ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/04/24
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Home « Kampanie i Tematy « Równe Szanse « Wysyłamy list otwarty do premiera w sprawie odwołania minister Radziszewskiej!
Warszawa, 23.09.2010 r.

Pan
Donald TUSK
Prezes Rady Ministrów

LIST OTWARTY

Szanowny Panie Premierze,

Zwracamy się do Pana z apelem o pilne odwołanie Elżbiety Radziszewskiej ze stanowiska Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania.

Elżbieta Radziszewska od momentu objęcia swojej funkcji nie wykazała się jakimikolwiek dokonaniami w zakresie wzmacniania prawa obywatelek i obywateli do równości i ochrony przed dyskryminacją. Wręcz przeciwnie, wielokrotnie wypowiadała się w sposób dowodzący, że problematyki równouprawnienia i zapobiegania dyskryminacji albo zupełnie nie rozumie, albo rozumie ją w sposób sprzeczny ze standardami i obowiązującym prawem. W ostatnich dniach świadomie wprowadzała opinię publiczną w błąd, dowodząc, że jest dopuszczalne dyskryminowanie osób nieheteroseksualnych w dostępie do zatrudnienia. Jakby tego było mało publicznie, w audycji telewizyjnej dopuściła się jaskrawej dyskryminacji Krzysztofa Śmiszka, prawnika od lat działającego w polskich i międzynarodowych organizacjach zajmujących się ochroną przed dyskryminacją. Nie potrafiąc znaleźć argumentów w debacie na temat zakazanej w polskim prawie dyskryminacji osób nieheteroseksualnych z powodu ich orientacji, próbowała zdyskre-dytować adwersarza odnosząc się do jego orientacji seksualnej.

Panie Premierze – to zdarzenie - nie pierwsze przecież w rządowej karierze Elżbiety Radziszewskiej przebrało miarę. Takiego postępowania wysokiej rangi urzędników państwowych nie wolno dłużej tolerować. Wypowiedź Pani Pełnomocnik nie tylko dowodzi jej niezrozumienia dla zasad równego traktowania, równości i tolerancji, ale wskazuje na osobiste uprzedzenia, co dyskredytuje ją jako osobę odpowiedzialną w polskim rządzie za sprawy równego traktowania. Zamiast afirmować równość, działać na rzecz poszerzania obszaru ochrony podstawowych praw człowieka, podsyca niechęć i nietolerancję, przy tym kłamliwie powołując się na polskie i międzynarodowe normy prawne i godząc w dobre imię obywatela.

Panie Premierze – tutaj nie wystarczą przeprosiny i nawet wyrażenie skruchy, do czego zmusiło Elżbietę Radziszewską oburzenie opinii publicznej. Powinna ona ponieść polityczną odpowiedzialność za swoje czyny i słowa. Jeśli kierowany przez Pana Rząd ma być wiarygodny, jako promujący i wspierający podstawowe prawa człowieka, Elżbieta Radziszewska powinna przestać być Pełnomocnikiem Rządu ds. Równego Traktowania.

Z poważaniem

Małgorzata Tkacz-Janik, przewodnicząca Zielonych
Dariusz Szwed, przewodniczący Zielonych
Katarzyna Piekarska, wiceprzewodnicząca Sojuszu Lewicy Demokratycznej
Iwona Piątek, przewodnicząca Partii Kobiet
Katarzyna Kądziela, ekspertka
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,517,263 Unikalnych wizyt