Żywność bezglutenowa – w tym chleb, makarony, czy płatki w ostatnim czasie bardzo zyskała na popularności, wiąże się to bezpośrednio ze zwiększoną świadomością o szkodliwości glutenu. Kto więc powinien zacząć spożywać chleb bez glutenu i dlaczego?
Składnik ten zawarty jest we wszelkich produktach pochodzących z pszenicy lub jej odmian. W grę wchodzą tu również mąki orkiszowe, żytnie czy owsiane. Nie oznacza to jednak, że aby zrezygnować z glutenu musimy całkowicie zrezygnować z pieczywa. W diecie bezglutenowej tradycyjna mąka zastępowana jest np. mąką ryżową, czy kukurydzianą. Jeśli chodzi o dolegliwości jakie niesie ze sobą spożywanie glutenu zazwyczaj wyróżniamy je zależnie od tego czy dana osoba posiada celiakie lub uczulenie na gluten. Zdarza się jednak, że mogą występować u nas różne nieprzyjemne objawy mimo, że z pozoru składnik ten nie powinien nam szkodzić – należą do nich ; zwiększony apetyt, stany zapalne, czy zaostrzenie chorób autoimmunologicznych. Warto więc wypróbować dietę bezglutenową, chociażby po to by sprawdzić czy kondycja naszego organizmu się nie polepszy. A co może nas zaskoczyć chleby bez glutenu, często smakiem niewiele różnią się od tych tradycyjnych. Co jest ważne zanim zakupimy pieczywo bezglutenowe powinniśmy się upewnić, że jest one takie w 100%. Co to oznacza? Musimy zwracać uwagę i upewnić się, że było one wykonywane na innej taśmie produkcyjnej niż tradycyjne produkty serwowane przez piekarnię, to samo tyczy się miejsca przechowywania.
Chleb bez glutenu – jaki mamy wybór
Jeśli chodzi o chleby bezglutenowe ich popularność jak możemy się domyślać ciągle rośnie, a co za tym idzie na rynku pojawia się coraz więcej ciekawych opcji i ofert skierowanych do konsumentów. Co za tym idzie dieta bezglutenowa wcale nie musi być taka monotonna. Pieczywo to może różnić się składem, wartościami odżywczymi i oczywiście wyglądem. Bardziej wymagających smakoszy mogą zachęcić chleby z różnymi dodatkami – czy to żurawiną, czy nasionami słonecznika lub dyni. Co więcej w grę wchodzi tu nie tylko pieczywo, przypominające pod względem konsystencji to tradycyjne, ale także wszelkie rodzaje pieczywa chrupkiego. Możemy mieć więc pewność, że znajdziemy opcję idealnie dopasowaną do naszego personalnego gustu. Co może nas zaskoczyć nie musimy jedynie opierać się na ofercie serwowanej nam na rynku – taki chleb bez glutenu możemy spróbować upiec samodzielnie w domu, wystarczy kupić odpowiednią mąkę i rozpocząć kuchenne eksperymenty.