Co to jest fotowoltaika

Przetwarzanie energii słonecznej na energię elektryczną za pomocą paneli słonecznych nazywane jest fotowoltaiką. Coraz bardziej popularna technologia zarówno na świecie jak i w polsce pozwala na znaczną redukcję zanieczyszczenia powietrza oraz smogu. Przy zastosowaniu akumulatorów możliwe jest również uniezależnienie się od zakładu energetycznego lub zasilanie obiektów, które nie mają dostępu do sieci energetycznej takie jak domki letniskowe czy domki hoklenderskie. Druga opcja to elektrownie bez akumulatorowe przyłączone bezpośrednio do sieci energetycznej ograniczające rachunki za energię elektryczną.

Elektrownie słoneczne akumulatorowe

Fotowoltaika akumulatorowa pozwala na produkcję energii słonecznej i gromadzenie jej w akumulatorach żelowych do późniejszego wykorzystania. W skład zestawu wchodzi panel słoneczny, regulator ładowania odpowiadający za poprawną charakterystykę pracy ładowania akumulatora oraz sam akumulator żelowy pozwalający na gromadzenie wyprodukowanej energii słonecznej. Dodatkowo w skład zestawu solarnego wchodzi okablowanie oraz opcjonalnie przetwornica napięcia umożliwiającą zamianę energii z akumulatora 12V lub 24V na napięcie przemienne 230V takie jak w gniazdku elektrycznym. Tego typu systemy fotowoltaiczne działają samodzielnie bez podpięcia do sieci energetycznej.

Elektrownie słoneczne akumulatorowe

Elektrownie słoneczne bezakumulatorowe

Konstrukcja elektrowni fotowoltaicznej bez akumulatorowej potocznie zwaną ON-Grid jest jeszcze prostsza niż systemy akumulatorowe. W skład wchodzą połączone w szereg panele słoneczne monokrystaliczne lub polikrystaliczne oraz inwerter umożliwiający synchronizację energii elektryczne z fotowoltaiki z energią sieciową. W skład zestawu wchodzą również wszelkiego rodzaju zabezpieczenia przepięciowe i przeciążeniowe oraz okablowanie i złącza. Instalacje tego typu pozwalają na korzystanie na bieżąco z energii słonecznej a ewentualną nadprodukcję, której użytkownik nie wykorzysta można zmagazynować w sieci u operatora aby potem odebrać ją w stosunku 0,8 kWh – 0.7kWh w zależności od wielkości instalacji. Tego typu systemy mają na celu obniżanie rachunków za energię elektryczną lub wręcz zmniejszanie ich do zera.

Elektrownie słoneczne bezakumulatorowe

Fotowoltaika w kamperze

Panele słoneczne bardzo często znajdują też zastosowanie w turystyce a więc kampery, przyczepy kempingowe itp. Umożliwiają one doładowywanie akumulatora hotelowego przez cały czas podróży w takim stopniu, że nie jest wymagane ładowanie z zewnętrznego źródła. Systemy fotowoltaiczne turystyczne zapewniają komfort w trakcie podróży a przede wszystkim pozwalają na zasilanie odbiorników typu lodówka, telewizor, komputer wentylacja czy oświetlenie. Warto wspomnieć, że panele słoneczne stosowane w turystyce są najczęściej konstrukcjami elastycznymi pozwalającymi na montaż na obłych i nierównych powierzchniach.Do ich montazu stosuje się specialistyczny klej Sikaflex 252.

Fotowoltaika w domku letniskowym

Instalacje solarne wyposażone w dwa duże panele słoneczne np 290W połączone razem szeregowo podłączone za pomocą regulatora do dwóch akumulatorów żelowych o pojemności 150Ah i wyposażone w przetwornicę napięcia o mocy 2000W lub większa mogą skutecznie zasilać całe domu jednorodzinne lub letniskowe w miesiącach od marca do października. Umożliwiają podłączanie odbiorników takich jak lodówki, pralki odkurzacze, oświetlenie czy telewizory i laptopy. Są rewelacyjnym rozwiązaniem dla miejsc gdzie nie ma możliwości doprowadzenia zasilania sieciowego lub przyłączenie instalacji jest po prostu zbyt drogie.

Portal fotowoltaika

Dużą wiedzę na temat fotowoltaiki i innych systemów zasilania oraz odnawialnych źródeł energii można znaleźć na portalu poświęconemu fotowoltaice systemy-fotowoltaika.pl. Możemy tu znaleźć informację nie tylko o elektrowniach akumulatorowych i sieciowych ale także o dofinansowaniu, wpływu na środowisko oraz o różnych metodach zastosowania paneli słonecznych i akcesoriów fotowoltaicznych w życiu codziennym. Portal porusza również tematykę smogu oraz wpływu spalania węgla na atmosferę.

Fotowoltaika

Fotowoltaika i rozwój w polsce

Aktualnie rynek polski jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się rynkiem fotowoltaiki w europie. Powstaje u nas najwięcej elektrowni słonecznych bez akumulatorowych dzięki dofinansowaniu rządowemu o nazwie “Mój prąd”. Dzięki dofinansowaniu możliwe jest otrzymanie dotacji do paneli słonecznych w wysokości nawet 5000 zł ale nie może ono przekroczyć połowy wartości instalacji. Montaż fotowoltaiki w polsce ma zbawienny wpływ na ograniczenie produkcji energii z paliw kopalnych jakimi są węgiel czy gaz i wpływa znacząco na redukcję smogu i poprawę jakości powietrza w kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here