ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/03/25
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Home « Dokumenty « Stanowiska Rady Krajowej « Zieloni apelują: w sprawie igrzysk powinni decydować mieszkańcy!
Zieloni apelują: w sprawie igrzysk powinni decydować mieszkańcy!

Krakowskie koło Zielonych sprzeciwia się lekceważeniu głosu mieszkańców w sprawie organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich Kraków 2022. Domagamy się rozpowszechnienia wszystkich oficjalnych dokumentów dotyczących ZIO wśród mieszkańców Krakowa, przeprowadzenia niezależnych analiz ekologicznego i ekonomiczno-społecznego wpływu igrzysk, przeprowadzenia na ich temat panelu obywatelskiego lub sondażu deliberatywnego z udziałem mieszkańców, ekspertów i polityków oraz zainicjowania przez Radę Miasta Krakowa referendum w tej sprawie.

Szacunkowy budżet ZIO zakłada wydatki przekraczające 21 miliardów złotych, co będzie stanowiło znaczące obciążenie dla budżetów samorządowych i budżetu państwa. Co więcej, wydatki te mogą znacząco wzrosnąć, ponieważ badania naukowe wskazują, że faktyczne koszty organizacji igrzysk są wyższe od szacunków średnio o 179%. Tymczasem ostatnie lata w Krakowie to przede wszystkim problem zadłużenia i radykalne cięcia w usługach publicznych. Te ostatnie oznaczały między innymi prywatyzację stołówek szkolnych, której następstwem był znaczny spadek liczby uczniów korzystających z ciepłych posiłków w szkole (o około 2500 osób). Jeśli powtórzy się scenariusz z organizowanych wcześniej igrzysk, to sytuacja osób mniej- i średniozamożnych w naszym mieście jeszcze bardziej się pogorszy. Czeka nas bowiem wzrost czynszów, cen mieszkań i zadłużenia, kolejna fala cięć w edukacji i wstrzymanie inwestycji społecznych (np. w infrastrukturę rowerową czy budowę przedszkoli).

Według władz miasta i władz centralnych organizacja igrzysk to szansa na poprawę infrastruktury transportowej i „skok cywilizacyjny”. Naszym zdaniem takie twierdzenie jest szantażem. Zarówno rząd, jak i władze lokalne mają obowiązek prowadzenia inwestycji infrastrukturalnych bez względu na to, czy akurat planowana jest wielka, międzynarodowa impreza sportowa. Nie można budowy linii tramwajowej czy drogi ekspresowej uzależniać od kaprysu decydentów z Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Jeśli władze liczą się z publicznym groszem, to nie powinny pozwolić, by do każdej złotówki wydanej na infrastrukturę transportową dokładać wydatki na igrzyska. Krótko mówiąc, linie kolejowe można modernizować bez budowania hali do curlingu i toru bobslejowego.

Igrzyska to łatwy zarobek dla deweloperów, wielkich korporacji i MKOl-u. Dla mieszkańców oznaczają one potencjalnie pogorszenie jakości życia, a wieloletnie obciążenie długiem odczuje całe miasto, co dotknie zwłaszcza edukację i profilaktykę zdrowotną. Między innymi ze względu na to ryzyko uważamy, że ostateczna decyzja w sprawie igrzysk powinna zostać podjęta właśnie przez

mieszkańców – najprostszą do tego drogą jest referendum lokalne, które powinna zainicjować Rada Miasta Krakowa.

Justyna Drath, Michał Wszołek - współprzewodniczący krakowskiego koła partii Zielonych
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,390,439 Unikalnych wizyt