Dieta małego dziecka - co podawać?

W życiu każdego niemowlaka przychodzi w końcu taki moment, w którym trzeba zacząć rozszerzać mu dietę. W końcu jak długo może być na samym mleku. Oczywiście, do pewnego etapu jest to podstawowy pokarm dla każdego człowieka, a nawet ssaka. Jednak w którymś momencie dziecko dla swojego rozwoju potrzebuje już więcej wartości odżywczych, samo mleko mu tego nie dostarczy. Z każdym miesiącem niemowlak coraz więcej się rusza i staje się bardziej samodzielny. Najpierw sam się przekręca, potem siada, raczkuje, aż w końcu stawia pierwsze kroki i zaczyna chodzić. To dlatego niezbędne jest rozszerzanie jego diety już od 5-6 miesiąca życia. Nie należy jednak od razu odstawiać go od piersi. Najlepiej karmić je mlekiem do ok. 12 miesiąca życia. Zdania są jak zawsze podzielone w tej kwestii. Coraz częściej kobiety decydują się karmić dłużej, nawet do 2-3 roku życia. Światowa Organizacja Zdrowa w swoich wytycznych zaleca karmienie wyłącznie mlekiem do 6 miesiąca życia dziecka. World Health Assembly zaleca karmienie piersią nawet do 2 roku życia, przy jednoczesnym podawaniu już innych pokarmów.
Różne sprzeczne informacje mogą wywoływać chaos w umysłach świeżych rodziców. Sytuację skomplikuję również mnogość teorii na temat rozszerzania diety u dziecka. Kiedy zacząć, co podawać itd. Na rynku jest na szczęście duża ilość poradników dla rodziców. Można tam znaleźć konkretne informacje i wskazówki co i w jakiej kolejności podawać np. kiedy żółtko dla niemowlaka, kiedy mięso, kiedy cytrusy itd. Oczywiście w różnych książkach można znaleźć różne informacje. Ostateczna decyzja należy już do samych rodziców. Można szukać porad w książkach i w internecie. Można radzić się swoich rodziców i znajomych. Z tych wszystkich informacji należy wybrać to, co wydaje nam się słuszne i sprawdzone.
Należy jednak pamiętać, że rozszerzanie diety u niemowlaka musi przebiegać stopniowo, aby nie spowodować zbyt dużego szoku u dziecka. Poza tym wszystkie potrawy powinny być początkowo podawane w formie papki, czyli ugotowane i zmiksowane. Nasz maluch nie ma jeszcze zębów, aby móc gryźć, zresztą jeszcze tego nawet nie potrafi.
Kontrowersyjnym tematem jest podawanie produktów alergizujących np. cytrusów, orzechów, mleka krowiego. Powstaje pytanie, kiedy je podawać. Tu oczywiście pojawiają się różne teorie, zmieniające się co kilka lat. Kolejną kontrowersyjną kwestią jest podawanie cukru i słodyczy. Pierwsze lata życia każdego człowieka, to okres kształtowania się odporności i dobrych nawyków żywieniowych. Większość słodyczy poza dobrym smakiem i ogromną ilością cukru oraz konserwantów, nie ma wartości odżywczych. Czy warto więc podawać je dzieciom w pierwszych latach ich życia? Kiedy trochę podrosną, na pewno będą sięgać po nie garściami. Może więc gdy są na tyle małe, że nie decydują same co jedzą, warto nie karmić ich niezdrowymi słodkimi przysmakami? Zamiast tego znacznie lepiej jest podawać im owoce. Zawierają fruktozę, naturalny cukier, a przy tym dużą ilość witamin i błonnika pokarmowego. Warto dbać o dobrą i zbilansowaną dietę dziecka, bo dzięki temu będzie mniej chorować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here