ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/02/25
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Home « Struktury Terenowe « Koło szczecińskie « Zieloni ws. spalarni śmieci w Ińsku
Zieloni 2004 sprzeciwiają się budowie spalarni śmieci na terenie miasta Ińsko, którą chce przeprowadzić firma Biogaz Stargard Szczeciński z siedzibą w Ińsku przy ul. H. Sienkiewicza 22 a.

Dnia 10.07.2009 wpłynął wniosek do Urzędu Gminy i Miasta w Ińsku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na „budowie instalacji proekologicznej do produkcji energii elektrycznej i cieplnej w procesie gazyfikacji odpadów miejskich i biomasy o wartości opałowej min. 8 000 kJ/kg”.

Pomimo pięknie brzmiących deklaracji trzeba wyjaśnić, że chodzi o budowę spalarni śmieci komunalnych i przemysłowych, ponadto możliwe, że – jak podają nieoficjalne źródła – nawet nie pochodzących z okolicy Ińska, ale z importu: od naszych zachodnich sąsiadów.

Zieloni 2004 alarmują, że planowana inwestycja może przynieść ogromne szkody dla środowiska naturalnego Ińska – które jest obszarem wyjątkowym na terenie województwa zachodnio-pomorskiego, cieszącym się jednym z najczystszych jezior klasy czystości „0” – a także dla mieszkańców miasta.

Raport z 1994 roku Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska pt. „Dioksyny – ocena zagrożeń środowiska naturalnego oraz metody ich wykrywania” donosi, że dioksyny i furany powstające w procesie spalania śmieci są 10 tys. razy bardziej toksyczne od cyjanku potasu, stanowiąc poważne zagrożenie dla zdrowia okolicznej ludności. Z tego względu do planów budowy spalarni śmieci odnosi się zapis ustawowy Prawa Ochrony Środowiska art. 73.3, mówiący, że: „W granicach administracyjnych miast oraz w obrębie zwartej zabudowy wsi zabroniona jest budowa zakładów stwarzających zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, a w szczególności zagrożenie wystąpienia poważnych awarii. Rozbudowa takich zakładów jest dopuszczalna pod warunkiem, że doprowadzi ona do ograniczenia zagrożenia dla zdrowia ludzi, w tym wystąpienia poważnych awarii”.

Serwis gminy Ińsko donosi, że „planowana inwestycja będzie polegała na spalaniu zmieszanych odpadów komunalnych, przemysłowych oraz biomasy”, dlatego też Zieloni 2004 chcą przypomnieć władzom gminy, że zgodnie z art. 69 a. 1: „Kto poddaje odzyskowi lub unieszkodliwieniu niesegregowane odpady komunalne, pozostałości z sortowania odpadów komunalnych lub komunalne osady ściekowe poza obszarem województw, o których mowa w art. 9 ust. 3 i 4 podlega karze grzywny”.

Zieloni 2004 czują się w obowiązku zaalarmować opinię publiczną, by nie dopuścić do realizacji planowanej inwestycji, stanowiącej zagrożenie dla środowiska naturalnego Ińska i jego mieszkańców, a także nie rozwiązującej problemu odpadów Ińsku, ze względu na plany sprowadzania śmieci do spalania z terenu Niemiec. Pomysł spalania śmieci sprowadzanych do Polski z terenu Niemiec wskazuje na pozwolenie traktowania Polski zarówno jako „śmietnika starych technologii” i jak śmietnika jako takiego.

Przepisy unijne traktują spalanie na równi ze składowaniem jako ostateczność i proponują
następującą hierarchię działań w postępowaniu z odpadami:

* Zapobieganie
* Przygotowanie do ponownego użycia
* Recykling
* Inne metody odzysku (np. odzysk energii)
* unieszkodliwienie

Spalanie śmieci powinno być ostatecznością, a nie jednym z priorytetowych rozwiązań, a spalanie śmieci cudzych wskazuje na możliwość korupcji, ponieważ któż by chciał zanieczyszczać swoje środowisko naturalne i stwarzać zagrożenie dla zdrowia mieszkańców, jeśliby nie miał wyciągnąć z tego osobistych korzyści?

Zakłady, które powinny powstać w regionie województwa zachodnio-pomorskiego to niewątpliwie zakłady utylizacji i segregacji śmieci, jednak i one powinny powstać w innej lokalizacji niż w żyjącym z turystyki, ze względu na wyjątkowe warunki przyrodnicze, Ińsku.

Obecnie w Polsce tylko 4,5 % śmieci poddawanych jest recyklingowi a 80 % trafia do „wspólnego kubła”, podczas gdy dyrektywy unijne zobowiązują nas były poziom odzysku odpadów w 2015 roku wynosił 60 %, w czym poziom recyklingu 55 %. Spalanie jest najdroższą metodą utylizacji odpadów, którego poziom w całej Unii Europejskiej wynosi 17 %.

Działaniami, na których powinna się skupić gmina Ińsko, jest: propagowanie metod i urządzeń do samodzielnego kompostowania odpadów kuchennych i ogrodniczych w domkach jednorodzinnych, poprzez np. akcje promocyjne i dofinansowanie pilotażowych projektów wyposażenia ogrodów w takie urządzenia; wspieranie w handlu i gastronomii opakowań wielorazowego użytku, np. przez ulgi w podatkach dla podmiotów które zobowiążą się do korzystania jedynie z opakowań wielorazowego użytku; wprowadzenie we wszystkich jednostkach gminy i podmiotów zależnych wymogu kupowania napojów w opakowaniach wielorazowego użytku i używania podczas imprez plenerowych jedynie jednorazowych biodegradowalnych naczyń.

Celem w gospodarce odpadami jest zmniejszenie ilości śmieci oraz jak najwyższy poziom ich odzysku, a nie zwiększanie ich ilości poprzez sprowadzanie od sąsiadów i spalanie w wyjątkowo wartościowych pod względem przyrodniczym regionach.
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,276,689 Unikalnych wizyt