Wykonane z drewna wiaty ogrodowe to jeden z najczęstszych wyborów właścicieli ogrodów. Cenione są one przede wszystkim za ich przepiękny wygląd oraz budowanie domowej, ciepłej atmosfery w ogrodzie. Niestety drewniane wiaty to również duże ryzyko ich szybszego zniszczenia, co oznacza, że konieczne staje się ich częste konserwowanie. Jak powinno się to robić?
Co grozi drewnianej wiacie ogrodowej?
Zanim jednak przejdzie się do konserwowania wiaty ogrodowej, najpierw warto by wiedzieć, co konkretnie jej grozi i jakie są czynniki mogące ją zniszczyć. Zdecydowanie do największych i najbardziej destrukcyjnych zaliczają się warunki atmosferyczne. Jak bowiem powszechnie wiadomo, drewno jest niezwykle narażone przede wszystkim na wilgoć. Nie tylko w postaci deszczu, lecz również śniegu. Oprócz tego warto pamiętać, że może ono doznać uszkodzenia w wyniku działania wysokiej, jak i niskiej temperatury, a także silnego nasłonecznienia, które może spowodować wyblaknięcie i wysuszenie drewna.W przypadku działania jednego lub więcej wymienionych czynników drewniana wiata ogrodowa prędzej czy później zacznie się niszczyć, co doprowadzić może w końcu do jej całkowitej degradacji, przez co nie będzie nadawała się do użytkowania.
Konserwowanie wiaty ogrodowej
Żeby zapobiec szkodliwemu działaniu czynników destrukcyjnych, niezbędne staje się odpowiednie zabezpieczenie drewna. Wykonać to można na poprzez pokrycie wszystkich drewnianych elementów specjalnym środkiem konserwującym. Jak to jednak zrobić?Pierwszym krokiem do wykonania tego zadania jest oczywiście zgromadzenie wszystkich potrzebnych rzeczy. Konieczne będą właściwe do drewna impregnaty, lecz również wałek, pędzel, a także rękawice ochronne czy też papier ścierny, a najlepiej szlifierka.Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest usunięcie z drewna starego lakieru lub farby, co oczywiście wykonać można przy pomocy szlifierki lub papieru ściernego. Gdy ma się już odpowiednio przygotowaną powierzchnie drewna, następnie należy ją pokryć podkładem do impregnatu, a gdy tylko już wyschnie właściwym środkiem konserwującym. Zabezpieczy to drewno nie tylko przed działaniem wilgoci, czy też wysokiego nasłonecznienia, lecz również przed powstaniem na jego powierzchni grzybów i pleśni. Dzięki takiemu działaniu będzie można się wiatą cieszyć przez wiele długich lat.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw.