Przeguby widełkowe – gdzie sprawdzają się najlepiej?

0
980

Sprężyny gazowe to rozwiązanie techniczne często spotykane w różnych branżach. Pozwala na łatwy montaż konstrukcji opierających się na działaniu siły pneumatycznej. Jest to wykorzystywane przy montażu amortyzacji hydraulicznej, do mechanizmów otwierających meble czy elementów mocujących maszyny i urządzenia. Dużą rolę w sprawnym działaniu sprężyn pełnią przeguby widełkowe, które tworzą bezpieczne połączenia w budowie konstrukcji o dużej wytrzymałości i elastyczności w działaniu.

Po co stworzono przeguby widełkowe?

W praktyce każdy przegub jest wykorzystywany w miejscach charakteryzujących się brakiem przestrzeni. Sprężyny gazowe wykonują ruch posuwisto zwrotny, który odbywa się w jednej płaszczyźnie. Rolą przegubów widełkowych jest zapewnienie płynności ruchu sprężyny nawet w przypadku występowania wysokich obciążeń mechanicznych i nacisku ze strony sił zewnętrznych. Zakres działania przegubów jest dosyć szeroki:

  • są używane do wykonywania liniowych ruchów o charakterze ciągnącym lub pchającym,
  • mogą być dopasowane do wielu typów głowic, siłowników bądź elementów łożyskowych,
  • pasują do rozwiązań zarówno z gwintem wewnętrznym, jak i zewnętrznym,
  • można je znaleźć w rozwiązaniach o różnych średnicach otworów, długości czy wymiarów.

Profesjonalne przeguby widełkowe mogą występować razem z akcesoriami zabezpieczającymi, które zwiększają trwałość konstrukcji. Mogą to być zawleczki lub sworznie, która zmniejszają ryzyko zerwania sprężyny.

Do jakich celów najbardziej nadają się przeguby o budowie widełkowej?

Dobrze dobrany przegub widełkowy pozwala zwiększyć żywotność sprężyny gazowej w dłuższym okresie czasu. Jedną z cech tego rozwiązania jest stosowanie materiałów i tworzyw odpornych na korozję i odkształcenia metalu. Są one testowane w sprawdzianach wytrzymałościowych na okoliczność występowania:

  • wad materiałowych,
  • wad konstrukcyjnych,
  • występowania drgań i wibracji.

Ma to bardzo duże znaczenie w przypadku modyfikacji konstrukcji, ponieważ wybranie odpowiedniego wyposażenia decyduje o niezawodności danego rozwiązania. Przeguby widełkowe mają bardzo dużą przewagę nad rozwiązaniami o konstrukcji kulowej, ponieważ te ostatnie nie wytrzymują zbyt dużej siły nacisku. Jednocześnie nie radzą sobie dobrze w wszystkich konstrukcjach. Są najlepiej dostosowane do warunków, w których sprężyny nie są ustawione pod kątem lub w idealnej linii prostej. Jest to rodzaj końcówki, który za to lepiej radzi sobie z opuszczaniem ciężkich części mechanicznych sterowanych za pomocą siłownika gazowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here