ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/03/21
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Home « Struktury Terenowe « Koło opolskie « Stanowisko opolskiego koła Zielonych2004 w sprawie zanieczyszczenia powietrza w województwie opolskim
Stanowisko opolskiego koła Zielonych2004 w sprawie zanieczyszczenia
powietrza w województwie opolskim

Jesteśmy głęboko zaniepokojeni jakością powietrza w miejscowościach województwa
opolskiego. W grudniu 2012 oraz styczniu 2013 roku stacje monitoringu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wykazywały zły stan atmosfery w Opolu, Oleśnie, Zdzieszowicach i Kędzierzynie-Koźlu, spowodowany przekroczeniami norm zawartości pyłu zawieszonego PM10 oraz innych parametrów ( np. toluenu i benzenu).

- Pył zawieszony może zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe
węglowodory aromatyczne (m.in. benzo(a)piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia. Badania prowadzone przez lekarzy wykazały zwiększone ryzyko zdrowotne dla płodu i rozwoju dzieci. Pyły stanowią poważny czynnik chorobotwórczy, osiadają na ściankach pęcherzyków płucnych, utrudniają wymianę gazową, podrażniają naskórek i śluzówki, powodują zapalenie górnych dróg oddechowych oraz wywołują choroby alergiczne, astmę. Są czynnikiem wywołującym nowotwory płuc, gardła i krtani.– mówi Beata Kubica opolska radna z Zielonych 2004 (Klub radnych SLD).

-Zły stan powietrza tym bardziej niepokoi, że nie istnieje próg stężenia, poniżej którego negatywne skutki zdrowotne, które wynikają z oddziaływania pyłów na zdrowie ludzi nie występują. Grupą szczególnie narażoną na negatywne oddziaływanie pyłów są osoby starsze,
dzieci i osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych i układu krwionośnego. Nie możemy zaakceptować, że jedynym środkiem załagodzenia sytuacji jest apel mediów o pozostanie w domu. Życie w zdrowym środowisku jest naszym prawem i dlatego domagamy się podjęcia przez władze samorządowe natychmiastowych działań ograniczających skutki ekspozycji mieszkańców na zanieczyszczenia powietrza. – stwierdza Krystyna Słodczyk, ekolożka z Zielonych 2004.

Dodaje także: Rozdział II, Art.68., punkt 4 Konstytucji wyraźnie mówi, iż „władze publiczne są obowiązane do zwalczania chorób epidemicznych i zapobiegania negatywnym dla zdrowia skutkom degradacji środowiska.”

Uważamy, że dotychczasowe działania nie są wystarczająco skuteczne. Żądamy realizacji programu ochrony powietrza w województwie i wymienionych miastach tak, aby w paruletniej perspektywie doprowadzić powietrze do dobrej jakości. Podstawowym działaniem zmniejszającym emisje powinno być ograniczenie spalania węgla i wdrożenie systemu zachęt do przejścia na inne, niskoemisyjne źródła ciepła. Należy wprowadzić rozwiązania ograniczające ruch samochodowy przy jednoczesnym dostosowaniu komunikacji publicznej do potrzeb mieszkańców oraz rozwoju infrastruktury rowerowej. Domagamy się również zwiększenia skuteczności działań Straży Miejskiej w zwalczaniu palenia śmieci.

Zwracamy uwagę na konieczność poprawy systemu kontroli zanieczyszczeń powietrza,
aby w lepszym stopniu informować i ostrzegać społeczeństwo o istniejących zagrożeniach.
Niezbędne jest wprowadzenie tablicy wyświetlającej bieżące wyniki monitoringu w
centralnym punkcie miast oraz komunikaty ekologiczne w regionalnych rozgłośniach
radiowych o stałych porach doby. Tak, aby mieszkańcy mieli świadomość o grożącym im niebezpieczeństwu.

Nieobojętne jest, że zła jakość powietrza ma również skutki finansowe, ponieważ generuje dodatkowe koszty opieki zdrowotnej. Oczekujemy niezwłocznego postępowania, które, w perspektywie kilkuletniej, doprowadzą jakość powietrza do poziomu bezpiecznego dla naszego zdrowia i życia.
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,377,031 Unikalnych wizyt