Jednym z najczęstszych problemów właścicieli wolnostojących domów i ogrodowej strefy przydomowej są różnego rodzaju insekty, które skutecznie zakłócają codzienny komfort mieszkania. Bardzo często swoje mrowiska zakładają mrówki. Widoczne są one nie tylko w ogrodzie, ale również na podjazdach, w garażach, piwnicach, na tarasach. Zdarza się, że ich inwazja zauważalna jest w domu. Jak skutecznie pozbyć się mrówek? Jakie preparaty owadobójcze są bezpieczne na terenie gospodarstwa domowego i to nie tylko dla ludzi, ale również zwierząt? Kompendium wiedzy w tym zakresie znajdziesz poniżej.
Profesjonalne preparaty na mrówki
Należy wybierać profesjonalne preparaty owadobójcze, które działają skutecznie, ale jednocześnie są bezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt. Najlepiej sprawdzają się te w formie proszku, granulek albo rozpylaczy. Wszystkie należy stosować zgodnie z instrukcją producenta.
Na rynku dostępne są również preparaty na mrówki w formie pułapek. Co ciekawe, swoje aktywne działanie wykazują one nawet przez 6 miesięcy. Dzięki temu jedna inwestycja pozwala cieszyć się idealnym spokojem przez cały okres wiosenny i letni. Właśnie w tym czasie mrówki są najbardziej dokuczliwe, przeszkadzają w komfortowym korzystaniu z ogrodowej przestrzeni, tarasów, balkonów, a nawet pomieszczeń mieszkalnych.
Domowe sposoby na mrówki
Jeśli wybierzesz jakościowe preparaty na mrówki dostępne od producentów, którzy w branży działają od wielu lat, możesz mieć pewność, że będą skuteczne i całkowicie bezpieczne dla zdrowia Twojego, dzieci oraz zwierząt.
Wspomagająco zawsze możesz również wykorzystać w pełni naturalne, ekologiczne i domowe sposoby. Raczej nie będą one skuteczne, jeśli zostaną zastosowane samodzielnie, natomiast jako dodatek uzupełniający sprawdzają się doskonale. W miejscu mrowiska i ścieżek mrówek można rozsypać zmielony pieprz ziołowy, czarny albo drobno posiekaną natkę. Do wytępienia mrówek przydaje się też mikstura wody z sokiem z cytryny albo wody z czosnkiem. Przydaje się również skórka pomarańczy albo surowe ziarenka ryżu. Wydzielają one toksyczną dla mrówek substancję, która w procesie fermentacji zatruwa całe gniazda i ścieżki mrówek robotnic.
Mrówki mogą być pożyteczne
Chociaż mrówki są denerwujące i przez większość uznawane są za szkodniki, to jednak w ogrodzie mogą być pożyteczne. O ile należy je likwidować w przestrzeni domowej, to na terenach zielonych może warto je bagatelizować? Okazuje się, że mrówki poprawiają strukturę gleby, użyźniają ziemię, ponieważ drążą w niej tunele. Co więcej, dosłownie sprzątają ogród z resztek roślin i innych owadów. Pamiętaj jednak, aby uważać na inwazję mrówek. Z jednej strony mogą być pożyteczne, z drugiej skutecznie mogą zniszczyć niektóre gatunki roślin. Jeśli chcesz pozbyć się tych owadów, lepiej zacznij stosować skuteczne sposoby, zanim rozmnożą się do ogromnej ilości.