Co nieco o dermatologi

Wiele osób boryka się z przeróżnymi chorobami skórnymi, które nie stanowią wyłącznie problemu estetycznego. Jeśli na powierzchni skóry pojawiają się jakieś wybroczyny, świadczy to o tym, że coś niedobrego dzieje się w naszym wnętrzu. Skóra jest narządem wydalniczym, przez którą organizm próbuje wyrzucić toksyny. W poznaniu przyczyny powstawania zmian skórnych pomaga dermatolog.

Dermatologia to nie tylko problemy z cerą

Dermatolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób skóry, wraz z jej przydatkami. Na tym jednak nie koniec. Niektóre schorzenia manifestują się na powierzchni skóry i nie dotyczą stricte problemów z nią. To jakaś choroba ogólnoustrojowa może być przyczyną problemów ze skórą.

Wiele osób kojarzy wizyty u dermatologa z problemem w postaci trądziku na twarzy, ale dermatologia jest bardzo szeroką dziedziną medycyny. Wyróżnić można wiele innych specjalizacji. Obecnie dermatolog musi posiadać szeroką wiedzę na temat endokrynologii, alergologii, onkologii, immunologii czy nawet chorób wewnętrznych i tych przenoszonych drogą płciową.

Jakie są inne specjalizacje?

Wbrew pozorom kosmetologia również jest ścisłe powiązana z dermatologią. W jej przypadku specjaliści skupiają się na właściwej pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Z kolei medycyna estetyczna przeciwdziała starzeniu się skóry, sięgają po najróżniejsze zabiegi spowalniające ten proces.

W przypadku dermatologii dziecięcej specjalista zajmuje się leczeniem chorób skórnych u najmłodszych. Jest też dermatochirurgia, która skupia się na pozbywaniu się zmian skórnych przy pomocy laseroterapii i chirurgii. Mamy jeszcze wenerologię, czyli diagnozowanie i leczenie chorób skórnych przenoszonych droga płciową.

Kiedy udać się do dermatologa?

Jeśli borykamy się z jakimikolwiek problemami skórnymi przez dłuższy czas i nie widać żadnej poprawy, ale wręcz nas stan się pogarsza, należy niezwłocznie udać się do dermatologa. Nie chodzi tutaj jednak o okazjonalne pojawienie się pryszczy, przesuszonej skóry czy jakiejś wysypki. Gabinet specjalisty należy odwiedzić przy długotrwałym procesie chorobowym.

Jeśli swędzi nas przez dłuższy czas skóra, pojawiły się na niej jakieś przebarwienia niewiadomego pochodzenia, mamy powiększone pory i uciążliwy trądzik, łuszczy nam się mocno skóra, łamią się paznokcie, wypadają nadmiernie włosy, pojawiają się znamiona i brodawki – czas nająwszy skorzystać z pomocy dermatologa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here