ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/05/23
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Home « Kampanie i Tematy « Klimat - RSS

O kampanii:

Kampania "Zatrzymaj zmiany klimatyczne" to kampania promująca zielone rozwiązania w gospodarce i zrównoważony rozwój oraz ochronę globalnego klimatu. Kampania ta wskazuje na potrzebę globalnej solidarności oraz współpracy krajów Północy i Południa w ograniczaniu szkodliwych zmian klimatu.

Stop Climate Change campaign of the Poland's Green Party.

Kampanię prowadzą:

Koordynacja krajowa:

Beata Nowak
tel. 504 617 485
e-mail
strona www

Dariusz Szwed
e-mail
strona www

Ludwik Tomiałojć
e-mail
strona www

Górny Śląsk:

Małgorzata Tkacz-Janik
tel. 609 677 874
e-mail
strona www

Ważne informacje

Zieloni 2004 należą do Europejskiej Partii Zielonych

Zieloni 2004 współpracują z Grupą Zielonych w Parlamencie Europejskim

Ważne linki:

- Wracamy do źródeł – przypomniał Dariusz Szwed z fundacji „Zielony Instytut” i Partii Zielonych – przypomnę, że wiatraki funkcjonowały przez setki lat wykorzystując energię słońca. Rozmówca zwrócił uwagę na duże możliwości Polski w tym zakresie: - Jesteśmy krajem o ogromnym potencjale odnawialnych źródeł energii – podkreślił.


- Wysokie koszty zabijają przemysł jądrowy na świecie. Nawet atomowa Francja odchodzi stopniowo od energetyki jądrowej. Koszty budowanej obecnie w nadmorskim Flamanville jądrówki wzrosły już 2,5-krotnie - ripostuje Dariusz Szwed z partii Zieloni 2004.


– Dla mnie niezrozumiałe są głosy polskich eurodeputowanych przeciwko propozycji Komisji. To tylko wzmacnia konserwatywnych polityków, broniących monopoli firm energetycznych. Przecież zgodziliśmy się - wszystkie kraje UE - że stopniowo odchodzimy od paliw kopalnych, budujemy zieloną i innowacyjną gospodarkę niskowęglową. Uzgodniliśmy nawet wspólne cele na 2020 rok – 3x20. I Komisja Europejska musi mieć możliwość prowadzenia działań, które doprowadzą do realizacji tych politycznych celów – mówi Dariusz Szwed z Zielonych, którzy są już jedyną partią popierającą działania komisarz Hedegaard.


- To nasza odpowiedź na organizowany od kilku lat w Katowicach Europejski Kongres Gospodarczy. Na naszym spotkaniu pojawią się jednak "zielone" tematy, których brakuje na Kongresie - mówi Maciej Psych Smykowski z fundacji Piaskowy Smok, członek Partii Zieloni.


Adam Ostolski z Partii Zieloni. – Kiedy zdajemy sobie sprawę z powagi zagrożenia, zobowiązuje to nas do zaangażowania, ale jeśli nie mamy poczucia, że możemy coś naprawdę zmienić, powoduje to paraliż.


- Pył może zawierać substancje toksyczne, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia. Pyły osiadają na ściankach pęcherzyków płucnych, podrażniają naskórek i śluzówki, wywołują choroby alergiczne i astmę. Niestety władze miasta i województwa zbyt mało robią, aby ilość pyłu ograniczyć - twierdzi Beata Kubica, radna miejska partii Zielonych.


- Gospodarka niskowęglowa zawsze jest budowana na węglu. Np. w stoczni gdańskiej buduje się części wiatraków, ale prąd tam zuzywany pochodzi przecież z węgla - mówił Dariusz Szwed z Partii Zieloni - Ekolodzy i górnicy mają na pewno jeden wspólny cel: wykorzystywać to paliwo mądrze tak, by zostało też dla przyszłych pokoleń - dodał. Przypomniał, że trwające badania nad grafenem (wyizolowana forma węgla, która mogłaby np. zastąpic krzem) pokazują, że Polska mogłaby być liderem w jego produkcji.


