ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/04/22
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Home « Nasi Ludzie « Radosław Gawlik - RSS

Radosław Gawlik

e-mail
tel. 605037417
Strona www
Strona www 2
Wikipedia
ZOBACZ PROFIL

Notka bio:

Członek Rady Krajowej.

Działa w kole wrocławskim. Mówi o sobie:

"Urodziłem się 23 sierpnia 1957 r. we Wrocławiu. Jestem żonaty, mam troje dzieci: Olę (19), Witka (17) i Jagódkę (15).

+ Więcej


Należy do:

- Nie będę czarować. Nie może być taniej. Obecny system był tani, bo nie uwzględnialiśmy interesów środowiska, kosztów zagospodarowania odpadów. A one są nie małe - mówił w TOK FM Radosław Gawlik, były wiceminister środowiska, przewodniczący Partii Zieloni. Gminy mają coraz mniej czasu na wprowadzenie przepisów z tzw. ustawy śmieciowej.


Zieloni solidaryzują się z pielęgnarkami i położnymi, które jutro będą protestowały w całej Polsce pod urzędami wojewódzkimi. Przewodniczący Zielonych Agnieszka Grzybek i Radek Gawlik przekazali list z wyrazami solidarności i poparcia na ręce Iwony Borchulskiej, przewodniczącej OZZPiP. Zapraszamy na pikiety w piątek 14 września o godz. 12.00.


W czerwcu 2012 r. Ministerstwo Środowiska zgłosiło w imieniu rządu pilny projekt nowelizacji prawa wodnego. Jednym z jego głównych celów jest wdrożenie ramowej dyrektywy ws. strategii morskiej, zwanej od jakiegoś czasu Dyrektywą Morską, prawdopodobnie jako morski odpowiednik Ramowej Dyrektywy Wodnej odnoszącej się głównie do wód śródlądowych. Pilny tryb jej procedowania wynika prawdopodobnie ze zniecierpliwienia Komisji Europejskiej - gdyż jesteśmy już „trochę” w niedoczasie.


Przewodniczący Zielonych Agnieszka Grzybek i Radek Gawlik poparli apel w sprawie wycofania zarzutów wobec Kory dotyczących posiadania marihuany, umorzenia spraw i zmiany prawa narkotykowego.


Ekologiczne gospodarstwo domowe prowadzi Radosław Gawlik, polityk i ekolog mieszkający na wrocławskim Zakrzowie. Pierwszą rzeczą, jaką zrobił w swoim domu, jest kompostownik. - Kompostuję wszystko, co tylko można - opowiada. - Nawet popiół z kominka opalanego drewnem. Wszystko to potem służy mi jako nawóz do mojego ogródka.


Jeśli wyłączymy - absurdalne i oszukańcze dopłaty do dużej energetyki wodnej, i współspalania drewna w elektrociepłowniach węglowych - realne publiczne dopłaty do OZE wynoszą 1,1% rachunku, tj. 1,75 zł miesięcznie. Czyli przeciętne gospodarstwo domowe wspiera rozwój energetyki OZE w Polsce co miesiąc dopłatą niecałych 2 zł (ok. 1 % rachunku).


Partia Zieloni zaapelowała do rządu o jak najszybszą ratyfikację konwencji Rady Europy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy domowej. Wprowadzenie przepisów konwencji do polskiego porządku prawnego pozwoli zapewnić skuteczniejszą ochronę, ponieważ zawiera ona rozwiązania, których brakuje w polskiej ustawie o przeciwdziałaniu przemocy domowej.


– W Polsce nie ma dziś, ani odpowiedniej kontroli państwowej, ani społecznej dotyczące poszukiwań gazu łupkowego, dlatego opowiadamy się za ich wstrzymaniem – twierdzi Radosław Gawlik.


Może i jesteśmy przodownikiem i zieloną wyspą Europy (z największym wzrostem PKB), ale jeśli chodzi o plany rozwoju energetyki odnawialnej, szczególnie tej opartej o energię słońca, jesteśmy wyspą raczej czarną - lądujemy na szarym końcu, w ciemnych malinach.


Radek Gawlik: Rząd stawia na węgiel, szczególnie węgiel brunatny, kompletnie już metoda archaiczna, na atom, natomiast zupełnie nie uwzględnia tego, jakie szanse dla gospodarki, dla miejsc pracy stawiają odnawialne źródła energii.


Minister Środowiska na marcowym szczycie UE, który miał przyjąć "Mapę drogową dojścia do gospodarki niskowęglowej do 2050 r." ("Roadmap for moving to a competitive low-carbon economy in 2050"), czyli harmonogram osiągania celów redukcji dwutlenku węgla w kolejnych latach, po wielu godzinach negocjacji powiedział - „Nie!”. Polski rząd tłumaczy brak zgody na konkretyzację zobowiązań UE (tj. redukcję CO2 o 40% do 2030 r., o 60% do 2040 r. oraz o min. 80% do 2050 r.) rozmijaniem się z polskim interesem oraz brakiem uzgodnień polityki klimatycznej na poziomie negocjacji światowych. Te zakładają przyjęcie - po „Kioto” - nowego porozumienia w 2015 r. Było to drugie samotne weto polskiego rządu w tej sprawie w okresie niecałego roku. Czy rzeczywiście polityka klimatyczna UE rozmija się z polskim interesem?


Zieloni złożyli dzisiaj wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o przeprowadzenie kompleksowej kontroli procesu udzielania koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce. Z przewodniczącymi partii Zieloni, Agnieszką Grzybek i Radosławem Gawlikiem, spotkał się prezes NIK Jacek Jezierski. NIK przeprowadzi kontrolę jeszcze w tym roku.


Przedstawiciele partii Zieloni 2004 złożyli wniosek do Najwyższej Izby Kontroli w sprawie gazu łupkowego. Domagają się pilnej kontroli procesu wydawania koncesji na poszukiwania oraz kontroli przestrzegania wymogów środowiskowych.


"Zielony Nowy Ład" - wizja przebudowy gospodarki, oparta na koncepcji zrównoważonego rozwoju i uwzględniająca politykę społeczną i ekologiczną - jest rozwiązaniem obecnych kryzysów - przekonywali Zieloni podczas piątkowej debaty w Warszawie. Więcej na wyborcza.pl


W związku z pierwszym czytaniem tzw. ustawy „Przedszkole dla każdego dziecka” Zieloni zaapelowali do szefów wszystkich klubów parlamentarnych o poparcie tej inicjatywy. Projekt ustawy zgłoszony w trybie inicjatywy obywatelskiej przez ZNP jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu zakłada finansowanie przedszkoli z budżetu państwa oraz objęcie dzieci opieką przedszkolną od 2. roku życia. Projekt poparły organizacje kobiece, m.in. Porozumienie Kobiet 8 Marca, Fundacja Feminoteka, Fundacja MaMa.
Strona 2 z 6 < 1 2 3 4 5 > >>
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,510,052 Unikalnych wizyt