ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/04/24
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Home « Struktury Terenowe « Koło łódzkie « Zieloni sprawdzili programy kandydatów!
Ze względu na brak merytorycznej debaty Zieloni sprawdzili programy kandydatów na prezydenta. Zielony Indeks, zestaw wskaźników opracowany przez Ewę Charkiewicz, członkinię Rady Krajowej, pozwolił ocenić stanowisko kandydatów w sprawie zielonej polityki ekologicznej, społecznej i ekonomicznej, demokracji uczestniczącej i praw człowieka.

Wśród pięciu analizowanych programów polityków i ich partii, najwyżej w Zielonym Indeksie sytuuje się Grzegorz Napieralski, lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który uzyskał 78 punktów na 200 możliwych. Na ostatnim miejscu znalazł się Bronisław Komorowski z wynikiem 127 punktów na minusie. Wyniki poszczególnych kandydatów pokazują, jak bardzo polityka w Polsce odbiega od głównego nurtu nowoczesnego, europejskiego myślenia o demokracji i zrównoważonym rozwoju.

- W kampanii, która się właśnie kończy, padło wiele słów i deklaracji, lecz jednocześnie równie wiele nie zostało w ogóle wypowiedzianych. Wydaje się, że gdybyśmy byli mniej skoncentrowani na byciu Polakami, na tym rkto, gdzie stał i dlaczegor1;, na czasie przeszłym i historyzującym patriotyzmie, a bardziej na byciu Europejczykami, obywatelkami i obywatelami globalnej wspólnoty, wówczas tak często, jak pytamy kandydatów o rolę tradycji i przywileje dla polskiej rodziny, pytalibyśmy ich o stosunek do zmian klimatycznych, energetyki jądrowej lub na przykład do praw wszelkich mniejszości w polskiej, wciąż ruczącej sięr1; demokracji - powiedziała Małgorzata Tkacz-Janik, przewodnicząca Zielonych. - Kiedy na spotkaniach padały już takie pytania, wymagające odpowiedzi w innym języku, w kategoriach nowoczesnego myślenia o gospodarce i jej zrównoważonym rozwoju, często słyszeliśmy w odpowiedzi, że kompetencje prezydenta są przecież bardzo ograniczone. Otóż kompetencje prezydenta są niemal nieograniczone, skoro może on skorzystać z prawa veta i po prostu zatrzymać procedowanie nad dowolną ustawą. Urząd prezydenta jest w Polsce jednym z najbardziej szanowanych autorytetów, ma bardzo silną pozycję opiniotwórczą i wizerunkową. Jest to zatem ktoś, kto może i będzie mieć wpływ na format ideowy i strukturalny naszego kraju, niebędącego, niestety - mimo deklaracji - rzieloną wyspąr1;. Polska, niezielony kraj, w którym nadal jest zbyt wiele niedożywionych dzieci, przemoc domowa wobec kobiet pozostaje zjawiskiem powszechnym, a socjalizacja i edukacja mają mocno konserwatywny odcień, na pewno nie daje szans na zrównoważony rozwój oraz modernizacyjne i cywilizacyjne zmiany państwa i społeczeństwa - dodała Tkacz-Janik.

- Partia Zielonych to partia programowa: konsekwentnie przedstawiamy nasze priorytety polityki społecznej, ekologicznej i gospodarczej i to one stały się podstawą zbudowania Zielonego Indeksu wykorzystanego do całościowej merytorycznej oceny kandydatów na prezydenta. Bezpłatna publiczna edukacja i służba zdrowia, dające równe szanse rozwoju i godnego życia, zielona gospodarka, tworząca setki tysięcy nowych miejsc pracy w sektorach przyjaznych człowiekowi i środowisku, energooszczędne budownictwo dostępne dla wszystkich czy wycofanie wojsk z Afganistanu jako element pokojowej polityki zagranicznej - to tylko niektóre zielone wskaźniki oceny kandydatów - powiedział Dariusz Szwed, przewodniczący Zielonych. Wyniki wskazują, że wszyscy kandydaci nadal nie rozumieją wagi integracji kwestii społecznych, ekologicznych i gospodarczych - realizacji konstytucyjnej zasady zrównoważonego rozwoju.

Efekty tej niezrównoważonej polityki prowadzonej przez kolejne rządy widzimy od kilkunastu dni - podczas tragicznej w skutkach powodzi. Betonowanie rzek i potoków, budowanie coraz wyższych wałów coraz bliżej nurtu rzeki, osuszanie obszarów podmokłych (np. mokradeł), wycinanie lasów oraz zabudowywanie terenów zalewowych przyczyniło się do tragicznej w skutkach powodzi: śmierci ludzi i zwierząt, ogromnych zniszczeń w gospodarstwach domowych i gospodarce państwa. Te dramatyczne koszty złej polityki państwa mogliśmy znacząco zminimalizować, realizując politykę powodziową zgodną z zasadą zrównoważonego rozwoju, od lat prezentowaną publicznie przez Zielonych - dodał Szwed.

- Dokumenty i wypowiedzi programowe kandydatów na prezydenta oceniliśmy z perspektywy wszystkich praw człowieka, w tym praw socjalnych i praw nowej generacji (prawa kobiet, społeczności LGBT, prawa do czystego środowiska), zrównoważonego rozwoju oraz demokracji uczestniczącej. Okazuje się, że nawet kandydaci, którzy uzyskali najbardziej skrajną punktację - Bronisław Komorowski 127 punktów na minusie i Grzegorz Napieralski 78 punktów na plusie - popierają podobne ramy polityki gospodarczej. Różni ich to, że Napieralski kładzie duży nacisk na redystrybucję, posługuje się nowoczesnym językiem praw człowieka i ma znacznie lepsze propozycje programowe dla kobiet, których dyskryminację dostrzega - powiedziała Ewa Charkiewicz, członkini Rady Krajowej, autorka Zielonego Indeksu. - Żaden z kandydatów nie ma dobrego, spójnego projektu polityki ekologicznej, choć PiS ma najwięcej elementów takiego programu. Niestety, wszyscy albo popierają energetykę atomową, albo nie wypowiadają się na ten temat. Wyniki naszej analizy pokazują, że w polskiej polityce jest dużo niezagospodarowanego miejsca na lewicowy zielony dyskurs i debatę nad koncepcjami rozwoju Polski. Taki program zaoferujemy w nadchodzących wyborach samorządowych i parlamentarnych - dodała Charkiewicz.

Zapraszamy do lektury Zielonego Indexu
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,517,250 Unikalnych wizyt