ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/02/25
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Home « Kampanie i Tematy « Zielona Energia « NIE DLA ELEKTROWNI ATOMOWEJ W GRYFINIE I GDZIEKOLWIEK INDZIEJ W POLSCE!
NIE DLA ELEKTROWNI ATOMOWEJ W GRYFINIE I GDZIEKOLWIEK INDZIEJ W POLSCE!

W sobotę 16 maja po południu Zieloni z Polski i z Niemiec wspólnie demonstrowali przeciw rządowym planom rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.

W sąsiadujących z Polską Niemczech Bündnis 90/Die Grünen, niemiecka partia Zielonych, od dawna pracuje nad odejściem tego kraju od energii atomowej. Na tym polu Niemcy mają już spore osiągnięcia, z sukcesem rozwijając sektor energii odnawialnych i energooszczędności. W Polsce z kolei planowana jest budowa dwóch elektrowni atomowych. 13 stycznia 2009 r. rząd podjął uchwałę dotyczącą działań na rzecz rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Niemal od razu po ogłoszeniu tej uchwały zainteresowane województwa przystąpiły do batalii o elektrownię. Również marszałek województwa i wojewoda zachodnopomorski obwieścili gotowość goszczenia elektrowni atomowej na terenie województwa, wysyłając w tej sprawie list do premiera Donalda Tuska. Maciej Szabałkin, wicewójt graniczącej z Niemcami zachodniopomorskiej gminy Gryfino stwierdził: "Jeżeli elektrownia ma powstać w Zachodniopomorskiem, to tylko u nas" (Gazeta Wyborcza, 26.03.09, wyborcza.pl/1,76842,6426816...).

Zieloni walczą o odejście od wykorzystywania energii atomowej na całym świecie. Dlatego zaprosiliśmy w piątek do Gryfina na wspólną demonstrację przeciwniczki i przeciwników energii atomowej. Chcieliśmy tym samym pokazać polskiemu rządowi, władzom województwa oraz gmin, miast i powiatów zachodniopomorskich, że nie chcemy elektrowni atomowej w naszym województwie, w Polsce i na świecie. Istnieją bowiem tańsze, bardziej przyjazne środowisku i pobudzające rozwój gospodarczy regionu rozwiązania energetyczne.

W demonstracji udział wzięły: Rebecca Harms, kandydatka Bündnis 90/Die Grünen w wyborach do Parlamentu Europejskiego, Ska Keller, przewodnicząca Zielonych w Brandenburgii oraz kandydatka niemieckich Zielonych do Parlamentu Europejskiego, a także kandydatki polskiej partii Zieloni 2004 z listy Centrolewicy w okręgu Gorzów Wielkopolski: Ewa Koś i Karolina Jankowska.

- Jesteśmy przeciwni wykorzystywaniu energii atomowej, zarówno w celach pokojowych jak i militarnych, a przecież granica między tymi dwoma celami jest bardzo śliska. Bezpieczeństwo dostaw, ochrona środowiska i klimatu, tania energia oraz nowe miejsca pracy w sektorze oszczędzania energii oraz technologii energii odnawialnych są celami polityki energetycznej Zielonych. Te priotytety można zrealizować tylko poprzez odejście od wykorzystywania paliw kopalnych, jak uran czy węgiel. W tym celu konieczna jest internalizacja wszystkich kosztów zewnętrznych produkcji energii oraz zaprzestanie subwencjonowania energetyki konwencjonalnej - mówiła Ewa Koś, kandydatka Zielonych 2004 na liście Centrolewicy w wyborach do Parlemantu Europejskiego.

- Mamy nadzieję, że ta demonstracja da początek rozwoju polsko-niemieckiej współpracy w zakresie odchodzenia od wykorzystywania energii atomowej i rozwijania sektora energooszczędności i energii odnawialnych, polskiej transformacji do odnawialnej i zielonej przyszłości. Polski ruch antyatomowy powinien się zmobilizować i zapobiec planom polskiego rządu, który zdaje się nie dostrzegać, że prawie połowa Polaków jest przeciwna wykorzystywaniu energii atomowej - dodała Karolina Jankowska, kandydatka Zielonych 2004 na liście Centrolewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

- Państwa Europy Zachodniej zdecydowały się w 1986 na odejście od wykorzystywania energii atomowej. Od tego czasu więcej elektrowni atomowych zostało zamkniętych, niż powstało nowych. Przedsiębiorstwa zachodnie szukają z tego powodu nowych rynków zbytu dla swoich technologii w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Jeśli jednak Europa Zachodnia z powodzeniem odchodzi od energii jądrowej, dlaczego Polska ma generować na swoim terytorium taki problem? Problem, który poprzez ryzyko skażenia radioaktywnego oraz składowanie odpadów radioaktywnych dotknie też przyszłe pokolenia - kondkludowała Rebecca Harms, wiceprzewodnicząca Grupy Zielonych w Parlamencie Europejskim, kandydatka niemieckich Zielonych w eurowyborach.


Materiały, które ukazały się w mediach na temat demonstracji:

Gazeta Wyborcza Szczecin
Link

Stetinum.pl Portal Regionalny
Link

Polskie Radio Szczecin
Link

Der Tagesspiegel
Link

taz.de
Link

Nordkurier.de
Link

SchwerinerVolkszeitung
Link

Więcej zdjęć z demo w galerii. Zapraszamy.
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,273,455 Unikalnych wizyt