Lista rzeczy, które należy wziąć ze sobą do szpitala dla noworodka

Przygotowując się do porodu, należy przygotować szereg niezbędnych przyborów, które będą służyć maleństwu w pierwszych dniach jego życia i ułatwią świeżo upieczonej mamie opiekę nad nim jeszcze w szpitalu. Każdy może mieć swoje wymogi w tym zakresie, ale pewne rzeczy pozostają zazwyczaj niezmienne. Wyprawka dla niemowlaka do szpitala zawierać będzie z pewnością pieluchy tetrowe, pieluchy flanelowe, rożek, kocyk dla dziecka, czapeczki, skarpetki, body i śpiochy w ilości kilku sztuk. Przydatne bywają specjalne rękawiczki, które uchronią malucha przed mimowolnym podrapaniem się (paznokcie u noworodka bywają dość długie, a dziecko nie kontroluje jeszcze wszystkich swoich ruchów i niechcący może podrapać się, np. po buzi), a przecież skóra takiego maluszka jest bardzo delikatna.

Jeśli chodzi o delikatność skóry, to oczywiście nie można zapomnieć o profilaktyce zapobiegającej pieluszkowemu zapaleniu skóry. Odparzona i zaczerwieniona nie jest rzadkością u małych dzieci. Skóra dziecka jest cienka i bardzo wrażliwa. Noszenie pieluszek przez dzieci i narażenie na częsty kontakt z moczem i kałem jest powodem nieprzyjemnych dla dziecka dolegliwości. Dlatego tak ważna jest wzmożona higiena, częste zmienianie dziecku pieluchy, korzystanie z
odpowiednich natłuszczających kremów lub maści, przeznaczonych specjalnie do tego celu. Kontakt z wilgocią tylko sprzyja namnażaniu bakterii i grzybów, a wtedy już prosta droga do infekcji skóry. W związku z tym już do szpitala powinniśmy zaopatrzyć się w dobrej jakości krem i pieluchy, a także nawilżane chusteczki do mycia pupy. Wszystko po to, aby uchronić dziecko przed niepotrzebnym dyskomfortem, a nawet bólem. Nie od dziś wiadomo, że lepiej jest zapobiegać niż później leczyć.

Wyprawka dla pociechy do szpitala to jedno, ale należy pamiętać również o kilku niezbędnych akcesoriach, które przydadzą się tuż po wyjściu ze szpitala i powrocie do domu, i których zakupu nie warto odwlekać, gdyż bezpośrednio po przyjściu na świat maluszka znacznie zmniejszy się ilość wolnego czasu jego rodziców. Niezbędny może okazać się fotelik samochodowy, który często spełnia rolę nosidełka i może być sprzedawany również jako element wózka, wpinany bezpośrednio w stelaż z kółkami. Można wówczas wyjąć dziecko bezpośrednio z samochodu w foteliku, bez konieczności przekładania, a nierzadko również budzenia dziecka, i zabrać dziecko na spacer, na zakupy, choć wątpliwości budzi nieraz, czy jest to faktycznie wygodne dla samego dziecka.

W domu, przed powrotem mamy z noworodkiem, na dziecko powinno czekać łóżeczko, pościel, wanienka. Warto również wybrać wcześniej wózek. Niektóre mamy nie wyobrażają sobie opieki nad dzieckiem bez niani elektronicznej i innych bardziej zaawansowanych gadżetów, ale to jest już kwestia bardziej indywidualna.

Sumując wartość wszystkich potrzebnych rzeczy już na same pierwsze dni życia, kwota może zaskoczyć i przyprawić o zawrót głowy. Pamiętać należy, że wiele z akcesoriów nie musi być nowe. Warto popytać znajomych lub rodziny – może mają sprawdzony wózek albo łóżeczko do oddania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here