Jak walczyć z potówkami?

Pojawienie się niemowlaka w domu wymaga przeorganizowania całego domowego porządku. Od tej pory przez pewien czas najważniejsze będą potrzeby malutkiego dziecka i ich zaspokajanie. Od tego bowiem, na ile dziecko będzie zdrowe, zależeć będzie spokój i możliwość odpoczynku wszystkich domowników.
Jeśli dziecko jest zdrowe, najedzone, nie wyrzynają mu się jeszcze ząbki, a mimo to ciągle płacze i się kręci, obejrzyjmy dokładnie jego skórę. Być może pojawiły się tam małe czerwonawe krosteczki. Mogą to być potówki. Powstają na wskutek przegrzania, gdy dziecko się poci, a pot nie wydostaje się wewnątrz porów.Tworzą się malutkie pęcherzyki lub krosteczki. Z reguły początkowo nie bolą, ani nie swędzą. Szybko jednak może się wokół nich wytworzyć stan zapalny, a to jest już bardzo przykre doświadczenie dla małego człowieczka.

Warto więc wiedzieć, co na potówki u niemowlaka zastosować, by doprowadzić do ustąpienia odczynu zapalnego i przynieść dziecku ulgę.

Często stosowanym zabiegiem, także profilaktycznym w okresie upałów lub w przypadku centralnego ogrzewania, dodatkowo wysuszającego skórę, jest kąpiel w chłodnej wodzie z dodatkiem mąki ziemniaczanej. Można też ugotować z mąki rodzaj rzadkiego kisielku i rozprowadzić go w wodzie. Mąka ziemniaczana łagodzi podrażnienia i działa na skórę kojąco. Można też rozpuścić w wodzie parę kryształków nadmanganianu potasu, do otrzymania bladoróżowego zabarwienia kąpieli. Działa on przeciwzapalnie, ale może lekko przesuszyć delikatną skórkę niemowlaczka.
Dobrze jest przemywać potówki kilka razy dziennie wacikiem zwilżonym przegotowaną wodą. Jeśli to nie przynosi maluszkowi ulgi, w połowie szklanki przechłodzonej gotowanej wody można rozpuścić pół łyżeczki sody oczyszczonej. Tak powstałym roztworem co pewien czas smarujemy delikatnie wacikiem krosteczki.

W przypadku, gdy pęcherzyki w widoczny sposób dokuczają dziecku i nie znikają mimo naszych starań, trzeba się udać do pediatry. Być może trzeba będzie podać jakieś preparaty farmakologiczne. Jest tez prawdopodobieństwo, ze to, co rodzice biorą za potówki, jest odczynem alergicznym i należy zastosować odpowiednie leczenie. W wyjątkowych przypadkach może to być łagodna postać ospy wietrznej, dlatego czasem warto skonsultować się z lekarzem.

Biorąc pod uwagę kłopoty ze zwalczeniem potówek, przede wszystkim należy uczynić wszystko, aby maksymalnie zmniejszyć prawdopodobieństwo ich pojawienia się. W tym celu musimy chronić niemowlaczka przed przegrzaniem. Ma on wprawdzie kłopoty z termoregulacją, ale nie należy przesadzać. Ubranko powinno być przewiewne i wykonane z tworzyw naturalnych. Także kocyk należy wykonać z bawełny. Akryl jest tworzywem sztucznym i nie przepuszcza powietrza.
Przy przewijaniu warto tez wstrzymać się na chwilę z założeniem czystej pieluszki, by przewietrzyć uprzednio umyte i wytarte pośladki. Zwróćmy uwagę, by stosować pieluszki dobrej jakości, które nie tylko chłoną wilgoć, ale i pomagają skórze oddychać. Wszak zdrowie i dobre samopoczucie dziecka to priorytet każdej rodziny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here