Nawozy dolistne

Nawozy dolistne to substancje stosowane w czasie wzrostu roślin, w celu uzupełnienia występujących braków. Nie zawsze się je stosuje, lecz w wielu sytuacjach stanowią doskonałe uzupełnienie nawozów systemowych. Nawozy dolistne, jak sama nazwa wskazuje, aplikuje się na powierzchni liści roślin, a nie do ich gleby, gdzie następnie zostałyby wchłonięte przez korzeń. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat nawozów dolistnych, skierowane do osób rozważających możliwość ich zastosowania. Podpowiadamy – jakie rodzaje nawozów dolistnych są stosowane, czym się różnią oraz gdzie warto się w nie zaopatrzyć.

Nawozy dolistne – najczęściej stosowane rodzaje

Nawozy dolistne to obok nawozów systemowych oraz startowych najczęściej wykorzystywany typ nawozów. Podzielić je można na kilka najważniejszych kategorii, w zależności od ich konkretnego przeznaczenia. Znajdziemy więc nawozy kompletne oraz specjalistyczne, które różnią się zawartością poszczególnych składników oraz ich wzajemnymi proporcjami.

Nawozy kompletne to nawozy zawierające wszystkie mikro i makroelementy potrzebne do prawidłowego wzrostu rośliny. Ich zawartość jest dostosowana względem potrzeb pokarmowych konkretnych gatunków roślin uprawnych.

Nawozy specjalistyczne działają w odmienny sposób. W ich składzie znajduje się przede wszystkim jeden lub dwa główne składniki, których stężenie jest najwyższe. Dzięki temu nawozy takie nadają się idealnie do uzupełniania braków konkretnych mikro lub makroelementów. Najczęściej, nawozy specjalistyczne zawierają duże ilości: azotu, potasu, fosforu, manganu, boru, cynku lub wapnia.

Nawozy dolistne w walce z patogenami i chorobami roślin

Nawozy dolistne stosuje się często w sytuacji wystąpienia konkretnych problemów w czasie rozwoju roślin. Mogą to być nie tylko braki w poszczególnych składnikach odżywczych, ale również problemy wywołane obecnością szkodliwych drobnoustrojów lub patogenów. Pod tym względem, wyróżnić możemy kilka kolejnych typów nawozów dolistnych.

Do najpopularniejszych należą nawozy zasadowe oraz octanowe. Pierwsze z nich posiadają odczyn o bardzo wysokim poziomie pH, najczęściej wynoszącym około 13-15 jednostek. Nawozy octanowe zawierają natomiast większą ilość jonów octanowych.

Oprócz nich nawozy mogą zawierać określone stężenie wybranych mikroelementów, dobranych pod kątem ich toksycznego oddziaływania na wybrane patogeny. Kolejną grupę stanowią nawozy z dodatkiem koloidalnej krzemionki, które są zarazem mocno zasadowe i w wysokim stopniu octanowe. Ostatnią grupę tworzą nawozy forte, czyli nawozy o mocno zasadowym odczynie pH i jednocześnie mocno octanowe oraz zawierające krzemionkę lub wybrane mikroelementy.

Gdzie kupować nawozy dolistne dobrej jakości?

Osobom poszukującym dostawców nawozów wartych zaufania polecamy kontakt z: adob.com.pl, w którego ofercie znajdują się nawozy różnych typów. Wśród nich, obecne są również koncentraty przeznaczone do aplikacji dolistnej. Produkty te posiadają zwiększoną zawartość wybranych mikro i makroelementów i przeznaczone są do aplikowania w sytuacji stwierdzonych niedoborów lub zagrożenia patogenami.

Warto podkreślić, że nawozy dolistne ADOB zawierają mikroelementy schelatowane przy użyciu nowoczesnych, zaawansowanych czynników. Dzięki ich zastosowaniu składniki odżywcze są łatwo i szybko przyswajane przez rośliny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here