ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/05/23
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Home « Kampanie i Tematy « Równe Szanse « Katowice: rozprawa Alicji Tysiąc przeciw Gosciowi Niedzielnemu
9 września 2009 roku o godzinie 10.30 w Sądzie (II Wydział Cywilny, ul. Francuska) odbedzie się 3 (być moze ostatnia) rozprawa Alicji Tysiąc przeciw Gosciowi Niedzielnemu w sprawie naruszenia dóbr osobistych.

Podczas ostatniej rozprawy doszło do bardzo wielu niesprawiedliwych i dyskryminujacych Alicję sytuacji.

Sposób traktowania Alicji przez adwokata Goscia oraz pozwanego Marka Gancarczyka, obecność na Sali Marka Jurka, kilkunastu młodych męzczyzn pikietujacych wyraźnie przeciw prawu Alicji do samostanowienia i modlących się w tej intencji przed sądem, to tylko najbardziej spektakularne elementy tamtej sytuacji.

Wobec tego, proponuję tym razem (podobnie, jak podczas pierwszej rozprawy) zewrzec szeregi i okazać solidarne wsparcie dla działań Alicji wobec Gościa Niedzielnego.

Z pozdrowieniami
Małgorzata Tkacz-Janik
Grupa Inicjatyw Genderowych Śląsk

UWAGA: Ktokolwiek zamierza wybrac się na ww. rozprawę musi złożyć pisemną w tej sprawie do Pani Prezes
Sądu Okręgowego w Katowicach, S.S.O. Moniki Śliwińskiej

Poniżej zamieszczamy list skierowany od Europejskiej Inicjatywy Feministycznej do Sadu w Katowicach.

Grupa Inicjatyw Genderowych Śląsk współpracuje z Inicjatywą na rzecz obrony prawa Alicji Tysiąc do samostanowienia i ochrony jej dóbr osobistych.Paryż, dnia 3 września 2009 roku
IFE-EFI
Initiative Féministe Européenne
pour une autre Europe - France
European Feminist Initiative for another Europe -
France
6 impasse Popincourt
75011 Paris
Francja

Sąd Okręgowy w Katowicach
W II Wydziale Cywilnym
Ul. Francuska 70a
40-957 Katowice


Wysoki Sądzie,

Jako francuskie stowarzyszenie działające na rzecz urzeczywistnienia równości między mężczyznami a kobietami w Europie i walczące o likwidacje wszystkich dyskryminacji których kobiety są ofiarami, zwracamy sie do Wysokiego Sądu z proźbą o przychylenie się do wniosku Pani Alicji Tysiąc pozywającej pana Marka Garncarzyka, redaktora naczelnego pisma “Gość Niedzielny” oraz Wydawnictwo Kurii Metropolitalnej “Gość Niedzielny” o naruszenie dóbr osobistych i o zadośćuczynienie (pozew z dnia 30 czerwca 2008 r.)

Europejska Konwencja Ochrony Praw Człowieka i Podstawowych Wolności (Art.14.), Konwencja ONZ o Eliminacji Wszelkich Form Dyskriminacji wobec Kobiet CEDAW, oraz Konstytucja Polski (Art. 32 i 33) stanowią, iż kobiety i mężczyźni są równi w prawach i godności oraz że nikt nie może być dyskryminowany ze względu na płeć. Ponadto Konwencja CEDAW podpisana przez Polskę ustanawia, że państwa podpisujące zobowiązują się do aktywnego zapobiegania dyskryminacji kobiet oraz do likwidacji wszelkich zwyczajów oraz praktyk dyskryminujących kobiety (Art. 2). Konwencja ta zakazuje także w swoim premabule traktowania macierzyństwa jako uzasadnienia do dyskryminacji kobiet.

Według naszego stowarzyszenia, cytowane w pozwie Alicji Tysiąc publikacje “Gościa Niedzielnego” pomawiające Alicję Tysiąc jako morderczynię, dzieciobójczynię i porównujące ją do hitlerowskich zbrodniarzy[1] są obelgami, ubliżaniem i naruszaniem godności i dobrego imienia powódki. Jako takie stanowią więc naruszenie podpisanych przez Rzeczpospolitą Polską cytowanych miedzynarodowych i europejskich konwencji zobowiązujących państwo polskie do walki z przejawami dyskryminacji kobiet. Alicja Tysiąc jest bowiem w publikacjach “Gościa Niedzielnego” atakowana jako kobieta i jako matka z powodu tego, iż nie zgadza się ona z katolicką definicją aborcji jako “morderstwa dzieci”.

Unia Europejska jest obszarem demokratycznym. W jej obrębie mogą koegzystować różne opinie na temat różnych spraw społecznych. Fakt, iż ktoś ma inną opinię niż Kościół Katolicki na kwestię aborcji, nie daje Kościołowi ani katolickim pismom żadnego prawa by szkalować; poniżać i naruszać dobra osobiste inaczej myślących niż on. Istota demokracji polega na szanowaniu wolności opinii i wolności wyboru stylu życia w ramach społecznie akceptowanych reguł. Nasza opinia oraz opinia Alicji Tysiąc do co definicji przerywania ciąży, które według nas jest “zabiegiem medycznym”, jest zdecydowanie różna od opinii Kościoła Katolickiego. Mamy prawo głosić ją bez narażenia na bycie fizycznie oraz psychologicznie molestowane przez katolickie media oraz katolickich działaczy. Katoliccy działacze i dziennikarze zaś powinni szanować reguły demokratycznej dyskusji publicznej i zaprzestać stosowania pomówień, obelżywych porównań oraz publicznego szkalowania i nawoływania do przemocy.

