Napowietrzanie akwarium

Utrzymanie środowiska akwariowego na odpowiednim poziomie nie należy do zadań łatwych. Na szczęście, z pomocą przychodzą nam dostawcy profesjonalnych rozwiązań akwariowych oraz technologii dedykowanej dla hodowców rybek. Wybór napowietrzacza jest niezwykle ważny, gdyż urządzenie to gwarantuje utrzymanie odpowiedniego poziomu powietrza w środowisku podwodnym. Poniżej udzielamy kilku podpowiedzi w tej kwestii – dowiesz się jakie rodzaje napowietrzaczy znajdziesz na sklepowych półkach oraz jak odróżnić urządzenie kiepskiej jakości od tego na poziomie.

Napowietrzanie wody – dlaczego takie ważne oraz jak to działa

Napowietrzanie wody to jeden z najważniejszych procesów, mających olbrzymi wpływ na jakość środowiska akwariowego. Wiele osób myli napowietrzanie z natlenianiem wody – to błąd. Są to dwa nieco odmienne procesy; oba niezwykle ważne w odniesieniu do warunków życia podwodnych stworzeń.

Przede wszystkim – napowietrzanie polega na aktywnym wtłaczaniu bąbelków powietrza w obręb wody. Rezultaty tego działania są różnorakie. Z jednej strony, w wodzie znajduje się więcej bąbelków, które wzmagają jej wody. Dzięki temu tafla wody jest nierówna, a jej powierzchnia staje się większa. Przekłada się to na zwiększenie poziomu tlenu rozpuszczonego w wodzie, co z pewnością wpłynie pozytywnie zarówno na rybki jak i rośliny akwariowe.

Po drugie, stymulowanie ruchu wody (poprzez jej napowietrzanie) wspomaga także proces uwalniania dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych gazów, które mogą być obecne w składzie wody. Dzięki temu woda tworzy bardziej przyjazne środowisko dla rybek. W dużym skrócie – napowietrzanie jest warunkiem, by mieszkańcy twojego podwodnego świata czuli się dobrze w swoim akwariowym królestwie.

Najważniejsze sprawy w czasie wyboru napowietrzacza do akwarium

Przeglądając dostępne urządzenia, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów. Pierwszy istotny to moc, z którą dane urządzenie pracuje. Pod tym względem, należy kierować się rozmiarem akwarium, w którym napowietrzacz będzie stosowany. Wielu producentów umieszcza na opakowaniu informacje dotyczące docelowego rozmiaru zbiornika, co ułatwia dokonanie wyboru. Jest to najlepszy sposób na skuteczne napowietrzanie akwarium

Drugą ważną sprawą jest poziom hałasu emitowanego przez dany napowietrzacz. Jest to niezwykle ważne, w przypadku gdy akwarium znajduje się w sypialni lub innych pomieszczeniach mieszkalnych. Napowietrzacze pracują jak małe pompy, dlatego niemal zawsze będą emitować przynajmniej minimalny hałas. Na szczęście, znajdziesz wiele urządzeń o różnorodnym poziomie hałasu. Niektóre z nich – jak choćby Aquael Oxypro – zawierają specjalną technologię elektromagnesu oraz podwójną, wygłuszającą ściankę obudowy. Dzięki temu wszelkie drgania, które mogłyby przeszkadzać osobom przebywającym w pomieszczeniu, zostają stłumione.

Warto także pamiętać o sposobie montażu napowietrzacza, rozmiarze jego korpusu oraz o możliwości regulacji siły, z którą urządzenie pracuje. Większość dostępnych urządzeń pozwala na wybór przynajmniej kilku trybów pracy, różniących się natężeniem i ilością wpychanych wewnątrz wody bąbelków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here