ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/04/21
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Home « Nasi Ludzie « prof. Ludwik Tomiałojć - RSS

Ludwik Tomiałojć

e-mail
Strona www
Wikipedia
ZOBACZ PROFIL

Notka bio:

Ekolog, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest członkiem wrocławskiego koła Zielonych.

+ Więcej


Należy do:

Kampanie / Tematy:

Konferencja na temat GMO na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Pokazujemy dwa przeciwstawne wystąpienia, pierwsze, które wygłosił prof. dr hab. Ludwik Tomiałojć ( Zieloni 2004 ) oraz drugie lobbujące za GMO, które przedstawił prof. Tomasz Twardowski.


Mamy kolejne ograniczenie praw obywateli, w postaci nie tylko rozszerzenia wachlarza środków przymusu wobec osób zaniedbanych lub nietrzeźwych, ale przy okazji utrudnienia w realizowaniu potrzeb podróżnych. Kolej to egalitarna forma transportu publicznego, służąca dotąd nawet najbiedniejszym obywatelom. Czy nowe dworce im sprzyjają? Niekoniecznie, bo o ile zamożniejsi znajdą w nich ogrzewane płatne kafejki, bistra czy bary, to ubożsi raczej nie. Państwo coraz powszechniej wprowadza rozwiązania pomiatające uboższymi. Bez śladu solidarności międzyludzkiej – pisze prof. Ludwik Tomiałojć, członek Partii Zieloni 2004.


Radek Gawlik was a high-profile activist in the Solidarity trade union, who represented the movement in negotiations with the Communist regime in 1989, and later became an environmentalist, serving as a vice minister in the cabinet of Jerzy Buzek.


Zieloni zaapelowali do wszystkich klubów parlamentarnych o poparcie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody. Jutro w Sejmie pierwsze czytanie.


Prof. Janiak chyba nie wie co mówi bagatelizując wyciek skażonej wody z elektrowni Fukushima, bo jej rozcieńczenie w oceanie nie zatrzyma tysiąckrotnych i większych kumulacji pierwiastków radioaktywnych we wszystkich żywych elementach morskiego ekosystemu, a nie tylko w "jednym gatunku ryb".


Poseł E. Kłopotek sugeruje nawet, że istnieje jakaś lepsza „Jego” wiedza, ponad wiedzą zawsze „nawiedzonych” ekologów, choć nasza Unia Europejska korzysta obficie akurat z tej ekologicznej.


Najważniejsze zagrożenia dla trwania naszej cywilizacji mają akurat ekologiczny charakter: przeludnienie i wynikająca z tego agresja i nierówność społeczna, zanik żyznych gleb i niedostatek wody słodkiej, głód, epidemie, zmiany klimatu, wyczerpywanie surowców kopalnych, spadek bioróżnorodności, nieznane jeszcze skutki społeczne i środowiskowe niektórych manipulacji genetycznych itd. - pisze profesor Ludwik Tomiałojć.


Wbrew zasadzie "zanieczyszczający płaci", koszty zabezpieczania upraw tradycyjnych i ekologicznych są przerzucane na drobnych rolników, a nie na korporacje zanieczyszczające uprawy i dziką przyrodę.


Na czym polega prawo do miasta? Czy polskie miasta są dobrze rządzone? Czy polskie miasta są demokratyczne? Co mogą zmienić miejskie ruchy społeczne? Zapraszamy do lektury nowego numeru "Zielonych Wiadomości"!


Obszar polskiej Puszczy Białowieskiej jest objęty zaledwie w 17% parkiem narodowym, a w pozostałej części (oprócz „wysepek” rezerwatów przyrody) prowadzony jest nieustannie wyrąb starych drzewostanów w tempie 100-150 tys. metrów sześciennych rocznie. Między innymi dlatego w maju 2010 roku zawieszono już międzynarodowy certyfikat FSC przyznany wcześniej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Zawieszenie to było efektem niezrównoważonego korzystania z zasobów leśnych.


W dniach od 16 do 18 kwietnia obradował w Warszawie IV Kongres partii Zieloni. W jego trakcie delegatki i delegaci z całego kraju dyskutowali na temat aktualnej sytuacji politycznej, strategii partii, a także przyjęli szereg uchwał programowych i dokonali wyboru nowych władz. Ze względu na żałobę narodową w związku z katastrofą prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, Kongres miał charakter zamknięty.


Administracja nasza, niewydolna i antyekologiczna, staje się główną przeszkodą dla zrównoważonego rozwoju kraju. Ministrowie i dyrektorzy nadzorujący przygotowywanie projektów zmieniających środowisko pomijają uwarunkowania przyrodnicze (np. program sieci szybkich dróg tworzono z pominięciem wiedzy przyrodniczej); prawu ochrony przyrody nadaje się charakter coraz mniej proekologiczny, otwierając obszary chronione na ingerencję ludzką i lekceważąc ochronę ścisłą. Ministerstwo Środowiska zamiast być gwarantem dalekowzroczności, niejeden raz bywało bezkrytycznym zwolennikiem budowy kosztownych autostrad zamiast szybkich dróg, albo wykonawcą zamysłów innych grup biznesu.


Wiek XXI rozpoczął się atmosferą polityczną daleką od zgodności i wzajemnej życzliwości. Histeryczna wrzawa medialna samozwańczych stróżów moralności, a może tylko klientów dobrze opłacanych za sianie zamieszania, przesłania już resztki racjonalizmu. Wobec sprzecznych informacji w mediach, a także w internecie, który miejscami przypomina wysypisko intelektualnych nieczystości, nie tylko przeciętny odbiorca, ale i uczony, jeśli nie będący specjalistą w danej dziedzinie, może się poczuć zagubiony. Komu wierzyć? - o zmianach klimatu pisze prof. Ludwik Tomiałojć.


Zieloni w pełni popierają protest mieszkańców gmin Lubin, Kunice, Ruja, Ścinawa, Miłkowice i Prochowice sprzeciwiających się budowie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w powiatach lubińskim i legnickim. Dziś mieszkańcy biorą udział w referendum gminnym.


Wrocławskie koło Zielonych sprzeciwia się planom polskiego rządu rozpoczęcia eksploatacji złóż węgla brunatnego pod samą Legnicą. W swoim oświadczeniu napisali, że to "oznacza perspektywę wysiedlenia kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców z kosztownie rozbudowanych lub zmodernizowanych osad, likwidację żyznych gleb, części lasów i naturalnych jezior oraz kilku rezerwatów przyrody. Pół powiatu zamieni się w krajobraz księżycowy”. Zamiast energetyki brunatnej proponują odnawialną.
Strona 1 z 3 1 2 3 >
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,502,046 Unikalnych wizyt