ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/04/24
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Home « Kampanie i Tematy « Zielona Gospodarka - RSS

O kampanii:

Promocja programu gospodarczego partii Zielonych 2004 w ramach kampanii Zielona gospodarka odbywa się poprzez wydawanie stanowisk, organizowanie konferencji, debat i manifestacji, oraz współpracę z organizacjami pozarządowymi i środowiska biznesowymi zajmującymi się zrównoważonym (trwałym) rozwojem, prawami człowieka, równymi szansami. Nasza propozycja to Zielony Nowy Ład (Porządek) przynoszący, dzięki inwestycjom w nowoczesne technologie i rozwój nowych sektorów gospodarki, zielone miejsca pracy.

 • Program gospodarczy Zielonych 2004
 • Green Economy campaign of Polish Green Party - Green New Deal - green jobs, green investments, green technologies.

  Kampanię prowadzą:

  Koordynacja krajowa: Dariusz Szwed
  strona WWW

  Zielony biznes:
  Ewa Koś
  napisz mail
  strona www

  Śląsk:
  Wojciech Kłosowski
  tel. 513 777 564
  napisz mail
  strona www

  Ważne informacje:

  Współpracujemy z Europejską Partią Zielonych i Grupą Zielonych w Parlamencie Europejskim

  Ważne daty:

  • druga sobota maja - Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu

  Ważne adresy:  Happeningi czy blokady to najgłośniejsze sprawy, najciekawsze dla mediów. Ale sukcesy ekologów nie ograniczają się powstrzymywania szkodliwych inwestycji. Za wielki sukces uznaję np. to, że tysiąc gospodarstw w Mszanie Dolnej ogrzewanych jest dzięki energii słonecznej. Wójt zaczął od budynków publicznych, potem przekonał mieszkańców, zdobył dopłaty z NFOŚ, trochę dołożyła gmina, trochę właściciele domów... - z Magdą Mosiewicz rozmawia Jan Smoleński.


  W Polsce potrzebna jest gruntowna reforma polityki społecznej. Jej celem powinno być wyrównywanie szans i tworzenie warunków umożliwiających ludziom godne życie oraz pełny udział w życiu społecznym, ekonomicznym, kulturalnym i politycznym. Niwelowanie nierówności między płciami i likwidacja ubóstwa również powinny być priorytetami polityki społecznej. Sprawiedliwość społeczna wymaga, aby wszystkie kobiety i mężczyźni, bez względu na rasę, klasę, wyznanie, orientację seksualną, wiek czy niepełnosprawność, mieli zapewniony dostęp do opieki zdrowotnej, edukacji, mieszkań, dobrej pracy, godziwego wynagrodzenia i zabezpieczenia społecznego.


  Jak sprawiedliwie podzielić koszty walki z kryzysem klimatycznym? I jaki model społeczeństwa ma się ukształtować w trakcie przestawiania naszych gospodarek na nowe źródła energii?


  Stworzenie do 2020 roku „społeczeństwa recyklingu” jest priorytetem Unii. Wyzwanie to powinno być także w Polsce przedmiotem intensywnej debaty publicznej. POLSKA JUŻ TERAZ TONIE W ŚMIECIACH! Zieloni apelują o powołanie okrągłego stołu nt. gospodarki odpadami, przy którym zasiedliby m.in. przedstawiciele rządu, samorządu, przemysłu odpadowego, organizacje ekologiczne.


  W styczniu 2007 r. pisałem w Przeglądzie Komunalnym: „W Polsce najbardziej zaniedbanym działaniem z zakresu ochrony środowiska jest zagospodarowanie odpadów. Widać postęp w ochronie powietrza, mamy znacznie więcej oczyszczalni ścieków, poprawiła się jakość wód – ale śmieci wciąż nie umiemy dobrze zagospodarować. Daleko nam do spełnienia unijnych wymogów w tym zakresie. Większość wysypisk śmieci w Polsce nie spełnia żadnych norm. Poziom odzysku surowców wtórnych jest żałośnie mały.” Diagnoza ta, niestety, pozostaje aktualna. Co powoduje, że 20 lat po upadku realnego socjalizmu, mamy w gospodarce odpadowej „czarną dziurę”?


  Wedle badań mamy 90 proc. prawdopodobieństwa, że zmiany klimatu powoduje człowiek. Czy gdybyśmy mieli 90 proc. szans, że w wyniku spożycia alkoholu rozbijemy samochód, wsiedlibyśmy do niego?