W drugiej godzinie audycji zastanawialiśmy się w jaki sposób jest realizowany „Programu polskiej energetyki jądrowej” i dlaczego są zastrzeżenia do tego programu? Naszymi gośćmi byli Adam Kordas, departament Energii Jądrowej Ministerstwa Gospodarki, Tomasz Nowacki, departament Energii Jądrowej Ministerstwa Gospodarki, Dariusz Szwed, Zieloni 2004, Iwo Łoś, Greenpeace.


- Zakaz stosowania nasion kukurydzy MON 810 oraz odmiany ziemniaka Amflora jest korzystny - uważa dr Krystyna Słodczyk, ekolog i wykładowca Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu. Zakaz stosowania w Polsce tych zmodyfikowanych odmian został wprowadzony przez rząd 2 stycznia. - Jednak nadal powinniśmy być ostrożni, ponieważ jest zagrożenie ze strony naszego prawa - zaznacza dr Słodczyk.


- Podstawowa zasada bezpieczeństwa mówi: nie róbmy tego, co może zagrażać naszemu istnieniu. Stopienie lodów Arktyki, Grenlandii i Antarktydy oraz podniesienie poziomu oceanów, co już dzieje się w efekcie ocieplania klimatu, jest ogromnym zagrożeniem dla całej ludzkości - mówi Onetowi ekolog Dariusz Szwed z Zielonych 2004.


Radosław Gawlik z Partii Zieloni 2004: Gawlik: Postawiliśmy warunki, które należałoby spełnić, żeby można iść w tę stronę. To kwestia bezpieczeństwa wodnego, klimatycznego, zagospodarowania odpadów niebezpiecznych, płynnych, które w USA - wiemy to z raportów tamtejszych naukowców - częściowo były wylewane nielegalnie na oczyszczalnie komunalne, a częściowo rozlewane gdziekolwiek. Naszym zdaniem technologia szczelinowania budzi tyle zastrzeżeń, że lepiej byłoby szukać innej, np. opartej na dwutlenku węgla. Mówi się też o suchej technologii szczelinowania.


Polska zgłosiła się do organizacji konferencji klimatycznej w przyszłym roku, aby bronić lobby energetycznego opartego na węglu - uważa Dariusz Szwed, członek zarządu partii "Zielonych".


Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA oraz Fundacja Ekologiczny Serwis Prawny zarzucają błędy w procedurze planowania nowego bloku Elektrowni Turów oraz mówią o zagrożeniach z tego wynikających.


Debata o surowcach. Ile rzeczywiście gazu łupkowego mamy w Polsce? Jakie korzyści możęmuy odnieść z jego eksploatacji? Czy jest to szansa dla Polskiej gospodarki? Gośćmi programu są Mikołaj Budzanowski (minister skarbu), Bogusław Sonik (europoseł), Grażyna Piotrowska-Oliwa (prezes PGNiG), Andrzej Kassenberg (prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju), Radosław Gawlik (Zieloni 2004) i Henryk Doering (wójt pomorskiej gminy Krokowa).


- Dziesiąta edycja Święta Drzewa to znakomita pora do składania życzeń, ale też bardzo wielu podziękowań. Należą się one wszystkim, którzy kiedykolwiek i w jakikolwiek sposób przyłożyli rękę do tego programu, ponieważ oznacza to, że przyłożyli rękę do jego kształtu, poparli jego ideę. To bardzo proste przesłanie: chrońmy i sadźmy drzewa, które są ogromnym skarbem nas wszystkich - podkreślił Jacek Bożek założyciel i prezes Klubu Gaja, członek Partii Zieloni 2004.
Strona 3 z 10 < 1 2 3 4 5 6 > >>
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,647,471 Unikalnych wizyt