Woda demineralizowana i woda destylowana – czym się od siebie różnią i gdzie są stosowane?

0
540

W wielu gałęziach przemysłu konieczne jest stosowanie wody o jak największym stopniu czystości. Istnieją różne metody jej oczyszczania, a także różne produkty takich zabiegów. Przykładem jest woda demineralizowana oraz woda destylowana.

Jak uzyskuje się wodę destylowaną a jak demineralizowaną?

Woda destylowana pozbawiona jest większości występujących w zwykłej wodzie zanieczyszczeń oraz soli mineralnych. Podobną definicję można przypisać wodzie demineralizowanej, jednak pomiędzy tymi dwoma rodzajami płynów nie można postawić znaku równości.

Podstawową różnicą jest sposób uzyskiwania jednej lub drugiej wody. Procesy te nazywamy destylacją oraz demineralizacją.

Proces destylacji polega na podgrzaniu wody do temperatury wrzenia, a następnie skropleniu wytworzonej pary wodnej. Proces konsumuje stosunkowo dużą ilość energii, dlatego też rzadko wykorzystywany jest w przemyśle na szeroką skalę.

Demineralizacja wody to proces realizowany w oparciu o różne metody jej oczyszczania, z których najczęściej obecnie spotykaną jest odwrócona osmoza. W przemyśle proces ten realizowany jest najczęściej za pomocą demineralizatorów – https://proekojp.pl/produkty/demineralizatory/  , czyli urządzeń wykorzystujących technologię wymiany jonowej. Oczyszczają one wodę z soli, rozkładając w niej jednocześnie równomiernie jony wodorotlenowe oraz wodorowe. Efektem jest woda o bardzo wysokim poziomie czystości, całkowicie pozbawiona  rozpuszczonych kationów i anionów.

Gdzie stosuje się wodę destylowaną a gdzie demineralizowaną?

Ze względu na niższy stopień trudności przeprowadzenia procesu, w większości gałęzi przemysłu, do dokładnego oczyszczania wody korzysta się z demineralizacji. Woda zdemineralizowana znajduje zastosowanie w branży energetycznej, elektronicznej, spożywczej, a także w kosmetyce czy farmacji. Jej największą zaletą jest to, że jest pozbawiona nie tylko soli mineralnych czy metali ciężkich, ale i niemal wszystkich innych substancji jak bakterie czy wirusy. Jest potrzebna wszędzie tam, gdzie niezbędny jest maksymalny poziom oczyszczenia wody.

Współczesne demineralizatory wyposażone w najwyższej jakości złoża filtrujące postrzegane są jako urządzenia gwarantujące poziom czystości wody wyższy niż możliwy do uzyskania poprzez proces destylacji. Są także w dużej mierze bezobsługowe, gdyż mogą pracować w trybie półautomatycznym.

W kontekście powyższego nie dziwi zatem, że proces destylacji wykorzystywany jest w przemyśle rzadziej, jednak wciąż istnieje pewne zapotrzebowanie na wodę destylowaną. Wciąż korzysta się z niej w branży kosmetycznej oraz farmaceutycznej. Jest ważnym produktem dla branży motoryzacyjnej (m.in. służy do wytwarzania elektrolitu do akumulatorów). Przydaje się ona także w przemyśle szklarskim. Podstawową zaletą wody destylowanej jest fakt, że nie pozostawia ona żadnego osadu po wyparowaniu. Z tego względu stosuje się ją również w nawilżaczach powietrza czy żelazkach parowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here