Gurami można uznać za jedną z najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych rybek obecnych w amatorskich, domowych akwariach. Gurami mają dość specyficzne wymagania, dlatego sięgają po nie przede wszystkim doświadczeni hodowcy. Gurami należy umieścić wewnątrz stosunkowo dużego zbiornika, w którym będzie swobodnie przemieszczać się. Poszczególne odmiany gurami mogą różnić się rozmiarem, kolorystyką, a także specyficznymi wymaganiami hodowlanymi. Poniżej przybliżamy ten temat oraz wskazujemy jak należy urządzić zbiornik, w którym znajdą się przedstawiciele gurami.
Gurami hodowlane – wprowadzenie w temat
Gurami jest gatunkiem występującym naturalnie w wodach Południowej Azji. Do najpopularniejszych odmian hodowlanych należą gurami dwuplamisty, mozaikowy, czekoladowy, księżycowy i całujący. Niekiedy można także natknąć się na rzadziej wybierane i mniej znane podgatunki. Ponadto, dużą popularnością cieszą się celowo tworzone krzyżówki hodowlane, do których zaliczają się między innymi gurami złote oraz czerwone.
Dorośli przedstawiciele gurami osiągają zazwyczaj długość do 15 cm, choć niektóre odmiany – na przykład gurami całujący – mogą przekroczyć ten rozmiar dwukrotnie. Do największych odmian zalicza się gurami olbrzymi, hodowane wyłącznie przez zaawansowanych akwarystów.
Gurami i ich wymogi – czyli jak urządzić akwarium
Przede wszystkim – gurami potrzebują dostępu do wolnej przestrzeni, której toń będą mogły swobodnie pokonywać. Dlatego zaleca się umieszczać je w zbiornikach dużych, długich na przynajmniej 100 cm. Zbiornik należy nakryć pokrywą umożliwiającą swobodną wymianę gazową. Wśród elementów wyposażenia, kluczowy jest przede wszystkim filtr, solidnie oczyszczający wodę z zabrudzeń. Dobrej jakości i wydajne filtry znajdziesz na AquaelZoo.pl. Ponieważ w warunkach naturalnych gurami zamieszkują zbiorniki stojące, nie jest konieczne posiadanie silnego napowietrzacza.
Gurami są rybami ciepłolubnymi, dlatego warto zainwestować w dobrej jakości grzałkę, najlepiej wyposażoną w termostat. Powinna utrzymywać temperaturę na poziomie pomiędzy 25 a 30 stopni C. Nadmiernie niskie temperatury sprawiają, że gurami staje się osowiałe, przestaje pobierać pokarm i z łatwością zapada na różne choroby.
Gurami warto trzymać w wodzie o odczynie na poziomie 5,5-8,0 pH oraz twardości pomiędzy 2-20. Należy wymieniać ją raz na tydzień, podmieniając około 20 procent objętości zbiornika. Podłoże w akwarium może zostać wysypane dowolnym wybranym przez Ciebie żwirkiem lub piaskiem. Hodowcy najchętniej sięgają po ciemne podłoże, które uwidacznia pływające w zbiorniku rybki.
Karmienie gurami oraz łączenie z innymi gatunkami
Gurami są rybami wszystkożernymi, co ewidentnie ułatwia ich hodowlę. Najchętniej jadłyby pokarmy żywe, odpowiadające ich naturalnemu jadłospisowi – rureczniki, larwy komarów, ochotki. Niektóre gurami mogą także spożywać glony, a nawet interesować się narybkiem innych współmieszkańców akwarium.
Gurami można łączyć z innymi gatunkami, choć warto mieć na uwadze ich zmienny temperament. W okresie godów samce mogą stać się nieco agresywne. Ponadto gurami nie przepadają za dużymi gatunkami ryb. Najważniejsze jest jednak, by zarówno gurami jak i ich współlokatorzy mieli wystarczająco dużo wolnej przestrzeni, w której każdy z mieszkańców znajdzie kącik dla siebie. Do najmniej agresywnych należą gurami mozaikowe.