ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/04/21
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Home « Inne Tematy « Kongres Kobiet « Zieloni 2004 są dziś jedyną partią w Polsce konsekwentnie realizującą postulat parytetu płci
Zieloni 2004 są dziś jedyną partią w Polsce konsekwentnie realizującą postulat parytetu płci. 6 lat temu zapożyczyliśmy parytet od siostrzanych partii z Europy Zachodniej. Polskim, i nie tylko polskim Zielonym na wszystkich szczeblach przewodniczą zawsze dwie osoby: kobieta i mężczyzna. Wszystkie organy kolegialne partii składają się z parzystej liczby osób i są obsadzane w połowie przez kobiety i mężczyzn.

W wyborach powszechnych postulujemy i realizujemy „model zebry” (inaczej „suwakowy”) - na zgłaszanych listach naprzemiennie umieszcza się nazwiska kandydatek i kandydatów. Wyrównuje to szanse obu płci na uzyskanie funkcji publicznych pochodzących z wyborów powszechnych. Statut Zielonych zakłada ponadto, że każda z płci otrzymuje przynajmniej 40 % pierwszych (najlepszych) i kolejnych nieparzystych miejsc na listach wyborczych. Wyborcza jedynka jedynce nierówna - kobiety często otrzymują np. 40 % pierwszych miejsc w okręgach, gdzie partia nie ma żadnych szans na wybór posłanki czy radnej. U Zielonych 2004 jest to sytuacja teoretyczna - kobiety w równym stopniu współdecydują o listach wyborczych (wynika to z ww. 50 % parytetu płci w organach decyzyjnych partii!). Parytetowa Rada Krajowa, zatwierdzająca kandydatki i kandydatów, nie dopuszcza do dyskryminacji.
Startując samodzielnie w wyborach europejskich w 2004 r. i samorządowych w Warszawie w 2006 r. zastosowaliśmy parytet. Gdy decydowliśmy się wejść w koalicje, parytet płci był także zachowywany. Nie było „problemu” braku kandydatek - kobiety, jeśli nie są dyskryminowane w partii, gotowe są kandydować równie często jak mężczyźni.

Przykład Zielonych pokazuje, jak wiele zależy od wewnętrznych reguł wypracowanych przez partie polityczne. Gdyby były one zdrowe, ustawa o parytetach nie byłaby tak niezbędna jak jest. Partie w Polsce nie wykształciły parytetu płci wewnątrz istniejących struktur partyjnych. Nie istnieją odpowiednie praktyki czy procedury zapisane na przykład w wewnętrznych uchwałach. Dlatego Zieloni popierają obywatelski projekt ustawy o parytecie - trzeba zaangażować państwo i partie w zapewnienie kobietom szansy odpowiednio wysokiej reprezentacji w Sejmie, polskiej delegacji do Parlamentu Europejskiego, sejmikach województw, radach miast, powiatów i gmin.

Opracowanie: M.Tkacz-Janik & G.Basiak
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,501,990 Unikalnych wizyt