ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/04/24
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Home « Nasi Ludzie « Dariusz Szwed « CentroLewica apeluje o okrągły stół dla stoczni
Środowa konferencja prasowa w Sejmie z udziałem kandydatów CentroLewicy: Izabelli Sierakowskiej, prof. Dariusz Rosatiego, Dariusza Szweda oraz Roberta Smolenia poświęcona była wydarzeniom ostatniego tygodnia, związanym z przyszłością polskiego przemysłu stoczniowego, w obliczu fiaska dialogu społecznego.
– Nie ma porozumienia pomiędzy stroną związkową, a stroną rządową. Konsekwencje tego będą ponosili szeregowi pracownicy. - podkreślił lider CentroLewicy Dariusz Rosati. Dodał, iż obecna sytuacja jest niepokojąca, nie tylko ze względu na skutki społeczne, również ze względu na brak konsekwentnej polityki w stosunku do przemysłu stoczniowego przez ostatnie 10 lat. – Restrukturyzacja, prywatyzacja i przekształcenia polskich stoczni trwają od wielu lat. Taka sytuacja stoczni jest efektem niekompetencji, upolitycznienia i braku konsekwentnej strategii kolejnych polskich rządów" – powiedział Rosati. Jego zdaniem , od dnia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej nominalna pomoc publiczna dla stoczni przekroczyła już 8,5mld złotych - Do tej pory, całkowita pomoc publiczna dla polskich stoczni wyniosła 12mld złotych netto, co wskazuje, iż każdy z 38,1 mln Polaków, wliczając emerytów i dzieci, wyłożył z własnej kieszeni 315 zł!- zaznaczył. W opinii eurodeputowanego, nie ma pewności co do przyszłości każdej z trzech polskich stoczni. Przypomniał, że plany restrukturyzacyjne dla Stoczni Gdańsk zakładają kolejną transzę pomocy publicznej, na co nie chce się zgodzić Komisja Europejska.
W przypadku stoczni w Gdyni i Szczecinie natomiast sytuacja wygląda jeszcze gorzej. - Stocznie te zostały sprzedane tajemniczemu inwestorowi zagranicznemu, o którym trudno cokolwiek powiedzieć i który nie złożył żadnych deklaracji formalnych i zobowiązań, jeśli chodzi o kontynuowanie produkcji statków - zaznaczył Rosati.
Dariusz Rosati, w imieniu CentroLewicy zaapelował do strony rządowej i stoczniowców o zaprzestanie wykorzystywania sytuacji przemysłu stoczniowego do walki politycznej. Stwierdził, iż niezbędny jest okrągły stół, przy którym zasiądą cztery strony: przedstawiciele rządu, opozycji, związków zawodowych oraz inwestorzy. W opinii Rosatiego nie można tych działań odkładać do 7 czerwca na czas wyborów, bowiem już 6 czerwca pracownicy mogą otrzymać wymówienia.

Dariusz Szwed lider pomorskiej listy, zwrócił uwagę, iż premier stosuje politykę uników, nie podejmując dialogu z partnerami społecznymi. – Platforma nazywa siebie Platformą Obywatelską, zatem wydawałoby się, że tym ludziom obywatelski dialog społeczny nie powinien sprawić żadnego problemu- zaznaczył. Dodał, iż uniki rządu i premiera Tuska, który nie chce uczestniczyć w obchodach rocznicy Okrągłego Stołu w Gdańsku, w obawie przed „zadymiarzami”, są arogancją. – Ci „zadymiarze” stali kiedyś po tej samej stronie co część PO, stali po stronie demokracji, wolności demonstrowania i potrzeby dialogu społecznego.- podkreślił Szwed. W jego ocenie rząd posunął się za daleko i odsunął się od swoich wyborców.

www.sdpl.org.pl
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,517,306 Unikalnych wizyt