ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/05/23
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Home « Kampanie i Tematy « Klimat - RSS

O kampanii:

Kampania "Zatrzymaj zmiany klimatyczne" to kampania promująca zielone rozwiązania w gospodarce i zrównoważony rozwój oraz ochronę globalnego klimatu. Kampania ta wskazuje na potrzebę globalnej solidarności oraz współpracy krajów Północy i Południa w ograniczaniu szkodliwych zmian klimatu.

Stop Climate Change campaign of the Poland's Green Party.

Kampanię prowadzą:

Koordynacja krajowa:

Beata Nowak
tel. 504 617 485
e-mail
strona www

Dariusz Szwed
e-mail
strona www

Ludwik Tomiałojć
e-mail
strona www

Górny Śląsk:

Małgorzata Tkacz-Janik
tel. 609 677 874
e-mail
strona www

Ważne informacje

Zieloni 2004 należą do Europejskiej Partii Zielonych

Zieloni 2004 współpracują z Grupą Zielonych w Parlamencie Europejskim

Ważne linki:

Zdaniem Radosława Gawlika z Zielonych 2004, w Polsce brakuje rzetelnej debaty na temat skutków wydobycia gazu łupkowego. "Rząd widzi tylko pozytywne strony wydobycia gazu, nie zastanawiając się nad ryzykiem. (...) Technologia szczelinowania hydraulicznego jest bardzo uciążliwa dla środowiska. Nie spełnia zasady zrównoważonego rozwoju. Dlaczego? Bo zatłacza bardzo dużą ilość ostrej chemii pod ziemię, rozsadza skałę i wydobywa tylko kilkanaście procent znajdującego się tam gazu. A ta woda z substancjami chemicznymi tam zostaje" - zaznaczył.


"Drzewa potrafimy sadzić sami, to nie jest skomplikowane, ale chcemy pokazywać, że drzewo jest bardzo ważne we wszystkich aspektach życia" - mówił Jacek Bożek, Partia Zieloni, Klub Gaja. "To co robimy dla przyrody jest ważne dla nas samych, dla naszych dzieci i wnuków" - ocenił. Dodał, że sukcesem akcji jest coraz większa świadomość ekologiczna Polaków.


Jacek Bożek, znany ekolog, członek Zielonych i szef Klubu Gaja: - Nie ma już sensu dyskutować nad tym, czy klimat się ociepla, bo to, czego jesteśmy świadkami, to wystarczające dowody. Człowiek jest sam sobie winien, przez dziesięciolecia emitował trujące substancje do atmosfery. A dzisiaj wciąż wiele osób udaje, że nic się nie stało. Musimy po prostu przyzwyczaić się do nowych warunków. Więcej: Gazeta Wyborcza Katowice: Co się dzieje z pogodą? Czekają nas upały, trąby powietrzne i huragany


Dariusz Szwed reprezentujący Zielonych 2004 przekonywał natomiast, że koszty inwestycyjne w energetyce jądrowej oraz obciążenia związane z likwidowaniem tego typu elektrowni i składowaniem odpadów jądrowych wskazują, że to rozwiązanie nie obroni się rynkowo. - Nie ma szans na to, żeby energetyka jądrowa w Polsce powstała – powiedział. Więcej na inwestycje.pl
Epoka kamienia łupanego nie skończyła się z powodu braku kamieni – takim cytatem Dariusz Szwed (Zieloni 2004, Zielony Instytut) komentował sytuację, w jakiej znalazła się obecnie gospodarka. – Odejście od paliw kopalnych jest oczywiste z globalnego punktu widzenia. Dla nas problemem jest to, że w Polsce nie ma wizji odejścia od węgla - dodał.


Minister Środowiska na marcowym szczycie UE, który miał przyjąć "Mapę drogową dojścia do gospodarki niskowęglowej do 2050 r." ("Roadmap for moving to a competitive low-carbon economy in 2050"), czyli harmonogram osiągania celów redukcji dwutlenku węgla w kolejnych latach, po wielu godzinach negocjacji powiedział - „Nie!”. Polski rząd tłumaczy brak zgody na konkretyzację zobowiązań UE (tj. redukcję CO2 o 40% do 2030 r., o 60% do 2040 r. oraz o min. 80% do 2050 r.) rozmijaniem się z polskim interesem oraz brakiem uzgodnień polityki klimatycznej na poziomie negocjacji światowych. Te zakładają przyjęcie - po „Kioto” - nowego porozumienia w 2015 r. Było to drugie samotne weto polskiego rządu w tej sprawie w okresie niecałego roku. Czy rzeczywiście polityka klimatyczna UE rozmija się z polskim interesem?


Promocja węgla przez Polskę odbywa się nie tylko w czasie globalnych negocjacji klimatycznych, ale także w kilka dni po tym, gdy Komisja Europejska ogłosiła postawienie Polski przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej m.in. za brak wdrożenia dyrektywy dotyczącej czystości powietrza, zatruwanego m.in. przez największe polskie elektrownie węglowe.


Na poniższej stronie znajdują się informacje dla zainteresowanych przepisami dotyczącymi usuwania drzew na działkach prywatnych.


W pierwszym dniu kadencji parlamentu – Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej – Zieloni przypominają nowym posłankom i posłom o konieczności wprowadzenia Polski na ścieżkę gospodarki niskowęglowej i niskoemisyjnej, zapewniającej bezpieczeństwo społeczne i ekologiczne.


- Paradoksalnie to "czarny" Śląsk ma ogromny potencjał przejścia na zieloną energię - tworzenia dziesiątków tysięcy bezpiecznych miejsc pracy i ograniczania niszczenia środowiska - wskazuje Małgorzata Tkacz-Janik, przewodnicząca Zielonych 2004, radna sejmiku śląskiego.


Zieloni proponują Polkom i Polakom nowe otwarcie – Zielony Nowy Ład, którego fundamentami są: rozwój, który nie będzie prowadził do zwiększania się nierówności społecznych i degradacji środowiska; tysiące miejsc pracy w zielonych sektorach gospodarki; świeckie państwo; respektowanie praw kobiet i mniejszości; rozwój kultury i nauki.


Przez lata konsekwentnie opowiadaliśmy się za inwestowaniem w efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii, a przeciw drogiej i przestarzałej technologii nuklearnej. Dziś są tego pierwsze owoce - zachęciliśmy SLD do podpisania wspólnej deklaracji z Greenpeace!


6.10 o godzinie 13.00 Dariusz Szwed, „jedynka” na liście Sojuszu Lewicy Demokratycznej w wyborach parlamentarnych w okręgu 12, zapukał do drzwi biura poselskiego Pawła Grasia, jedynki PO w jego rodzinnych Kętach, przy ulicy Jana Sobieskiego 16. Przyczyny tej wizyty „w trybie wyborczym” tłumaczy załączony list Szweda do Grasia.


Zastanawiasz się, jak wyglądają programy wyborcze głównych partii politycznych? Ciekawi Cię, jak wygląda bilans 4 lat rządów koalicji PO i PSL? Zastanawiasz się, jak wyglądają najważniejsze wyzwania, stojące przed Polską w najbliższych latach? Jeśli na co najmniej jedno z tych pytań odpowiedziałeś "tak", to najnowsze Zielone Wiadomości, redagowane przez Beatę Nowak oraz Adama Ostolskiego, to lektura obowiązkowa!
Strona 4 z 10 < 1 2 3 4 5 6 7 > >>
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,647,458 Unikalnych wizyt