typy transportu

Transport to dziedzina wysoce specjalistyczna. Wbrew pozorom, transport oznacza nie tylko przewiezieni przesyłki z miejsca odbioru do adresata, ale również szereg innych funkcji i zadań, które wiążą się z wypełnieniem tego zadania. Poniżej skupiamy się na podstawowej klasyfikacji transferów transportowych — nazywanych FTL oraz LTL. Tłumaczymy, w czym tkwią różnice pomiędzy nimi, jakie są ich mocne i słabe strony oraz w jakich sytuacjach warto wybierać konkretny typ transportu. 

FTL i LTL — podstawowe informacje 

FTL to skrót od Full Truck Load – oznacza on, że dany pojazd transportowy został w pełni załadowany, a jego przestrzeń ładunkowa wykorzystana w maksymalnym stopniu. Transport tego typu nazywa się również transportem całopojazdowym. Często, transport taki przebiega w dość prosty sposób — bezpośrednio do miejsca dostarczenia przesyłki. 

LTL to natomiast skrót od Less than Truck Load i oznacza typ transportu, w którym nie wykorzystano całkowitej powierzchni pojazdu, a przewożony w nim towar ma charakter „drobnicowy”. Najczęściej, są to przesyłki i zamówienia złożone z dużej ilości towarów niewielkich rozmiarów. Niekiedy, mogą być one kompletowane w trakcie pokonywania drogi przez dany pojazd. 

Wady i zalety konkretnego rozwiązania 

Poszczególne firmy transportowe świadczące swoje usługi na terenie naszego kraju oferują możliwość dostosowania rodzaju transportu do potrzeb klientów. Dzięki temu każdy odbiorca usług transportowych może liczyć na to, że oferowana usługa zostanie dostosowana do typu przewożonego towaru oraz jego oczekiwań. 

Wybierając transport FTL otrzymujesz dostęp do całości przestrzeni przewozowej konkretnego pojazdu. Jest ona do Twojej dyspozycji i możesz wykorzystać każdy jej centymetr. Rozwiązanie takie jest wybierane przede wszystkim w trakcie transportu wyjątkowo dużych ładunków. Także, gdy pojawia się potrzeba transportu duże ilości towarów — na przykład produktów spożywczych, sprzętu elektronicznego, lub innego typu wyrobów, warto zdecydować się na taki transport. Warto przy tym podkreślić, że FTL pozwala na zaplanowania trasy zgodnie ze swoimi oczekiwaniami, łącznie z możliwością kompletowania ładunku w trakcie jej pokonywania.  

Transport LTL również ma swoje ewidentne zalety. Najczęściej wykorzystywany jest, gdy pojawia się potrzeba przewożenia ładunków paletowych. Ładunki takie rzadko zajmują całą przestrzeń ładunkową danego pojazdu; częściej zajmują jedynie część powierzchni, a tym samym — pozostawiają miejsce na dodatkowe ładunki i przesyłki. Innymi słowy, w przypadku usługi LTL, dany pojazd nie będzie w całości przeznaczony na realizację wyłącznie Twojego zamówienia transportowego. 

LTL jest rozwiązaniem wybieranym równie często co transport FTL. Korzystają z niego różni przedsiębiorcy, którzy potrzebują przetransportować swoje aktywa na mniejszą lub większą odległość. Zdecydowaną zaletą transportu LTL jest fakt, że jest on tańszy niż jego pełnopokładowy odpowiednik. Niestety, ale LTL ma też swoje wady. Główną jest fakt, że transport taki przebiega wolniej i często zajmuje więcej czasu niż skorzystanie z transportu LTL. Oczywiście, wynika to z faktu, że na pokładzie danego pojazdu znajdują się różne przesyłki, których adresaci są rozlokowani w różnych miejscach. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here