ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/03/22
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Home « Kampanie i Tematy « Zielone Miasto - RSS

O kampanii:

Pobierz publikację "Zielone Miasto Nowej Generacji" (pdf 2MB)
Kampania Zielone miasto to cykl działań Zielonych 2004 na rzecz skierowania polskich miast na drogę zrównoważonego rozwoju i równościowej polityki społecznej. Skupiamy się też na zagadnieniach rewitalizacji obszarów miejskich, zrównoważonym transporcie, ekologii terenów zurbanizowanych.

Green City campaign of the Polish Green Party. Below you can find publication "Green City of the New Generation" in pdf file.

Olga Tokarczuk o Zielonym Mieście

Kampanię prowadzą:

Małgosia Tkacz-JnaikPromocja:
Małgorzata Tkacz-Janik
e-mail
strona WWW
609 677 874

Dariusz SzwedWspółautor publikacji "Zielone miasto nowej generacji":
Dariusz Szwed
strona WWW

Beata MaciejewskaWspółautorka publikacji "Zielone miasto nowej generacji":
Beata Maciejewska
strona WWW

Wojtek KłosowskiEkspert ds. strategii miejskich:
Wojciech Kłosowski
e-mail
strona WWW

Publikacje PDF:

Pobierz publikację "Zielone Miasto Nowej Generacji" (pdf 2MB)

Download publication "The green city of the new generation" (pdf 1 MB)

Ważne informacje

Zieloni 2004 należą do Europejskiej Partii Zielonych

Zieloni 2004 współpracują z Grupą Zielonych w Parlamencie Europejskim

Ważne linkiProtestowali też członkowie Partii Zielonych. - Nigdzie w Europie, do której kulturalnego tytułu aspirujemy, nie ma takich standardów wobec drzew i krzewów miejskich. Zieleń to istotna część naszej przestrzeni publicznej, równie istotna jak nowe budowle, dlatego domagamy się od władz jej ochrony – grzmiał Radosław Gawlik, członek partii i były wiceminister środowiska.


Zimowe igrzyska w Krakowie są na razie tylko planem, ale już budzą wiele emocji. Pomysł ma zwolenników, ale są również osoby sceptyczne wobec tej idei. Domagają się referendum. Tomasz Leśniak, który zaangażował się w akcję, podkreśla, że wciąż nie zostały opublikowane żadne dokumenty dotyczące igrzysk. – Mieszkańcy nie wiedzą, jakie będą koszty tej imprezy, ani jakie będą inwestycje. A koszt olimpiady szacuje się na 21 miliardów złotych – mówi.


Fundacja EkoRozwoju, wrocławska Partia Zielonych, samorząd Akademii Sztuk Pięknych - te organizacje protestują przeciwko masowej wycince drzew z bulwarów Dunikowskiego, Zienkiewicza oraz Marii i Lecha Kaczyńskich. Taką decyzję podjął Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w ramach przebudowy Wrocławskiego Węzła Wodnego i wzmacniania ochrony przeciwpowodziowej Wrocławia. Pozwolenie konserwatorskie na wycinkę wydała miejska konserwator zabytków Katarzyna Hawrylak-Brzezowska.


- Wiele osób zaczęło się poruszać po mieście na piechotę albo jeździ na gapę. Zależy nam, by odejść od myślenia, że transport musi być w dużej części finansowany z biletów. To usługa, do której powinni mieć dostęp wszyscy - przekonywała Agnieszka Grzybek z Partii Zieloni.


Na igrzyska przeznaczone zostaną miliardy złotych z portfeli mieszkańców Krakowa oraz wszystkich mieszkańców kraju, bo koszty są dzielone pomiędzy samorządy, województwa oraz budżet centralny. A nas nikt nie pytał o zdanie w tej sprawie - mówi Tomasz Leśniak doktorant w Instytucie Socjologii UJ, aktywista miejski i sympatyk Zielonych.


– Coś z naszym państwem nie jest w porządku, jeśli czyściciele kamienic nie ponoszą żadnych konsekwencji, mogą bezkarnie zastraszać i stosować przemoc wobec lokatorów, a ci, którzy bronią lokatorów przed tymi bezprawnymi praktykami - jak Ikonowicz - są skazywani na więzienie – komentuje Agnieszka Grzybek z Partii Zieloni.


- Takie przebudowy Starego Miasta powinny być dobrze wpisane w istniejący krajobraz i zabudowę. Należy je konsultować z mieszkańcami - przekonywał podczas wczorajszej pikiety Marek Matczak, aktywista miejski i członek Partii Zieloni. W ręku trzymał tablicę na kiju z przerobionym logo UNESCO na "U NAS TO".


