Jak wybrać najlepszą podłogę do domu lub mieszkania? 4 propozycje

0
253

Wybór podłogi to jedna z najważniejszych kwestii w trakcie urządzania domu lub mieszkania. To, jaką podłogę wybierzesz wpływa nie tylko na jej codzienne użytkowanie, ale także na wizualny odbiór całej aranżacji. W tym artykule przedstawimy cztery najpopularniejsze propozycje, które mamy nadzieję, pomogą Ci wybrać najlepszą podłogę dla Twojego domu lub mieszkania.

Jaka podłoga do domu lub mieszkania?

Zanim spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: co położyć na podłogę, rzućmy okiem na to, jakie materiały podłogowe cieszą się największą popularnością. Zestawienie to już od kilku lat wygląda bardzo podobnie:

  • podłoga drewniana,
  • podłoga laminowana (panele podłogowe laminowane),
  • podłoga winylowa (panele podłogowe winylowe)
  • podłoga z płytek.

Podłoga drewniana do domu – zalety i wady

Drewniana podłoga to piękna i trwała opcja. Podłoga z drewna jest odpowiednia dla osób, które cenią sobie tradycyjny i naturalny wygląd. Deski podłogowe wykonane są z różnych rodzajów drewna. Największą popularnością cieszą się jednak twarde gatunki, jak dąb, jesion, buk czy modrzew. Drewniana podłoga jest niezwykle trwała, wymaga jednak nieco więcej uwagi w trakcie pielęgnacji i zastosowania specjalnych środków czyszczących.

Drewniana podłoga jest też droższa niż inne rodzaje podłóg. Jeśli jednak szukasz trwałej i pięknej podłogi, ta opcja jest dla Ciebie najlepszym wyborem.

Podłoga laminowana – funkcjonalna i niedroga

Laminowana podłoga to opcja ekonomiczna i łatwa w utrzymaniu. Jeśli postawisz na panele laminowane dobrej jakości (o odpowiedniej klasie ścieralności i klasie użytkowej), otrzymasz podłogę trwałą i efektowną wizualnie. Laminowana podłoga jest dostępna w różnych kolorach i wzorach, co oznacza, że można ją dopasować do różnych stylów architektonicznych. Dużym plusem jest także łatwy montaż podłogi laminowanej. W przeciwieństwie do podłóg z naturalnego drewna można to zrobić samodzielnie bez pomocy fachowca. Wadą podłogi laminowanej jest to, że nie nadaje się ona do tak zwanych pomieszczeń mokrych, czyli kuchni i łazienek. Wyjątkiem są specjalne wodoodporne laminaty dostępne w katalogach niektórych producentów.

Winylowa podłoga – trwałość i piękny wygląd

Popularne podłogi laminowane są coraz częściej zastępowane przez panele winylowe. Czym wyróżnia się podłoga winylowa? Panele LVT cechują się przede wszystkim atrakcyjnym wyglądem i bardzo wysoką odpornością na zarysowania, ścieranie i inne uszkodzenia mechaniczne. Dużym plusem jest także duża ilość dostępnych wzorów i atrakcyjny wygląd takiej podłogi. Panele winylowe to nie tylko modele, które doskonale imitują naturalne drewno. Producenci podłóg LVT oferują także panele winylowe imitujące naturalny kamień, beton czy płytki. Nie wiesz, jakie panele podłogowe wybrać? Sprawdź najnowsze trendy i zobacz, jakie podłogi są aktualnie w modzie. Większość dostępnych dziś w sprzedaży podłóg winylowych montuje się w tak zwanym systemie pływającym (na click), podobnie jak panele laminowane.

Podłoga z płytek – nie tylko do kuchni i łazienki

Podłoga z płytek to solidne i trwałe rozwiązanie, które z powodzeniem wykorzystasz nie tylko w łazience czy kuchni. Mnogość dostępnych rodzajów, wzorów, kolorów i formatów płytek podłogowych sprawia, że bez problemu znajdziesz podłogę do praktycznie każdego wnętrza. Podłoga z płytek jest łatwa w pielęgnacji, jednak montaż kafelków wymaga najczęściej udziału profesjonalisty. W przypadku nowoczesnych aranżacji dużą popularnością cieszą się płytki imitujące architektoniczny beton czy marmur. Wybierając podłogę z płytek, zwróć także uwagę na jej właściwości antypoślizgowe. Szczególnie jeśli wśród domowników są małe dzieci lub osoby starsze.

Wybór najlepszej podłogi dla domu lub mieszkania zależy od wielu czynników, takich jak styl całej aranżacji, budżet i Twoje potrzeby. Drewniana podłoga jest trwała i piękna, ale może być droższa niż inne rodzaje podłóg. Laminowane i winylowe podłogi są ekonomiczne i łatwe w utrzymaniu, ale mogą nie być tak trwałe, jak drewniana podłoga. Podłoga z płytek jest solidna i trwała, ale wymaga profesjonalnego montażu i nie zawsze sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Jeśli chcesz zapoznać się z kilkoma innymi rozwiązaniami, zapraszamy także do lektury poradnika: Praktyczne i wytrzymałe podłogi do domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here