ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/04/21
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Home « Kampanie i Tematy « Jedz Lepiej - RSS

O kampanii:

Kampania "Jedz lepiej!" jest częścią kampanii, którą realizują: Europejska Partia Zielonych i Grupa Zielonych w Parlamencie Europejskim: Eat better!

Campaign on GMO, food safety, trade and agriculture of the Poland's Green Party.

Kampanię prowadzą:

Koordynacja krajowa:

Ludwik Tomiałojć prof. Ludwik Tomiałojć
napisz mail
strona www

Ekspertka ds. żywności ekologicznej

Dorota Metera
napisz mail

Polityka Unii Europejskiej:

Dariusz Szwed Dariusz Szwed
strona WWW

Ważne informacje:

Zieloni 2004 należą do Europejskiej Partii Zielonych

Zieloni 2004 współpracują z Grupą Zielonych w Parlamencie Europejskim

Promujemy także globalny ruch Slow Food i Slow Cities

Ważne linki

Żywność ekologiczna - portal UE

Ważne daty

16 października - Światowy Dzień ŻywnościRządowy projekt ustawy o GMO, który ma dostosować w tym zakresie prawo krajowe do unijnego, wbrew zapewnieniom nie ochroni polskiego rolnictwa i środowiska naturalnego przed skażeniem GMO.


- Targowisko przyczynia się do tego, że w lokalnej ekonomii zostaje więcej pieniędzy, niż gdyby go nie było, o czym jasno mówi część sprzedawców - pisze Bartłomiej Kozek z Zielonych.


Zapraszamy do lektury zbioru tekstów poświęconych przemianom społecznym, gospodarczym i ekologicznym proponowanym przez Zielonych w krajach UE oraz w kontekście stosunków gospodarczych na poziomie międzynarodowym.


Wbrew zasadzie "zanieczyszczający płaci", koszty zabezpieczania upraw tradycyjnych i ekologicznych są przerzucane na drobnych rolników, a nie na korporacje zanieczyszczające uprawy i dziką przyrodę.


Adrian Kołodziejczyk i Maciej Smykowski na rzecz lepszej informacji o żywności, którą jemy.


Zieloni poparli rezolucję w sprawie zakazu upraw GMO w Polsce przyjętą podczas Ogólnopolskiego Spotkania Ekologicznych Organizacji Pozarządowych Ekolumna 2010 w Spale.


Komisja Europejska prowadzi kampanię na temat ochrony różnorodności biologicznej naszej planety. W związku z tym w piątek 21 maja o godz. 13 odbędzie się w Złotych Tarasach specjalny edukacyjny happening, mający na celu przybliżenie obywatelom pojęcia bioróżnorodności i pokazanie, jak mogą przyczyniać się do jej ochrony. Oceniając to przedsięwzięcie jako słuszne i ważne, warszawscy Zieloni zwracają zarazem uwagę, że w Polsce to nie niska świadomość społeczna jest największym problemem, lecz brak realnego wpływu społeczeństwa na podejmowane decyzje. Organizacje ekologiczne i partia Zielonych od lat i stale, a nie przy okazji jednorazowego happeningu, zwracają uwagę na ochronę różnorodności biologicznej.


Zielona polityka ochrony zdrowia koncentruje się na szeroko pojętej profilaktyce. Należy przede wszystkim zapobiegać przyczynom chorób, a nie tylko naprawiać ich skutki. Choroby należy wykrywać możliwie wcześnie, kiedy ich leczenie może być tańsze i skuteczniejsze – w tym celu należy wzmocnić rolę badań okresowych i przesiewowych. Należy poprawiać warunki pracy w kierunku poprawy stanu BHP i zapewnienia równowagi między pracą a czasem wolnym. Należy dbać o jakość środowiska, wspierać rolnictwo ekologiczne oraz dostępność zdrowej żywności. Tym, którzy chorują, należy zagwarantować powszechny i równy dostęp do opieki zdrowotnej, zapisany w Konstytucji RP i należący do uniwersalnych praw człowieka.


Artykuł  opublikowany 31.03.2009, powstał w czasie gdy trwała głodówka protestacyjna rolniczek ekologicznych i relacjonował ówczesną sytuację prawną oraz faktyczną


Mit 1. „Żywność GMO jest świetnie przebadana i bezpieczna”. Żywność GMO nie jest wcale dobrze przebadana, ponieważ przy wprowadzaniu jej na rynek obowiązuje teoria „zasadniczej równoważności”. Przyjmuje się, że żywność GM jest „zasadniczo taka sama” jak naturalna i dlatego nie są wymagane testy toksykologiczne. Opublikowane dotąd badania na zwierzętach przynoszą sprzeczne wyniki – jedni badacze twierdzą, że GM żywność jest bezpieczna, inni obserwują szkodliwy wpływ na narządy wewnętrzne czy układ odpornościowy, a nawet zaburzenia płodności. Z pewnością żaden rzetelny naukowiec nie powie dzisiaj, że nauka udowodniła, że GMO jest bezpieczne.


Komisja Europejska otworzyła dzisiaj drogę do uprawy ziemniaków modyfikowanych genetycznie, ponownie podnosząc koszt utrzymania sektora ekologicznego wolnego od GMO


Dariusz Szwed, lider partii Zieloni 2004: - Uwalnianie GMO zagraża środowisku naturalnemu, co jest u nas niezwykłą wartością i długofalowo naszemu zdrowiu - twierdzi i oskarża rząd, że pisał ustawę ewidentnie pod lobby korporacji produkujących genetycznie modyfikowaną żywność. Więcej - na stronach informacyjnych portalu.


Komitet Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk (PAN) wystosował bezprecedensowy apel w sprawie zagrożenia zdrowia i środowiska ze strony GMO. Eksperci PAN wskazują na realne zagrożenie bioróżnorodności Polski ze strony wprowadzanych do środowiska organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO).


Wzięłam tę książkę do ręki z przekonaniem, że po kilku stronach lektury bezproblemowo osunę się w ramiona Morfeusza. Tymczasem, udało mi się od niej oderwać dopiero o czwartej nad ranem, gdy rozsądek kazał mi wreszcie zgasić światło.


Strona 4 z 6 < 1 2 3 4 5 6 >
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,502,162 Unikalnych wizyt