ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/03/25
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Home « Publicystyka i Media « Warto przeczytać « Polska wolna od upraw GMO - rząd przyjął rozporządzenia zakazujące uprawy GM ziemniaka i kukurydzy
Rada Ministrów przyjęła dziś – 2 stycznia 2013 r. dwa ważne rozporządzenia o zakazie stosowania materiału siewnego odmian modyfikowanych genetycznie (GMO), kukurydzy MON 810 i ziemniaka Amflora. Wraz ze znowelizowaną ustawą o nasiennictwie (z dnia 9 listopada 2012 r., podpisaną w dniu 21 grudnia 2012 r. przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego), wprowadzają one w Polsce zakaz uprawy roślin modyfikowanych genetycznie. Tym samym Polska dołączy do grona krajów członkowskich Unii Europejskiej takich jak: Austria, Francja, Grecja, Luksemburg, Niemcy i Węgry, które wprowadziły zakazy uprawy roślin modyfikowanych genetycznie - zgodnie z wolą swoich obywateli. Jeśli zakaz uprawy i kary skutecznie zniechęcą rolników do kupowania materiału siewnego odmian GMO, a Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa będzie skutecznie kontrolowała przestrzeganie tego zakazu, będziemy mogli poszczycić się tym, że Polska jest krajem wolnym od upraw GMO.

Możemy mieć satysfakcję, że nasze wspólne działania, burzliwa debata społeczna i medialna na temat upraw roślin zmodyfikowanych genetycznie zakończyły się zgodnie z oczekiwaniami obywateli, Prezydenta i zapowiedziami Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Obecnie przyszedł czas na następne posunięcie, o które apelował Prezydent zarówno w sierpniu 2011 r. – wetując ustawę - jak i w ostatnim liście wysłanym 30 listopada 2012 r. do premiera Donalda Tuska – kompleksowe uregulowanie w jednej ustawie wszelkich kwestii związanych z GMO, poprzedzone szerokimi konsultacjami i debatą publiczną.

Apelujemy zatem do Pana Premiera o zobowiązanie Ministra Środowiska do pilnego podjęcia prac nad ustawą o GMO i pełnym wdrożeniem przepisów unijnych w tym zakresie, czego oczekuje od polskiego rządu także Komisja Europejska.

Zapraszamy na bloga Poznajgmo.pl

Dariusz Szwed,
Przewodniczący Rady Programowej Fundacji Zielony Instytut

Klaudia Wojciechowicz,
Inicjatywa Obywatelska „GMO to nie to”

Marek Kryda,
Instytut Spraw Obywatelskich i Fundacja "Indigena"

Danuta Pilarska,
Związek Zawodowy Rolników Ekologicznych św. Franciszka z Asyżu
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,390,427 Unikalnych wizyt