ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/04/22
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Home « Kampanie i Tematy « Przyroda « Zieloni: rząd powinien powołać „policję ekologiczną” i pilnie wdrożyć „dyrektywę karną” dotyczącą przestępstw ekologicznych
W związku z doniesieniami prasowymi dotyczącymi skażenia Jury Krakowsko-Częstochowskiej 100 tonami odpadów niebezpiecznych oraz skandalicznych warunków zagrażających zdrowiu pracowników, w jakich dokonywano ich „utylizacji”, Zieloni 2004 przypominają o konieczności stworzenia w Polsce "policji ekologicznej" oraz wskazują na konieczność pilnego wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/99/WE z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie ochrony środowiska poprzez prawo karne, co wymaga m.in. nowelizacji przepisów kodeksu karnego i ustawy o ochronie przyrody.

Przestępstwa ekologiczne w Polsce stanowią rosnące zagrożenie dla ludzi i środowiska. Polska nadal nie wdrożyła unijnej dyrektywy, która przewiduje m.in. sankcje karne za takie przestępstwa – termin jej wdrożenia minął 26 grudnia 2010. Przypadek w Jurze Krakowsko –Częstochowskiej pokazuje rozmiar zagrożenia ekologicznego. Konieczne jest wprowadzenie zmian w kodeksie karnym, które doprecyzują kwestię ponoszenia odpowiedzialności karnej za zanieczyszczanie środowiska, dlatego tak ważne jest pilne wdrożenie „dyrektywy karnej” Unii Europejskiej – powiedział Dariusz Szwed, przewodniczący Zielonych 2004. Ponadto musimy wrócić do dyskusji nt. stworzenia w Polsce oddziałów „policji ekologicznej”, która mogłaby ścigać eko-przestępców i prowadzić skuteczne działania operacyjne z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik i sprzętu. Dziś widać, że rozbicie Inspekcji Ochrony Środowiska na jednostki wojewódzkie, przy jednoczesnym osłabieniu Głównej Inspekcji Ochrony Środowiska było złym posunięciem rządu – konieczne jest wzmocnienie kompetencji i narzędzi egzekwowania prawa przez służby ochrony środowiska na poziomie krajowym. Oddziały „policji ekologicznej” mogłyby być częścią wzmocnionej Głównej Inspekcji Ochrony Środowiska, niezależnej od władz wojewódzkich i prowadzącej swoje operacje na terenie całego kraju ale także we współpracy ze służbami innych krajów Unii Europejskiej. Dziś często inspektorzy, których jedynym narzędziem jest „notatnik i komórka w ręku” nie są w stanie skutecznie zapobiegać zatruwaniu i niszczeniu środowiska przez przestępców zarabiających grube miliony na „brudnym biznesie”. Wdrożenie „dyrektywy karnej” i wzmocnienie służb Inspekcji Ochrony Środowiska, także poprzez ich lepsze finansowanie, zwiększyłyby skuteczność egzekwowania prawa ekologicznego w Polsce i całej Unii Europejskiej, gdyż, jak wiemy, zanieczyszczenia (i eko-przestępstwa z nimi związane) nie znają granic i mają często międzynarodowy charakter, gdy np. dochodzi do nielegalnego usuwania odpadów niebezpiecznych w krajach, gdzie ramy prawne i służby ekologiczne są słabsze. Niszczenie środowiska nie może się opłacać a tym bardziej przynosić wielomilionowych korzyści – konkludował Szwed.
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,510,101 Unikalnych wizyt