Jak odbywa się druk etykiet

Etykiety wykorzystywane są w wielu różnych branżach. To właśnie dzięki nim możliwe jest znakowanie towarów, opakowań, przesyłek, a także wielu innych elementów. Z pewnością wiele osób zastanawia się, jak przebiega druk etykiet. W dzisiejszych czasach wykorzystuje się do tego nowoczesne urządzenia, które zapewniają nieprzeciętną wydajność oraz oszczędność czasu.

Drukarki termiczne

Druk etykiet czarno-białych odbywa się przy zastosowaniu drukarek termicznych. Wynika to z faktu, że nie pracują one w kolorze. W trakcie pracy głowica ulega podgrzaniu, dzięki czemu możliwe jest zaczernienie wybranej powierzchni papieru. Omawiany sprzęt wymaga zastosowania papieru termicznego, który jest droższy od tradycyjnego.

Konieczność zakupu papieru termicznego zwiększa koszty eksploatacyjne sprzętu. Trzeba również zaznaczyć, że jest on bardziej wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne, czy też zmiany temperatur. Może dojść do rozmazywania tuszu w niesprzyjających warunkach otoczenia.

Drukarki termotransferowe

Druk etykiet przy użyciu drukarki termotransferowej przebiega podobnie, jak w poprzednim przypadku. Urządzenie posiada nagrzewającą się głowicę, która inicjuje wydruk. Atutem jest szeroka gama kolorów. Wynika to z faktu, że stosuje się tutaj taśmy barwione, dzięki którym możliwe jest drukowanie etykiet kolorowych.

Wielkim plusem jest fakt, że drukarki termotransferowe obsługują również klasyczny papier, co pozwala obniżyć koszty. Kolejnym atutem jest nieprzeciętna jakość wydruku. Jest on odporny na zmienne temperatury oraz wilgoć, co stanowi ogromna zaletę.

Drukarki do taśm tłoczonych

Drukarki do taśm tłoczonych stosowane są wyłącznie podczas drukowania etykiet specjalnych. Nie są one tak powszechne, jak powyższe rozwiązania, ponieważ nakładają szereg ograniczeń. Druk tłoczony jest na taśmach pod dużym ciśnieniem. Zazwyczaj nie mamy wielu możliwości jego edycji (niska dostępność czcionek).

Atutem jest fakt, że taśmy tłoczone są relatywnie tanie. Minusem jest konieczność sterowania ręcznego. Łatwiej jest o błąd, czy też inne nieprawidłowości. Obecnie omawiany sprzęt jest wybierany głównie do zastosowań domowych. Ciężko jest wyobrazić sobie jest wykorzystywanie w przemyśle, ponieważ praca byłaby kompletnie nieefektywna.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Eticod.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here