ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/05/23
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Home « Dokumenty « Stanowiska Rady Krajowej « Zieloni: Oddajcie parki społeczeństwu!
Zieloni zaapelowali do wszystkich klubów parlamentarnych o poparcie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody. Jutro w Sejmie pierwsze czytanie.

Projekt, który powstał jako inicjatywa obywatelska i został poparty przez ponad 250 tys. obywatelek i obywateli, był już rozpatrywany w poprzedniej kadencji Sejmu, ale ostatecznie nie został uchwalony. Teraz zostanie rozpatrzony ponownie. Wprowadza przepisy umożliwiające tworzenie nowych parków narodowych i powiększanie już istniejących, co obecnie jest blokowane przez możliwość weta samorządów lokalnych wszystkich szczebli. Ponadto uniemożliwia ministrowi środowiska odwoływanie dyrektorów parków narodowych bez podania przyczyn merytorycznych. Projekt zapewnia lepszą i skuteczniejszą ochronę przyrody.

Oprócz szefów klubów parlamentarnych apel Zielonych trafił także do wszystkich posłów i posłanek.

Jutro w Sejmie o godz. 11.00 Agnieszka Grzybek, przewodnicząca partii, weźmie udział w konferencji prasowej organizowanej wspólnie z posłem Robertem Biedroniem z Ruchu Palikota.

- Organizacje pozarządowe i środowiska naukowców od lat bezskutecznie apelowały o zmianę złego prawa. Jednak kolejni ministrowie środowiska bezradnie rozkładali ręce, twierdząc, że nic nie mogą zrobić. Dlatego powstał obywatelski projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody i nowy Sejm powinien go jak najpilniej rozpatrzyć. M.in. dlatego, żeby zapewnić skuteczną wreszcie realizację przepisów konstytucyjnych, zwłaszcza art. 5 Konstytucji RP, który mówi o obowiązku państwa ochrony przyrody z poszanowaniem zasady zrównoważonego rozwoju – powiedziała Agnieszka Grzybek, przewodnicząca Zielonych.

- Obecne przepisy prawne spowodowały blokadę tworzenia nowych parków narodowych. Ostatnie utworzone z inicjatywy rządu powstały 15 lat temu, z inicjatywy samorządów 10 lat temu powstał Park Narodowy Ujście Warty. Czas zmienić przepisy, tym bardziej, że w porównaniu z obszarami chronionymi w innych krajach europejskich u nas zaledwie 1% terytorium kraju zajmują parki narodowe – zaapelował Radosław Gawlik, przewodniczący Zielonych.

- Przyroda to dobro wspólne, które jak dobra naszej kultury, musimy chronić dla nas i przyszłych pokoleń. Bez przyrody nie ma społeczeństwa ani gospodarki. To przyroda jest najważniejsza, a parki narodowe, najwyższa forma ochrony terenów cennych, są jak „perła w koronie” przyrody. Niestety, wprowadzone pod wpływem lokalnych parlamentarzystów-lobbystów szkodliwe prawo umożliwiające wetowanie powoływania i powiększania parków narodowych na terenach należących do skarbu państwa od lat skutecznie blokuje możliwość skutecznej ochrony najcenniejszej przyrody w Polsce. Szanowni parlamentarzyści: Zmieńmy złe prawo – przywróćmy parki narodowi! – powiedział Dariusz Szwed, członek Zarządu Zielonych.

- Leśnicy mają prawo wyłącznego decydowania o sposobach gospodarowania w 90% krajowych lasów. I dziś nikt tego nie kwestionuje. Liczymy zatem, że wesprą starania innych obywateli i obywatelek, aby przynajmniej w cennej na skalę światową Puszczy Białowieskiej, stanowiącej mniej niż 1% polskich lasów, mogły się odbudować i przebiegać naturalne procesy ekologiczne, możliwie najmniej zaburzane przez gospodarkę człowieka. Po to, aby w tym jedynym tej rangi "laboratorium przyrody" mogły być one badane także przez przyszłe pokolenia, wspólnie przez biologów i leśników – powiedział prof. Ludwik Tomiałojć z Uniwersytetu Wrocławskiego, wieloletni przewodniczący Komitetu Ochrony Przyrody PAN.

Kontakt: Agnieszka Grzybek, tel. 600 120 965, agnieszka.grzybek@zieloni2004.pl
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,646,971 Unikalnych wizyt