ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/03/22
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Home « Publicystyka i Media « Relacje « Zieloni: nowe władze, nowy program
W dniach od 16 do 18 kwietnia obradował w Warszawie IV Kongres partii Zieloni. W jego trakcie delegatki i delegaci z całego kraju dyskutowali na temat aktualnej sytuacji politycznej, strategii partii, a także przyjęli szereg uchwał programowych i dokonali wyboru nowych władz. Ze względu na żałobę narodową w związku z katastrofą prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, Kongres miał charakter zamknięty.

Kongres dokonał zmian na stanowiskach Przewodniczących oraz w składzie osobowym pozostałych organów statutowych partii: Zarządu Krajowego, Rady Krajowej, Krajowej Komisji Rewizyjnej i Krajowego Sądu Koleżeńskiego. Przewodniczącymi Zielonych zostali:

Dariusz Szwed - ekonomista, szef partii w latach 2004-2010, współtwórca Zielonego Instytutu - fundacji zajmującej się promowaniem zielonej polityki, współautor (wraz z Beatą Maciejewską) publikacji "Zielone Miasto Nowej Generacji", w przeszłości zaangażowany m. in. w kwestie obrony doliny Rospudy i sprzeciwu wobec lokalizowania w Polsce amerykańskich instalacji militarnych. Współpracownik Grupy Zielonych w Parlamencie Europejskim i delegat Europejskiej Partii Zielonych. Promotor zielonej gospodarki i strategii Zielonego Nowego Ładu. Lider koalicyjnej listy SdPL-PD-Zieloni do Parlamentu Europejskiego na Pomorzu w wyborach w 2009 roku.

Małgorzata Tkacz-Janik - dr n. hum. wykładowczyni akademicka, feministka i dziennikarka. Członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet Polskich, aktywnie walcząca o parytet. Prezeska Obywatelskiego Forum Kobiet, Przewodnicząca Rady Fundacji Przestrzenie Dialogu, współzałożycielka Grupy Inicjatyw Genderowych GIG-a Śląsk, matka chrzestna śląskiej Manify i idei powoływania lokalnych Pełnomocniczek ds. równego statusu w całej Polsce. Animatorka społecznego ruchu wsparcia dla Alicji Tysiąc. Współpracuje ze Śląskim Klubem Krytyki Politycznej oraz śląskim KPH. Nominowana przez Prof. Magdalenę Środę do tytułu Polka Roku 2008.


Skład osobowy organów partii:

Zarząd Krajowy:
Ewa Koś
Beata Maciejewska
Hanna Gill-Piątek
Grzegorz Basiak
Jakub Grabiec
Bartłomiej Kozek


Rada Krajowa:
Ewa Charkiewicz
Agnieszka Grzybek
Monika Paca
Aleksandra Sołtysiak
Ludwik Tomiałojć
Bartosz Lech
Tomasz Kitliński
Maciej Smykowski


Krajowa Komisja Rewizyjna:
Beata Nowak
Karolina Skowron
Marta Krawczyk
Johann Bros
Paweł Bernat
Roman SierońKrajowy Sąd Koleżeński:
Irena Kołodziej
Emilia Walczak
Krystyna Słodczyk
Jakub Biernat
Wojciech Kłosowski
Wojciech Wilk


NOWE UCHWAŁY PROGRAMOWE

W trakcie wielogodzinnej, merytorycznej dyskusji Kongres przyjął 4 uchwały programowe, dotyczące ordynacji wyborczej, polityki społecznej oraz usług publicznych: ochrony zdrowia i edukacji, potwierdzając progresywny charakter formacji, wyróżniający Zielonych na tle rszarych partii".

