Ekologiczne środki czystości

Codziennie sięgamy po różnego rodzaju środki czystości: płyn do mycia naczyń, spray do czyszczenia kuchennych blatów, środek do czyszczenia armatury, proszek do prania, płyn do płukania… to dopiero początek długiej listy produktów, które znajdują się w większości naszych domów. Używamy ich regularnie, każdego dnia, bez refleksji nad ich bezpieczeństwem. Nieświadomie wprowadzamy do naszego życia i środowiska niebezpieczne substancje.

Powszechnie stosowane środki czystości bazują na syntetycznych związkach chemicznych. W kolorowych opakowaniach znajdują się pięknie pachnące najczęściej toksyczne substancje. Związki te mają działanie drażniące, powodują alergie, są szkodliwe dla układu oddechowego i mogą wywoływać podrażnienia skóry i błon śluzowych. Czasem w życiu przychodzi moment zwrotny, ciąża, narodziny dziecka, alergia albo wiadomość o kolejnej katastrofie ekologicznej. Zaczynamy wtedy poszukiwania alternatywy dla chemicznych środków czystości.

Eko środki czystości

Ekologiczne środki czystości bazują na naturalnych ekstraktach i wyciągach ziołowych. Nie posiadają sztucznych kompozycji zapachowych, a ich zapach to wyłącznie efekt zastosowanych ekstraktów roślinnych oraz olejków eterycznych, są też takie całkowicie pozbawione zapachu. Eko środki czystości stają się idealnym rozwiązaniem zwłaszcza dla alergików. Nie wywołują duszności oraz podrażnienia skóry, a jednocześnie są bardzo skuteczne w walce z brudem. Naturalne środki czystości są komfortowym i zdrowym rozwiązaniem, które można z łatwością wprowadzić do swojego domu. Będzie to z korzyścią dla wszystkich domowników i otaczającego nas środowiska.

Polskie ekologiczne środki czystości

Polskie ekologiczne środki czystości

Polskie ekologiczne środki czystości to jedne z najlepszych dostępnych na rynku. Warto wybierać produkty zawierające certyfikaty, wyłącznie od zaufanych producentów. Ekologiczne środki czystości zawierają całkowicie biodegradowalne składniki, które nie wypływają negatywnie na ekosystem oraz zdrowie człowieka. Ekologiczny płyn do naczyń zawiera minimalną ilość potrzebnych składników, a główną substancją myjącą są biosurfaktanty. Płyn do mycia naczyń jest produktem, który ma bezpośredni kontakt z przedmiotami na których jemy posiłki. Dlatego tak istotne jest, aby był pozbawiony zbędnej i toksycznej chemii. Wyzwaniem dla producentów środków czyszczących są także ich opakowania, jeśli produkt jest ekologiczny to również jego opakowanie powinno być bezpieczne dla użytkownika oraz środowiska.

Domowe ekologiczne środki czystości

Ekologiczne środki czystości- zrób je sam. Całkowicie naturalne środki czystości można przygotować samodzielnie w domu. Wcale nie potrzeba mieć w tym celu małego laboratorium, a jedynie kilka składników które można znaleźć w każdej kuchni. Domowe ekologiczne środki czystości możemy przygotować wykorzystując: sodę, ocet i olejki eteryczne. Soda ma znakomite właściwości czyszczące. Świetnie radzi sobie z plamami i ciężkimi zabrudzeniami, dodatkowo ma właściwości wybielające. Warto stosować ją do prania białych firanek, koszul czy obrusów. Bardzo dobrze czyści wszelkie osady oraz kamień z umywalki oraz wanny. Pochłania nieprzyjemne zapachy. Przywraca biżuterii i srebrnej zastawie stołowej dawny blask. Można nią czyścic sofy, fotele oraz dywany. W odpowiednim połączeniu z wodą i octem udrażnia rury. Ocet bardzo dobrze usuwa kamień, dezynfekuje, zabija bakterie, nabłyszcza naczynia. Dodatek olejków eterycznych sprawia, że nasza ekologiczna mieszanka pięknie pachnie oraz podnosi to jej właściwości odkażające, ponieważ olejki posiadają właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe.

Przepis na domowy uniwersalny spray czyszczący:

  • 1 szklanka wody,
  • 1 szklanka octu,
  • 15 kropli ulubionego olejku eterycznego.

Całość dokładnie wymieszać i przelać do butelki z atomizerem, wstrząsnąć przed użyciem. Tak przygotowanym domowym środkiem czyszczącym możemy umyć blaty w kuchni, łazience, okna, stół oraz płytki.

Naturalne rozwiązania minimalizują zanieczyszczenia środowiska, powietrza i wód, a także zapobiegają degradacji gleby. Wszystkie te działania przekładają się na nasze zdrowie i przyszłych pokoleń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here