ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/03/21
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Home « Kampanie i Tematy « Zielona Europa « Gratulujemy 10 lat działalności polskiemu oddziałowi ATTAC – inny świat jest możliwy!
Przewodniczący Zielonych, z okazji odbywających się w sobotę w warszawskiej siedzibie OPZZ obchodów dziesięciolecia działalności ATTAC Polska, pogratulowali stowarzyszeniu dotychczasowych działań na rzecz globalizacji, służącej ludziom i środowisku.

- Podstawowy postulat sieci ATTAC na całym świecie – wprowadzenie podatku Tobina na spekulacyjne transakcje finansowe, przestał być traktowany jako mrzonka i jest obiektem poważnych dyskusji w instytucjach europejskich – powiedział przewodniczący Zielonych, Dariusz Szwed, kandydujący z 1. miejsca listy SLD w okręgu Kraków I – Kryzys gospodarczy, który możemy obserwować, unaocznił, że globalny system finansowy nie wspiera realnej gospodarki, społeczeństwa równych szans i zrównoważonego rozwoju ale często jest obszarem spekulacji i maksymalizacji zysku za wszelką cenę. Efektem tego zjawiska jest nie tylko spowolnienie gospodarcze wynikające z kryzysu społecznego i ekologicznego, ale też poważny kryzys żywnościowy, spowodowany m.in. akcjami spekulacyjnymi – grą na wzrost wartości produktów żywnościowych. Dziś Zieloni oraz ruchy społeczne w całej Europie (w Polsce m.in. Polska Akcja Humanitarna) wspierają Podatek Robin Hooda – obłożenie niewielką opłatą (0,05%) wszelkich transakcji finansowych. Pieniądze z tego podatku, wprowadzonego na poziomie europejskim, mogłyby zostać skierowane na ambitne programy rozwoju kontynentalnego systemu energetyki odnawialnej czy europejskich sieci kolejowych, finansowanie pomocy rozwojowej, a także – jeśli część pieniędzy pozostałaby w dyspozycji państw członkowskich – np. na finansowe wsparcie systemu emerytalnego w Polsce.

− Od lat jednym z podstawowych działań ATTAC Polska jest integracja progresywnych, lewicowych, prospołecznych środowisk politycznych, wierzących w hasło „Inny świat jest możliwy” - dodaje przewodnicząca Zielonych, Małgorzata Tkacz-Janik. - Widać to wyraźnie w spisie organizacji, biorących udział w dzisiejszej konferencji. Mamy na niej związkowców, zwolenniczki i zwolenników państwa neutralnego światopoglądowo, osoby reprezentujące organizacje sprzeciwiające się uprawom genetycznie modyfikowanym, pacyfistyczne oraz dbające o prawa pacjentek i pacjentów. Równie szeroka reprezentacja pojawiła się na zeszłorocznym, pierwszym Polskim Forum Społecznym. Dzięki takim działaniom szerzy się wzajemne zrozumienie dla poruszanych w trakcie żywych dyskusji kwestii, wykluwają się nowe pomysły i inicjatywy społeczne. Jesteśmy za to wdzięczni Ewie Ziółkowskiej, Piotrowi Kawiorskiemu i Ryszardowi Prątkowskiemu, którzy animują polski ATTAC. Życzymy jeszcze większych sukcesów w kolejnych latach działalności!

− Mamy nadzieję, że współpraca między Zielonymi i związanymi z nami środowiskami a ATTAC-iem pozostanie intensywna. - podsumowuje Łukasz Moll, kandydat Zielonych do Sejmu z Gliwic. - Warto przypomnieć, że jednym z eurodeputowanych frakcji Zielonych/Wolnego Sojuszu Europejskiego jest Sven Giegold, wieloletni działacz ATTAC Niemcy. Zajmuje się on kwestią ponownej regulacji sektora finansowego – tak by służył on środowisku, ludziom i gospodarce – a także rozwija ideę Zielonego Nowego Ładu – publicznych inwestycji m.in. w sektor energetyki odnawialnej, transportu zbiorowego i energooszczędnego budownictwa. Przykład Svena pokazuje, że Zieloni – wyrośli z ruchów społecznych – nadal z nimi współpracują, razem tworząc wizję bardziej sprawiedliwego świata.

Przeczytaj program gospodarczy Zielonych
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,377,058 Unikalnych wizyt