Farby przeciwpożarowe

0
2659

Zaawansowane rozwiązania technologiczne w znacznym stopniu wpływają na poprawę bezpieczeństwa człowieka. Odpowiednia farba może opóźnić rozprzestrzenianie się ognia i umożliwić bezpieczną, a przede wszystkim skuteczną ewakuację. Na czym polega działanie takiego preparatu i jakie jest jego zastosowanie?

Co to jest farba ognioochronna?

Farby ogniochronne to specjalny rodzaj farb, który ma za zadanie opóźnić rozprzestrzenianie się ognia i umożliwić bezpieczną ewakuację z miejsca pożaru. Specjaliści ppoż. zaliczają farby ogniochronne, do tzw. biernej ochrony przeciwpożarowej. Oznacza to, że dzięki odpowiedniemu składowi, farby ogniochronne opóźniają topienie się elementów konstrukcji, którą pokrywają.

Gdzie potrzebna jest farba ogniochronna?

Centra handlowe, hale sportowe, czy biurowce, to tylko niektóre z rodzajów budynków użyteczności publicznej, gdzie zastosowanie znajdzie farba ogniochronna. Do konstrukcji tego rodzaju budynków najczęściej używa się stali. Materiał ten jest tani, wytrzymały i wygląda estetycznie. Stal ma jednak jedną wielką wadę – przy wystąpieniu pożaru traci swoje właściwości i „topi się” wyjątkowo szybko. Farba ogniochronna do stali to rodzaj biernej ochrony przeciwpożarowej, którą należy zastosować przy tego typu konstrukcjach.

Aplikacja farb ogniochronnych

Na wybrany element konstrukcyjny należy najpierw nałożyć warstwę podkładową (antykorozyjną). Następnie aplikowana jest warstwa ogniochronna nazywana też warstwą właściwej powłoki pęczniejącej. To właśnie ta warstwa odpowiada za pasywną ochronę przeciwpożarową. Przy pojawieniu się ognia, powłoka nałożona na element konstrukcyjny pęcznieje i wytwarza pianę. Piana ogranicza wzrost temperatury i opóźnia stapianie się elementów konstrukcyjnych. Ostatni etap aplikacji to warstwa nawierzchniowa, czyli preparat zabezpieczający przed czynnikami zewnętrznymi oraz nadający odpowiedni kolor.

W zależności od rodzaju konstrukcji, farby ogniochronne można aplikować za pomocą pędzla, wałka lub metody natryskowej. Należy pamiętać, żeby przed nałożeniem farby odpowiednio przygotować powierzchnię. Elementy, które zostaną pokryte farbą ogniochronną, powinny być czyste, suche, pozbawione zanieczyszczeń takich jak: smary, oleje, czy zwykły kurz.

Zalety farb ogniochronnych

Podstawową zaletą farb ogniochronnych jest bezpieczeństwo – opóźnienie czasu topienia się elementów konstrukcyjnych oraz skuteczna ewakuacja ludzi przebywających w płonącym budynku. Farby ogniochronne dostępne są w wersji gotowej do aplikacji. Zakupiony produkt przed nałożeniem pierwszej warstwy należy tylko dokładnie wymieszać. Łatwy sposób aplikacji, trwałość i szybkie wysychanie, to kolejne zalety farb ogniochronnych. Ponadto, preparaty te, dzięki warstwie nawierzchniowej, korzystnie wpływają na estetykę wnętrza.

Farby ogniochronne to inwestycja w bezpieczeństwo. Łatwość aplikacji i nieograniczone możliwości dostosowania kolorystyki farby do danego obiektu to tylko niektóre z licznych zalet produktu. Należy pamiętać, by przy zakupie zwracać uwagę na to, czy farba posiada odpowiedni certyfikat świadczący o jej ogniochronnych właściwościach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here