praca

Prawie każdy ma tego świadomość, że jakość jego życia w bardzo dużym stopniu będzie zależeć od tego, jaką pracę przyjdzie mu wykonywać. A niełatwo wstrzelić się w firmę, która naprawdę dba o swoich pracowników, która ich szanuje i wynagradza za ciężką pracę odpowiednio wysokimi pensjami, częstymi awansami, dodatkowymi premiami i różnymi innymi benefitami (np. prywatną opieką medyczną). Można dzień w dzień patrzeć na różne oferty pracy w Płocku, a i tak nie ma się gwarancji tego, że kiedykolwiek natrafi się na ofertę naprawdę atrakcyjną. Czy więc są sposoby na to, by poprawić efektywność poszukiwań nowej pracy? Jak tej pracy szukać, by nie tylko ją znaleźć, ale by przede wszystkim być z niej później zadowolonym?

Ten, kto ograniczy się do skorzystania wyłącznie z bardzo tradycyjnych, żeby nie powiedzieć starodawnych metod poszukiwań, raczej nie będzie mógł liczyć na jaki spektakularny sukces zawodowy. Urzędy Pracy dawniej funkcjonowały bez zarzutu, jednakże w tym momencie mają one niewiele ciekawych ofert, a jeśli już takowe im się zdarzają, bardzo szybko są rozsyłane do olbrzymiej grupy chętnych, którzy tylko czekają na to, by dosłownie się na nie rzucić. A kto by chciał rywalizować z tyloma konkurentami? Można oczywiście przejść się do takiego Urzędu Pracy, zwłaszcza jeśli jest się na bezrobociu, ale nie ma co czekać na to, aż urząd sam dostarczy komuś świetną posadę, bo takie sytuacje zdarzają się na tyle rzadko, że można je uznać za wyjątki potwierdzające regułę.

A reguła jest taka, że pracy powinno się szukać samodzielnie i na własną rękę. Dawniej było to naprawdę trudne i z tego właśnie względu Urzędy Pracy cieszyły się dużym uznaniem wśród ludzi, jednakże teraz wygenerowanie sobie kilkuset czy nawet kilku tysięcy ofert pracy z wybranego miasta to kwestia dosłownie paru minut, bo wystarczy użyć do tego celu Internetu, w którym znajduje się absolutnie wszystko. Powstały nawet specjalne portale z ofertami. Niektóre z nich jak Gowork publikują różnego rodzaju ogłoszenia, dzieląc je na poszczególne kategorie, z których jedna przeznaczona jest właśnie na ogłoszenia związane z rynkiem pracy. Można też od razu zaznaczyć, czy jest się zainteresowanym wyłącznie pracą stacjonarną (wybierając tutaj także jej miejsce wykonywania), czy może pracą zdalną albo pracą hybrydową. Ogólnie rzecz biorąc kryteriów wyszukiwania jest znacznie więcej. Niektóre portale pozwalają nawet zaznaczyć oczekiwaną pensję, co też warto uczynić, by nie tracić czasu na przeglądanie ofert, które nie zapewnią człowiekowi nawet pensji w wysokości średniej czy najniższej krajowej.

Rynek pracy w Płocku

To, czego natomiast zdecydowanie nie warto robić, to ograniczać się do poszukiwania pracy wyłącznie w jednym konkretnym rejonie. Nawet jeśli to właśnie praca w Płocku jest marzeniem danej osoby, nie powinna ona zakładać, że właśnie ją będzie kiedyś wykonywać. Teraz każdy jest w stanie szukać pracy dosłownie we wszystkich polskich miastach. Nawet jeśli ktoś jest dosłownie uziemiony, ponieważ nie jest w stanie nigdzie wyjechać, gdyż osiedlił się w danym miejscu z całą rodziną i nie zamierza zmuszać teraz dzieci czy współmałżonka do przeorganizowania całego życia, zawsze może on właśnie pracować w pełni zdalnie, dzięki temu zyskując szansę na zatrudnienie się w warszawskiej czy krakowskiej firmie. Wiele korporacji funkcjonuje w ten sposób. W tym momencie największe firmy nie ograniczają się już do zatrudniania jedynie tych osób, które na co dzień żyją w ich mieście. Właśnie powszechne stało się szukanie pracowników gotowych do pracy zdalnej. Bardzo dobrą opcją jest też praca hybrydowa, która pozwala poczuć się częścią załogi, ale jednocześnie i tak ułatwia życie, bo przez większość czasu może być wykonywana prosto z domu.

Ogromne znaczenie w przypadku poszukiwań pracy ma też oczywiście właściwe przygotowanie. Jeżeli tę dobrą i atrakcyjną pracę naprawdę chce się znaleźć, warto by było poświęcić trochę czasu na skonstruowanie profesjonalnego CV, które będzie imponować swoją zawartością, ale nie pozostawi też wiele do życzenia pod względem swojej prezencji. Czasami warto spróbować zaryzykować. Zamiast przygotowywać kolejne proste CV zgodnie z jakimś schematem znalezionym w Internecie, wymyślić coś od siebie i skonstruować oryginalny życiorys, który wyróżni się jakąś nietypową czcionką, niecodziennym układem albo przynajmniej tym, co się w nim znajdzie. Osoby odpowiedzialne za rekrutację nowych pracowników przeglądają takie życiorysy dzień w dzień, dlatego podchodzą do nich dość schematycznie i przez to często nie wyłapują cenniejszych notek. Trzeba więc jakoś im na to pozwolić. Przygotowanie oryginalnego CV doprowadzi właśnie do tego, że stanie się ono nareszcie zauważalne dla rekrutera.

Wysokie zarobki w Płocku zdecydowanie są możliwe do osiągnięcia, ale uzyskają je tylko ci, którzy naprawdę się o nie postarają. W życiu nie ma nic za darmo, więc na sukces trzeba sobie zapracować. Ten, kto tego nie zrozumie, będzie musiał pogodzić się z pracą za najniższą krajową, która raczej dla nikogo nie powinna być satysfakcjonująca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here