Co jest najważniejsze na wszystkich etapach relokacji maszyn

Relokacja maszyn może być wyzwaniem z wielu, nie zawsze oczywistych powodów. Każdy z sześciu etapów prac wiąże się z oddzielnymi kwestiami do rozwiązania i nie zawsze te prace, które wydają się najprostsze, rzeczywiście takie są.

Demontaż i odpowiednie zabezpieczenie maszyn

Przenoszenie maszyn u klienta zawsze zaczynają się od demontażu urządzeń i zabezpieczenia na czas transportu. Jest to trudne, ponieważ urządzenia przemysłowe zdecydowanie nie są projektowane z myślą o wygodnym transporcie. Mogą mieć nietypowy kształt, być niestabilne, delikatne i bardzo często na tym etapie wymagają stosowania dodatkowych podpór lub stabilizatorów, żeby można było przeprowadzić operację bezpiecznie i bez strat.

Załadunek, transport oraz rozładunek

Z punktu, w którym maszyna jest demontowana, trzeba przenieść ją tam, gdzie będzie można ją załadować na naczepę lub inną platformę. Zwykle wymaga to manewrowania w ciasnej przestrzeni zakładu, w której zresztą nie zawsze zupełnie wstrzymuje się prace. Ponieważ na tym etapie transportowane elementy są narażone na poważne uszkodzenia, potrzeba wielkiej precyzji i delikatności w przenoszeniu często podatnych na uszkodzenia elementów maszyn.

Sam transport – bezpieczeństwo

Relokacja maszyn wymaga oczywiście przeniesienia ich bez uszkodzeń w nowe miejsce. Nawet jeśli taka operacja nie wymaga transportu ponadgabarytowego, to i tak konieczne jest odpowiednie zaplanowanie trasy dla ładunku choćby z uwzględnieniem nośności mostów na trasie. Cały transport musi też być zrealizowany terminowo, co w przypadku relokacji maszyn może mieć krytyczne znaczenie, jako że montaż w nowym miejscu też jest zaplanowany z dużą precyzją.

Właściwe podłączenie urządzeń

Problemy związane z tym etapem prac przy przenoszeniu maszyn wiążą się głównie z tym, że instalacje w poszczególnych zakładach są projektowane indywidualnie. Oczywiście standaryzacja wszystkich typów instalacji trochę ułatwia realizację zlecenia, jednak indywidualne cechy, takie jak doprowadzenie punktów przyłączeniowych lub sama lokalizacja ustawianej maszyny względem innych elementów parku maszynowego już mogą rodzić problemy. Niekiedy dodatkowo mogą się pojawiać dodatkowe komplikacje wynikające z niedoskonałego dopasowania starej instalacji przemysłowej do wymagań nowego sprzętu, co może wydłużyć cały proces.

Każdy z etapów przenoszenia maszyn, nawet jeśli jest pozornie prosty, wymaga precyzyjnego planowania, a także nierzadko użycia sporej ilości specjalistycznego sprzętu. Dopiero dzięki temu udaje się relokacje maszyn przeprowadzić bezpiecznie i na czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here