Na czym polega działanie instalacji fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczne to systemy, które w ostatnich latach bardzo zyskały na popularności. Z całą pewnością jest to rozwiązanie, które posiada szereg korzyści, przede wszystkim finansowych. Dzięki temu jest ono tak często i chętnie wykorzystywane.

Elementy instalacji fotowoltaicznej

Instalacje fotowoltaiczne składają się z wielu różnych urządzeń, dzięki którym mogą działać w prawidłowy sposób. Najważniejszym elementem każdego systemu fotowoltaicznego są panele fotowoltaiczne. Najczęściej się je montuje na dachach, ale zdarza się także, że są montowane w gruncie. Bardzo ważnym składnikiem każdej instalacji jest także inwerter, który zmienia prąd stały na prąd zmienny.

Rodzaje systemów fotowoltaicznych

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje systemów fotowoltaicznych. Wśród nich można wymienić system on-grid lub system off-grid. System on-grid polega na tym, że cała instalacja w bezpośredni sposób związana jest z siecią elektryczną. Dzięki temu wszystkie nadwyżki produkowanej energii są przekazywane zakładowi energetycznemu. Natomiast system off-grid polega na tym, że instalacja fotowoltaiczna nie jest bezpośrednio połączona z siecią, a nadwyżki prądu przechowywane są w akumulatorach.

Zasada działania instalacja fotowoltaicznej

Ogólna zasada działania systemów fotowoltaicznych jest bardzo prosta. Na panele fotowoltaiczne padają promienie słoneczne, które na dalszym etapie przy pomocy inwertera przerabiane są na prąd elektryczny w gniazdkach. Jest to rozwiązanie bardzo efektywne, ponieważ umożliwia spore oszczędności. Jest ono również w pełni bezpieczne, a także ekologiczne oraz przyjazne dla środowiska.

Koszt instalacji fotowoltaicznej

Instalacje fotowoltaiczne to systemy urządzeń, które posiadają bardzo zróżnicowane ceny. Są one zależne od wielu różnorodnych czynników. Wśród nich można przede wszystkim wyróżnić rozmiar wykonanej instalacji, co przekłada się bezpośrednio na jej ogólną moc. Moc tego rodzaju systemu dobierana jest do potrzeb gospodarstwa domowego, w którym ma się on znajdować. Oprócz tego na cenę montażu systemu fotowoltaiczne mają wpływ takie czynniki jak miejsce instalacji, rodzaj wybranych elementów, rodzaj dachu, a także sposób finansowania całej inwestycji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here