Chrypka u niemowlaka

Od głużenia i gaworzenia, do wrzasków i śpiewania, twoje dziecko będzie wytwarzało szeroki zakres interesujących odgłosów, zanim zacznie mówić. Kiedy poznasz unikalne wokale twojego dziecka, wkrótce przyzwyczaisz się do jego głosu. Jeśli zauważysz, że głos twojego dziecka wydaje się chrapliwy lub napięty, powinieneś zacząć się niepokoić. Chrapliwy głos niemowlęcia może być bowiem istotnym wskaźnikiem większego problemu.

Gdy twoje dziecko brzmi chrapliwie
Jeśli twoje dziecko nagle zachrypło, istnieje bardzo duża szansa, że ​​jest to spowodowane nadmiernym płaczem. Spuchnięte od nadmiaru krzyku struny głosowe, prowadzą do chrapliwego głosu. Jak każdy inny mięsień, struny głosowe mogą być nadmiernie rozciągnięte. W takiej sytuacji, warto ustalić jak najszybciej przyczynę płaczu dziecka (niejednokrotnie jest to kolka) i postarać się je uspokoić.

Guzki na strunach głosowych
Kiedy nadmierny płacz nie wydaje się być problemem, pediatra twojego dziecka będzie musiał zbadać niemowlę, aby znaleźć przyczynę skrzeczącego głosu. Guzki strun głosowych mogą również wywoływać chrypkę u twojego dziecka. Chociaż powoduje je nadmierny płacz, tylko nieliczne dzieci nabawią się ich w dzieciństwie.
Zawodowi śpiewacy również są podatni na występowanie guzków, ponieważ są one wynikiem często używanych, napiętych mięśni. Szansą na pozbycie się guzków jest oczywiście oszczędzanie głosu, co w przypadku płaczącego dziecka wydaje się być nie lada wyzwaniem. Pomocne bywa również nawilżanie powietrza, w którym przebywa niemowlę.

Infekcja
Chrapliwy głos może być również spowodowany chorobą, którą należy leczyć tak szybko, jak to możliwe. Dorośli spokojnie radzą sobie ze śluzem i flegmą, ale niemowlęta nie mają jeszcze możliwości oczyszczenia gardła i pozbycia się nagromadzonych płynów. Co na gardło dla niemowlaka przepisze lekarz, będzie zależało od rodzaju infekcji jaką przechodzi maluch. Najważniejsze by metoda nawilżenia i złagodzenia bólu gardła była bezpieczna dla dziecka. W takim wypadku również sprawdzi się nawilżanie powietrza, a także podawanie dużej ilości płynów. Przy infekcji wirusem opryszczki można podać lek zawierający ibuprofen, pamiętając przy tym, że dzieciom poniżej trzeciego roku życia nie powinno się podawać żadnych medykamentów, bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Refluks lub alergia
Jeśli guzki i choroba nie są przyczyną ochrypłego głosu twego dziecka, przyczyną może być inny, długotrwały problem. Twój maluch może odczuwać silny refluks żołądkowy lub alergię, oba schorzenia wymagają bardziej konsekwentnego leczenia. W przypadku refluksu, kwas żołądkowy przedostaje się do przełyku niemowlaka, drażniąc gardło i powodując pieczenie. Zmiana diety i podanie odpowiednich leków powinny złagodzić problem.

Konkluzja: jeśli malutki głos twojego dziecka wydaje się chrapliwy, powinieneś jak najszybciej skonsultować się z pediatrą, bez względu na wszystko, ponieważ istnieje wiele przyczyn, a każda z nich może zostać wyleczona poprzez zastosowanie odpowiedniego leczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here