Kończąc szkołę podstawową i zaczynając liceum czy technikum, młody człowiek zaczyna myśleć o swojej przyszłości. Jedni swoje plany mają już jasno sprecyzowane, inni dopiero szukają swojej drogi życiowej. Często wybór szkoły determinuje też wybór przyszłych studiów. Jednym z ciekawszych i wciąż bardzo popularnych kierunków jest architektura. Co warto o niej wiedzieć?
Jak się dostać na architekturę?
Oczywiście mamy do wyboru uczelnie publiczne oraz prywatne, a każda z nich ma swój system rekrutacji. Jednak najczęściej liczy się wynik maturalny z przedmiotów takich jak matematyka, fizyka oraz język obcy. Bardzo często spotyka się egzamin wstępny z rysunku, dlatego przyszli studenci zazwyczaj biorą wcześniej udział w różnych kursach oraz lekcjach indywidualnych. Jest to kierunek bardzo specyficzny, gdzie potrzebny jest nie tylko zmysł estetyczny i przestrzenny, ale także twardy i analityczny umysł. Ze względu na popularność kierunku dobrze jest się nastawić na maturę rozszerzoną, a lekcje rysunku pobierać jak najwcześniej.
Architektura – studia dla kreatywnych ścisłowców
Na pewno trzeba sobie zdać sprawę z tego, że nie są to studia łatwe. Wymagają nie tylko zapoznania się z wiedzą teoretyczną, ale także z masą zaliczeń oraz projektów. Osoby systematyczne, które postawią na całoroczną pracę, na pewno będą miały mniejszy problem z zaliczeniami, niż osoby zostawiające wszystko na ostatnią chwilę. Oczywiście podobnie jak i na innych wymagających kierunkach, studia architektoniczne to dobry czas by zdobyć pierwsze doświadczenia, pierwszą pracę oraz możliwość zbierania materiałów do swojego portfolio. Warto się zaangażować w pracę uczelnianych kół zainteresowań – często współpracują one z różnymi biurami architektonicznymi, co może dać nam możliwość pokazania się przyszłym pracodawcom.
Studia architektoniczne – jakie przedmioty?
Warto wiedzieć z jakimi przedmiotami spotkamy się przez kilka semestrów. Będą to między innymi (zazwyczaj mniej lubiane przez studentów) konstrukcje budowlane, fizyka budowli czy ich mechanika. Absolwenci będą także umieć posługiwać się popularnymi programami komputerowymi, dzięki którym będą mogli przedstawiać swoje projekty. Nie obędzie się bez historii architektury oraz urbanistyki. Wiele przedmiotów będzie związane stricte z tworzeniem gotowych projektów. Ponadto spotkamy matematykę oraz rozwiniemy języki obce, włącznie z językiem obcym branżowym.
Gdzie pracować?
Po studiach na architekturze możemy podjąć własną działalność, bądź zatrudnić się w biurach projektowych, gdzie pod okiem starszych kolegów nabierzemy doświadczenia. W zależności od tego co dokładnie nas zainteresuje, możemy tworzyć domy jednorodzinne, wieżowce lub inne, jeszcze bardziej złożone projekty. Wraz z rozwojem oraz zdobywaniem doświadczenia nasze prace będą coraz ciekawsze, a wyzwania coraz większe. Na szczęście na rynku cały czas poszukuje się dobrych architektów, co wiąże się z dobrymi zarobkami.
Studia architektoniczne są wymagające, jednak skończenie ich daje dużą satysfakcję oraz perspektywę ciekawej i rozwijającej pracy. Jeżeli więc tylko interesuje cię kreatywne budowanie, to warto podjąć się tego trudu.