Montaż fotowoltaiki

Panele słoneczne zapewniają stały, niczym nieograniczony dostęp do energii elektrycznej. Ich instalacja to całkowite uniezależnienie się od rachunków za prąd. Jakie zalety i wady ma przydomowa elektrownia słoneczna? Czy w dalszym ciągu jej montaż jest opłacalny? Po jakim czasie się zwróci?

Jakie są największe zalety fotowoltaiki?

Fotowoltaika zapewnia dostęp do w pełni ekologicznej energii, którą wykorzystać możemy na własne potrzeby. Ta nowoczesna technologia nie ingeruje w środowisko naturalne i jest dla niego całkowicie bezpieczna. To jednak tylko jedna z zalet paneli słonecznych. Niewątpliwie do naszej wyobraźni najbardziej przemawia fakt, że raz zamontowane panele słoneczne uniezależniają nas od stale rosnących cen prądu. Oczywiście należy brać pod uwagę dość wysoką cenę całej instalacji, jednak biorąc pod uwagę aktualny poziom inflacji i oprocentowania lokat bankowych, inwestycja w fotowoltaikę wydaje się doskonałą formą oszczędzania.

Decydując się na fotowoltaikę, musimy wiedzieć, że do prawidłowego działania potrzebuje odpowiedniej ekspozycji na promienie słoneczne. Najlepiej sprawdza się zamontowana na połaciach dachowych zwróconych w kierunku południowym lub zachodnim. W przypadku, gdy nasz dach jest zacieniony, wartym do rozważania wariantem jest montaż na stalowej konstrukcji naziemnej.

Czy fotowoltaika ma jakieś wady?

Chociaż fotowoltaika wydaje się rozwiązaniem, które nie posiada żadnych wad, to dla wielu osób przeszkodą w jej montażu może okazać się cena. Średniej wielkości instalacja paneli słonecznych o mocy 4 kW to koszt około 20 000 zł. Dla wielu osób może to być bariera nie do przejścia. Jeśli jednak przeanalizujemy możliwości, jakie daje nam fotowoltaika i sprawdzimy czas potrzebny, by całość się zwróciła, to szybko okaże się, że wada ta nie jest tak duża, jak na początku się może wydawać.

W przypadku korzystania z funduszy własnych czas potrzebny do zwrotu oscyluje w granicach 7-8 lat. Po tym okresie fotowoltaika zaczyna realnie zarabiać, a my oszczędzamy każdego miesiąca po około 200-300 zł. Te wymierne korzyści, które można zauważyć w relatywnie krótkim czasie, sprawiają, że montaż paneli słonecznych cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Warto dodać, że ciągle skorzystać możemy z różnego rodzaju programów wsparcia, które umożliwiają zwrot części kosztów poniesionych na fotowoltaikę. Korzystanie z programów takich jak Mój Prąd, czy możliwość odliczenia kosztów instalacji od podatku to dwa najpopularniejsze sposoby, które pozwalają maksymalnie skrócić czas zwrotu paneli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here