Pompy ciepła to sposób na tanie i niesamowicie ekologiczne ogrzewanie, dlatego między innymi na tego rodzaju instalację decyduje się coraz więcej rodzin. Jesteś zainteresowany pompami ciepła, ale nie do końca wiesz, na czym polega ich praca? Skąd biorą ciepło? Chciałbyś wiedzieć, jaki jest przybliżony koszt pompy ciepła oraz jej montażu? Przeczytaj zatem poniższy tekst!
Jeden cel, różne sposoby poboru energii
Pompy ciepła to dość ogólne pojęcia – kryją się pod nim urządzenia pobierające energię z różnych źródeł. Wszystkie te źródła energii łączy jedno: są odnawialne. Dlatego właśnie mówi się, że pompy ciepła to najbardziej ekologiczny sposób na ogrzewanie budynków mieszkalnych (i nie tylko). Skąd więc bierze się ta energia? Jakie wyróżniamy rodzaje pomp ciepła?
- Wodne pompy ciepła – pobierają energię z położonych w niedalekich odległościach stawów, studni, rzek lub innych rodzajów płytkich wód powierzchniowych. Jak sama nazwa wskazuje, w tym przypadku przekazicielem ciepła jest właśnie woda;
- Powietrzne pompy ciepła – przy pomocy wentylatorów tego rodzaju pompy ciepła pobierają powietrze z zewnątrz budynku lub też z klimatyzacji (jeśli w takową jest wyposażony owy budynek);
- Gruntowe pompy ciepła – można z nich korzystać w dwojaki sposób: przy pomocy kolektorów pionowych bądź poziomych. W obu przypadkach będzie konieczne wykonanie odwiertów o odpowiedniej głębokości.
Skoro już wiesz, jakie rodzaje pomp ciepła oferuje rynek, to przyszedł czas na zaprezentowanie Ci wstępnego kosztorysu każdego z proponowanych rozwiązań.
Ile mniej więcej kosztują poszczególne pompy ciepła?
Na pewno obiło Ci się o uszy, że nie jest to tania rzecz. Ale! Weź pod uwagę fakt, że poczyniona inwestycja zwróci Ci się bardzo szybko pod postacią rachunków za ogrzewanie. Pożegnasz się z wysokimi kwotami: od teraz Twój dom będzie ogrzewany niemal za darmo! Poza tym istnieją różnego rodzaju programy dofinansowujące całe to przedsięwzięcie (np. “Czyste Powietrze” albo “Moje Ciepło”). Dlaczego o tym piszę? Po to, aby nie odstraszyły Cię poniższe kwoty:
- powietrzne pompy ciepła wraz z ich montażem to koszt od 20 do 40 tys. złotych. Cały proces instalacji jest raczej nieskomplikowany, nie ma konieczności robienia wykopów i innego rodzaju podłączeń;
- gruntowe pompy ciepła z użyciem kolektorów płaskich (umieszcza się je ok. 1,5 m pod ziemią) to koszt od 25 do 50 tys. złotych;
- gruntowe pompy ciepła z pionowym źródłem ciepła to koszt od 30 do 60 tys. złotych. W tym przypadku konieczne będzie wykonanie odpowiedniej ilości odwiertów o dość znacznej głębokości. Najlepiej dokonać tego na jeszcze niezagospodarowanej działce, aby uniknąć ewentualnych zniszczeń szaty roślinnej.
Jakie firmy produkują najlepsze pompy ciepła?
Jeżeli już podejmujesz się realizacji tego ogromnego przedsięwzięcia, to inwestuj w dobre, znane i sprawdzone marki. Ze swojej strony gorąco polecam następujące firmy: Panasonic, Daikin, Ferroli, Galmet. Kupując pompę ciepła któregoś z tych wymienionych producentów będziesz miał pewność, że zaopatrujesz się w niezawodny sprzęt, który został opracowany i wykonany w oparciu o najnowsze obecnie technologie.
Masz więcej pytań?
Prawdopodobnie w tym tekście nie udało mi się udzielić odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię zagadnienia. Jeśli interesują Cię pompy ciepła i chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat np. ich budowy czy działania, to zapraszam Cię na stronę https://pomorskaenergiaeko.pl/, gdzie znajdziesz więcej szczegółów. A jeśli wolisz kontakt bezpośredni, to zadzwoń pod którykolwiek z numerów dostępnych na tej witrynie: po drugiej stronie słuchawki czekają na Ciebie specjaliści, przed którymi pompy ciepła nie mają żadnych tajemnic.