Ponadto, jako działaczki na rzecz ochrony kobiet przeciwko przemocy, jesteśmy głęboko zaniepokojone możliwymi skutkami szerzenia nienawiści przeciw kobietom poprzez pomawianie, iż kobiety które przeszły lub zdecydowały się na zabieg aborcji są “morderczyniami które chcą zabić swoje dzieci”. Tego typu mowa nienawiści oceniana jest w Europie jako seksizm czyli poniżanie człowieka ze względu na płeć. Takie twierdzenia nie tylko są przejawem publicznej dyskryminacji kobiet zakazanej przez prawo, ale także stanowią jawny apel by niezrównoważeni fanatycy “dokonali sprawiedliwości” poprzez zaatakowanie wzkazanych przez katolickie pismo konkretnych kobiet. Stwierdzenia te są więc jawnym zachęcaniem do przemocy wymierzonej w kobiety.

Szczególnie oburza nas porównywanie Alicji Tysiąc do hitlerowskich zbrodniarzy (GN, N°40/2007) oraz porównywanie zarodków w ciele kobiet do Żydów w gettcie. (GN. N°13/2007). Zabiegi retoryczne stawiające znak równości między aborcją a Shoah nie tylko obrażają żydowskie ofiary hitleryzmu ale także szerzą i usprawiedliwiają zakazany w wielu krajach Europy “negacjonizm” czyli publiczne podważanie historycznej prawdy Zagłady. Sugerują także, że pierwszym niebezpieczeństwem dla płodu jest jego własna matka która może zdecydować się na aborcje a więc “chcieć zabić dziecko”. Trudno doprawdy o bardziej jaskrawy seksizm, uprzedmiotowienie i pogardę dla kobiet niż postulowanie by organy państwa albo samozwańczy “tropiciele prawdy” pilnowali płodów przed wolą matek!

Ponadto, stwierdzenia dziennikarzy “Gościa Niedzielnego”, że “Alicja Tysiąc nie chciała swojego dziecka”, “Alicja Tysiąc bardzo chciała zabić własne dziecko ale jej nie pozwolono”, oraz , że “powinna oddać dziecko” (GN, N°40/2007) są jawnym naruszeniem czci i dobrego imienia oraz prywatności córki Alicji Tysiąc, czyli także naruszeniem Konwencji o Prawach Dziecka według której dzieci mają prawo do ochrony czci, dobrego imienia i własnej prywatności (Art.16). Alicja Tysiąc, jako rodzic, słusznie broni interesów i dobrego imienia dziecka nie zagadając się by publicznie znieważano ją jako matkę ale także by posługiwano się imieniem jej dziecka dla usprawiedliwiania seksistowskich i fanatycznych ideologii.

Na zakończenie chciałybyśmy podkreślić, że w znakomitej większości krajów Unii Europejskich (w dwudziestku czterech krajach członkowskich na dwudzieścia siedem krajów), przerywanie ciąży nie jest uważane za “morderstwo” ani karane. Wręcz przeciwnie, jest uznane za legalny medyczny środek umożliwiający kobietom wybór czy i kiedy chcą planować potomstwo. Wiemy także, że polskie ustawodawstwo zgodne było z europejską normą w tej sprawie przez 36 lat, od 1956 do 1993 roku. Długi okres legalności przerywania ciąży w Polsce świadczy o tym, że wbrew temu co sugerują media takie jak “Gość Niedzielny”, przerywanie ciąży było w Polsce społecznie akceptowane jako środek planowania rodziny oraz że wiele osób nadal podziela tę opinię pomimo zmiany ustawodawstwa w 1993 roku.

Jako europejskie działaczki na rzecz praw kobiet, uważamy, że każda kobieta ma prawo do własnej moralnej opinii na temat przerywania ciąży. Jesteśmy natomiast przekonane, że żadne prawo nie może zakazać kobiecie wyboru czy chce czy nie chce mieć dzieci. Dlatego też uważamy, że zarówno ustawodawstwo bazujące na ideologii jednej religii i z tytułu religii zakazujące aborcji jak i publiczne pomawianie kobiet przerywających ciąże jako morderczyń, są sprzeczne z dążeniem do równości kobiet i mężczyzn oraz z eliminacją przejawów dyskryminacji kobiet w społeczeństwie.

Z wyrazami szacunku,


Monika Karbowska
Wice - Przewodnicząca Europejskiej Inicjatywy Feministycznej Francja


[1] « Gość Niedzielny », N°44/2007, N°42/2007, N°40/2007, N°13/2007, N°22/2005,
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,647,381 Unikalnych wizyt