  Ktoś musi przerwać tę absurdalną grę w obwinianie siebie nawzajem, która toczy się podczas negocjacji klimatycznych COP 15 w Kopenhadze. Dzisiejsze poranne przemówienie Prezydenta Baracka Obamy niestety nie stanowiło oczekiwanego przełomu w negocjacjach – Stany Zjednoczone także tutaj straciły szansę na stanie się globalnym liderem. Niestety do tej pory także Pan, Panie Premierze tutaj w Polsce wszedł w te buty, wskazując głównie na Chiny i Stany Zjednoczone, jako głównych winowajców zmian klimatycznych. 20 lat temu jako pierwsi pokazaliśmy naszym sąsiadom i całemu światu co znaczy słowo „Solidarność”. Teraz, w grudniu 2009 solidarność stała się ponownie słowem kluczowym i nabrała szerszego wymiaru – globalnej solidarności klimatycznej. Świat oczekuje, że Polska stanie się jej symbolem – tym razem wspólnie z całą Unią Europejską.


  Bartłomiej Kozek z Zielonych 2004 powiedział, że czeka na dzień, "w którym prezenter po dzienniku powie Skończyła się w Polsce era niezrównoważonego rozwoju". - Donald Tusk będzie mówił, że zarzynamy polską gospodarkę, ale Donald Tusk swoim brakiem działań na rzecz budowy nowego klimatu w gospodarce, nowych technologii, marnuje szanse na żabi skok w XXI wiek; woli iść starymi ścieżkami niezrównoważonego rozwoju - mówił.


  W związku z wstrzymywaniem przez polski rząd ambitnych działań Unii Europejskiej na rzecz ochrony klimatu i tworzenia nowoczesnej, zielonej gospodarki, Zieloni 2004 - wraz z innymi organizacjami współorganizującymi demonstrację "Chrońmy Ziemię, chrońmy ludzi", pojawili się pod kancelarią premiera, pokazując korzyści z "żabiego skoku" do gospodarki XXI wieku, uwzględniającej zrównoważony rozwój społeczny, ekologiczny i ekonomiczny.


  W związku z tym przedstawiciele związków zawodowych rozumieją jedno – mianowicie, że wydobywanie każdego kilograma węgla z podziemi jest okupione ogromnie ciężką i czasami dramatycznie kończącą się pracą. W związku z tym powinniśmy każdy ten kilogram węgla wykorzystywać w sposób niezwykle efektywny. - więcej na stronach Radia PiN.


  Autorzy raportu kreślą przed nami obraz świata, w którym pracujemy krócej, przez co mamy więcej czasu dla znajomych, przyjaciół i rodziny, kwitnie lokalna kultura, rozwijają się sąsiedzkie więzi, przy zwężonych ulicach możemy przebierać w ofercie sklepów z lokalnie wytworzoną żywnością, a po drogach jeżdżą głównie tramwaje i autobusy. (...) Brzmi jak utopia, czyż nie? Ale ponoć bez wizji utopii, do której dążymy i którą podzielamy, nie da się myśleć o poprawie sytuacji na świecie. A ta utopia - jak dowodzi NEF - nie jest aż tak trudna do osiągnięcia.


  Obecnie obserwowane jest przejście od społeczeństwa opartego na przemyśle do społeczeństwa opartego na wiedzy. To wiedza i umiejętności z niej korzystania stanowią obecnie podstawowy kapitał. Powoduje to odejście od ciężkiej pracy produkcyjnej ku bardziej "miękkim", a w efekcie także bardziej "elastycznym" formom zatrudnienia, w odniesieniu tak do miejsca, jak i godzin pracy. Praca, przyczyniając się nadal do rozwoju społeczeństwa i do jego dobrobytu, staje się przez to często mniej wymierna.


  Od 1 września do sklepów w całej Unii Europejskiej przestaną być zamawiane konwencjonalne żarówki (tzw. Edisona) o mocy 100 watów i więcej, których efektywność wynosi zaledwie 5% - 95% energii emitują w postaci ciepła. Jak wskazuje Komisja Europejska obecnie zaledwie 15% źródeł światła w UE to źródła energooszczędne - w Polsce ten poziom jest jednym z najniższych w Europie i wynosi zaledwie 2,5%.


  Sekretarz generalny Zielonych 2004, Bartłomiej Kozek, wziął udział w konferencji "Polskie Forum Społeczne a związki zawodowe", która odbyła się 20 sierpnia w warszawskiej siedzibie Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. "Potrzeba nam nowej umowy społecznej - między pracą, kapitałem i środowiskiem naturalnym, Zielonego Nowego Ładu" - powiedział.


  Okupacja fabryki Vestas nie dotyczy tylko tej jednej fabryki, ani - tylko jednego kraju. Chodzi w niej o przyszłość sektora zielonej energii w Europie. A także naszej planety. - do protestujących przeciwko zamknięciu fabryki turbin na angielskiej wyspie Wight napisali Adam Ostolski i Bartłomiej Kozek. [English inside]
  Strona 14 z 18 << < 11 12 13 14 15 16 17 > >>
  Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
  ul. Marszałkowska 1 lok. 160
  00-624 Warszawa
  e-mail: biuro@zieloni2004.pl

  www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
  15,517,307 Unikalnych wizyt