodziliby się wszyscy kierowcy. Każdy, kto choć raz miał okazję poruszać się po oblodzonej drodze na oponach letnich, wie jak duże mają one znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Najważniejsze parametry każdej opony to rodzaj materiałów zastosowanych w jej produkcji oraz bieżnik. Zapraszamy do lektury, w trakcie której przedstawimy najważniejsze informacje na te tematy oraz podpowiemy – jak rozpoznać opony dobrej jakości oraz gdzie warto się w nie zaopatrzyć.

Opony sezonowe i wielosezonowe – które wybrać?

Opony można podzielić na trzy główne grupy. Są to opony dedykowane do jazdy w czasie letnim, zimowym oraz opony wielosezonowe, nazywane również oponami całorocznymi. Przystępując do pierwszego zakupu, warto od razu sięgnąć po opony na oba sezony, bądź wybrać właśnie opony całoroczne. Specjaliści jednak wskazują, że najlepszym wyborem jest wybór opon letnich oraz zimowych i ich naprzemienne stosowanie.

W czym tkwi wyjątkowość opon zimowych? Dzięki zastosowaniu specjalnej mieszanki gum i innych składników, a także dzięki odpowiednio wyżłobionemu bieżnikowi, opony takie lepiej sprawdzają się podczas jazdy w warunkach zimowych. Są zdecydowanie twardsze, bardziej odporne na oddziaływanie sił oraz tarcie. Są także bardziej przyczepne do podłoża w czasie jazdy po nawierzchni mokrej, obłoconej lub śliskiej. Ma to szczególne znaczenie właśnie w czasie zimy, gdy na drogach zalegają śnieg, deszcz lub błoto.

Opony zimowe lepiej radzą sobie także z odprowadzaniem opadów atmosferycznych spod naszych kół. Dzięki specjalnym rowkom bieżnikowym, transport wody jest ułatwiony i przebiega szybciej. Ponadto, bieżniki opon zimowych są wyposażone w dodatkowe żłobienia, których zadaniem jest zwiększanie przyczepności w czasie trudnych warunków.

Kiedy wymieniać opony samochodowe?

Opony samochodowe wymienia się na nowe dość rzadko. Zazwyczaj, opony nadają się do stosowania przez okres 5-6 lat od momentu ich wyprodukowania. Jeśli masz wątpliwości, jak stare są twoje opony – możesz z łatwością to sprawdzić. Wystarczy odczytać datę (miesiąc oraz rok), która została wybita na powierzchni opony w momencie jej produkcji.

Opona starsza niż 6 lat może już nie nadawać się do użytkowania. Dla własnego komfortu oraz bezpieczeństwa w czasie jazdy powinniśmy wymienić ją na nową. Rozmiar opony możemy również odczytać z jej ogumienia (jest oznaczony literą „R”). Ważna będzie również znajomość szerokości, wysokości i profilu opony.

Sklep – opony

Osobom poszukującym opon, które będą idealnie pasować do ich samochodów, polecamy skorzystać z oferty sklepu internetowego Tire Expert, dostępnej pod adresem tireexpert.pl. Znajdują się w niej opony pasujące do niemal wszystkich typów pojazdów poruszających się po polskich drogach. Szczególnie warta polecenia jest oferta opon zimowych różnej klasy, dedykowanej zarówno dla klientów budżetowych, jak i biznesowych. Składają się na nią opony najbardziej uznanych i najpopularniejszych producentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here