Beata Kubica, członkini Partii Zielonych, zasiadająca w radzie miasta, zawnioskowała, aby na tym skrzyżowaniu powstało przejście dla pieszych. Kubica w swoim wniosku przekonuje, że trzeba to zrobić, aby poprawić bezpieczeństwo pieszych poruszających się w kierunku wyspy Bolko. MZD jej wniosek zaopiniowało pozytywnie, z zaznaczeniem, że przejście powinno powstać przy okazji przebudowy samego skrzyżowania.


Działacze walczący o czyste powietrze wierzą, że politycy z sejmiku małopolskiego jednak uchwalą zakaz palenia węglem w Krakowie. A ich marsz ma się do tego przyczynić. – Jeśli jednak poprą projekt uchwały w takiej formie, jak proponuje to zarząd, wezmą na siebie odpowiedzialność za życie i zdrowie krakowian. Kondukt żałobny ma im o tym przypomnieć – mówi Małgorzata Małochleb z Partii Zieloni i Polskiej Zielonej Sieci.


- Wygląda na to, że skoro poziom pyłu jest wysoki już w październiku, to zima będzie dla opolan czasem niebezpiecznym dla zdrowia. Każdy z nas powinien zatem stosować środki indywidualnej ochrony, całkiem poważnie mówię o maseczkach, kominiarkach itp. oraz niewychodzeniu z domu w dniach smogowych - przekonuje dr Krystyna Słodczyk z Partii Zieloni.


- Gdyby zapisać, że 5 proc. pieniędzy na drogi co roku idzie na ścieżki rowerowe, to w ciągu pięciu lat mielibyśmy fajny system tras - proponuje. Radni wstępnie obiecali pomoc. - Pięciu odpisało na apel, ale też jeden zadał pytanie, skąd wiemy, że ludzie będą jeździć tymi ścieżkami. Rzeczywiście nie ma takich badań, ale może warto by je było zrobić- mówi Maciej Smykowski z Partii Zieloni.


- Bardzo się cieszę, że taki pomysł w końcu zostanie przeprowadzony, niemniej jednak zastanawiam się, dlaczego radni Platformy nie wpadli na to, żeby skonsultować założenia budżetu z mieszkańcami, którzy będą wybierać inwestycje za ich pieniądze realizowane i którzy powinni też mieć wpływ na to, na jakich założeniach oprze się ich budżet. Tymczasem radni stworzyli projekt, wprowadzą go bez dyskusji np. na sesji rady miasta i bez pytania o zdanie samych opolan - mówi radna Beata Kubica z Partii Zieloni.


- Idziemy na referendum dlatego, że kochamy Warszawę. Idziemy na referendum dlatego, że w Warszawie podniesiono ceny komunikacji miejskiej, które są teraz zbyt wysokie na kieszenie wielu warszawianek i warszawiaków. Idziemy na referendum dlatego, że w Warszawie po macoszemu traktuje się tereny zielone, dlatego, że został zmasakrowany Ogród Krasińskich, zabudowane Jeziorko Czerniakowskie i zlikwidowany Dotleniacz - wymienia jednym tchem Agnieszka Grzybek z Zielonych.


Dzięki ostatniemu zabiegowi, Warszawie udało się pozyskać 18 tysięcy nowych podatników. Agnieszka Grzybek z partii Zieloni nie jest jednak przekonana, czy Karta Warszawiaka przyniesie takie wpływy do stołecznej kasy: - Karta Warszawiaka to projekt, który zapomina o bezrobotnych, studentach i osobach tu pracujących, ale żyjących w innych częściach aglomeracji warszawskiej. Proponowane obniżki z tytułu karty również nie zawsze będą odczuwalne dla budżetu poszczególnych osób. Wpływy dla miasta będą więc symboliczne.


Dziesięć zarzutów, które wyliczyliśmy we wspólnym stanowisku, to według nas dziesięć kroków wstecz w rozwoju miasta. Miasta rozumianego jako społeczeństwo obywatelskie oraz jego, czyli nasze, miejskie środowisko. Napisaliśmy również postulaty, których realizacji się domagamy. Spełnienie ich znacząco odmieniłoby Warszawę. Na lepsze - komentuje stanowisko Marek Matczak, współprzewodniczący warszawskiego koła Zielonych.
Strona 2 z 21 < 1 2 3 4 5 > >>
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,381,946 Unikalnych wizyt