Wśród postulatów dotyczących ordynacji wyborczej, zaprezentowanej przez Bartłomieja Kozka, sekretarza generalnego partii w mijającej kadencji, znalazły się m.in. pomysły na obniżenie wieku uprawniającego do udziału w wyborach samorządowych do 16 lat, obniżenie progów wyborczych do Sejmu do 3% dla partii i 5% dla koalicji, zmniejszenie ilości podpisów wymaganych do rejestrowania listy wyborcze, ograniczenie możliwości płatnych reklam wyborczych i obniżka progu finansowania partii z budżetu do formacji zdobywających co najmniej 1% głosów w wyborach, a także parytety na listach wyborczych i nałożenie na PKW obowiązku dostarczania osobom uprawnionym do głosowania broszur z programem wyborczym partii startujących w wyborach.

W polityce społecznej, przygotowanej przez Agnieszkę Grzybek, przewodniczącą partii w latach 2008-2010, Zieloni zaakcentowali swoje przywiązanie do sprawiedliwości społecznej i praw człowieka. W przyjętej uchwale pojawiają się kwestie równowagi między elastycznością a poziomem zabezpieczeń socjalnych na rynku pracy, równej płacy za równą pracę, tworzenia nowych miejsc pracy, umożliwiających godzenie ról rodzinnych i zawodowych (w tym obligatoryjny urlop ojcowski w wysokości co najmniej 1 miesiąca), poprawy dostępności żłobków i przedszkoli, a także zwiększenia poziomu nakładów na politykę społeczną i budownictwo komunalne.

Ochrona zdrowia to dla Zielonych przede wszystkim zwiększenie nakładów na profilaktykę, poprawa warunków pracy oraz jakości środowiska naturalnego. Dużo miejsca w przyjętej przez Kongres uchwale, opracowanej przez Bartłomieja Kozka i Adama Ostolskiego - socjologa, członka redakcji "Krytyki Politycznej", Zielonych 2004, wykładowcy na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, zajmują kwestie dostępności do badań profilaktycznych, wzrost nakładów na ochronę zdrowia, utrzymanie sieci publicznych szpitali i kontroli nad standardem wykonywanych usług, zwiększenia roli związków zawodowych i organizacji praw pacjentów w działaniu szpitali.

Ważne miejsca w uchwale zajęły kwestie wysokiej jakości opieki okołoporodowej, w tym dostępu do znieczulenia, zwiększania akcyzy na wyroby alkoholowe i tytoniowe, depenalizacji posiadania niewielkiej ilości narkotyków na własny użytek, a także prawa kobiet do przerywania ciąży do 12. tygodnia.

Przyjęto również stanowisko w sprawie edukacji, którego głównymi autorami są Tomasz Kitliński - jeden z nowych członków Rady Krajowej, wykładowca akademicki z Lublina i jedna z głównych postaci ubiegłorocznego protestu przeciwko wyrzucaniu przez UMCS w Lublinie sprzątaczek i pracowników obsługi, a także Przemysław Sadura - członek zespołu rKrytyki Politycznej", Zielonych 2004, autor komentarzy do edukacyjnych pomysłów rządowego raportu "Polska 2030". Uchwała kładzie nacisk na równy dostęp do edukacji, począwszy od tworzenia przyzakładowych żłobków i objęcia przedszkoli subwencją oświatową, poprzez zwiększenie ilości kadry medycznej i psychologicznej w placówkach edukacyjnych, zastąpienie religii religioznawstwem, neutralnej światopoglądowo edukacji seksualnej i wychowania obywatelskiego, skończywszy na bezpłatnych studiach wyższych, demokratyzacji uczelni i poprawy sytuacji pracownic i pracowników naukowych.

ZIELONY PROGRES

Zieloni omówili także zbliżające się wybory samorządowe oraz prezydenckie.
Na zakończonym Kongresie dyskutowano m.in. nad udziałem w przedterminowych wyborach do Senatu, a także nad różnymi scenariuszami działania w czerwcowych wyborach prezydenckich.
Rada Krajowa partii, na podstawie dyskusji, podejmować będzie działania, służące zaakcentowaniu obecności Zielonych na scenie politycznej.
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,381,912 Unikalnych wizyt